רגע לפני הקריסה: הטכנולוגיות שמנסות להציל את ענף התיירות

אחד הענפים שניזוקו בצורה המשמעותית ביותר הוא ענף התיירות. הווירוס מביא לפגיעה חודשית הנאמדת בכ-46 מיליארד דולר לענף התיירות העסקית, עוד לפני שלקחנו בחשבון את הפגיעה בתיירות הפנאי, ספקי תיירות ונותני שירותים המושפעים גם הם מפגיעה דרמטית זו בענף התיירות העולמי

איתי גרין
איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיירות המתגוננות מפני וירוס קורונה ברומא, איטליה
תיירות המתגוננות מפני וירוס קורונה ברומא, איטליהצילום: בלומברג

וירוס קורונה פרץ לחיינו ללא התראה מוקדמת והביא לפגיעה לא רק בחיי אדם אלא אף לפגיעה כלכלית נרחבת. בשבועות הראשונים נראה היה כי הפגיעה בכלכלה העולמית צפויה להיות מצומצמת ואולי אף מוגבלת לסין. בתוך זמן קצר התברר כי הפגיעה תהיה חמורה מהמצופה, בין היתר משום שהחשיבות של סין עבור הכלכלה העולמית גברה. אם ב-2003 התרומה של סין לתמ"ג העולמי היתה כ-4.2%, הרי שבסוף 2019 היא היתה כ-16%. בנוסף, עקב הגלובליזציה, התלות של מדינות נוספות בסין התרחבה.

אחד הענפים שניזוקו בצורה המשמעותית ביותר הוא ענף התיירות. חברות תעופה רבות מתמודדות כיום עם התוצאות המשמעותיות של הירידה בהיקף הטיסות לאסיה, כמו גם בירידה מדודה יותר בטיסות למדינות נוספות. לופטהנזה הכריזה כי תצמצם את טיסותיה לטווח קצר בעד 25%. חברת האם של בריטיש איירווייס, IAG, הזהירה כי לא תוכל לתת תחזית רווח עבור 2020, ובמקביל אל-על הודיעה כי תפטר 1,000 מתוך 6,000 עובדיה.

על פי מחקר שבוצע על ידי ה-GBTA, וירוס קורונה מביא לפגיעה חודשית הנאמדת בכ-46 מיליארד דולר לענף התיירות העסקית, דבר המהווה פגיעה של כ-37% מכלל ההוצאות על נסיעות עסקיות. כל זאת, מבלי שלקחנו בחשבון את הפגיעה בתיירות הפנאי, ספקי תיירות ונותני שירותים המושפעים באופן ישיר מפגיעה דרמטית זו בענף התיירות העולמי.

מספר לא מבוטל של חברות שם דגש על ניהול משבר זה לצורכי התייעלות טכנולוגית והטמעת פתרונות טכנולוגים ושיתופי פעולה עם סטארט-אפים) על מנת לייעל את התהליכים הארגוניים, לשפר רווחיות ואף למזער את ההפסדים.

בין הסטארט-אפים המסייעים לחברות התיירות למקסם רווחים ניתן למצוא את חברת Pruvo הישראלית, שפיתחה מערכת אוטומטית מבוססת בינה מלאכותית המאפשרת לחברות תיירות כגון סוכנויות נסיעות, סיטונאי מלונות ועוד, להגדיל רווחיות על ידי ביצוע מעקב מחירים אוטומטי אחר מלונות שהוזמנו דרכם וביצוע הזמנה מחדש כשמחיר השוק יורד, ובכך להביא להגדלה משמעותית ברווחים.

חברה נוספת היא Roomer, שמאפשרת לבצע מכירה של חדרי מלון שנרכשו ללא אפשרות ביטול חינם ובכך מסייעת "להיפטר" מחדרים שהוזמנו ולמזער את ההפסדים. בנוסף החברה מאפשרת רכישה של חדרי מלון אלה ובכך מאפשרת ליהנות מתעריפים הנמוכים משמעותית ממחיר השוק.

מתגוננת מפני קורונה ברומא, איטליהצילום: Domenico Stinellis/אי־פי

דוגמה מעניינת נמצאת בתחום המרת המט"ח. במהלך פברואר לקוחות רבים ביטלו את טיסותיהם ליעדים במזרח הרחוק והזמינו חופשות חלופיות. חברת Fly Money, שדרכה מזמינים מדי שנה מאות אלפי ישראלים מט"ח לטיסה, חוותה עלייה משמעותית בהמרות מט"ח למטבעות שונים, שבשל התרסקות שער היורו בשבועיים האחרונים, קיבלו סכום מט"ח גבוה יותר בעבור אותו סכום שקלי. לאור פניות מסוכני נסיעות שמחפשים מוקדי רווח חדשים, החברה מציעה כעת ללקוחותיהן לרכוש דרכן מט"ח לטיסה בשערים אטרקטיביים, תוך שהן נהנות מחלוקת רווחים.

סטארט-אפ מעניין נוסף הוא Ginger, שמציע פתרון ביטוחי גלובלי לנסיעות עסקיות. בתקופה של שיבושים בעולם התעופה בעקבות בהלת הקורונה, המערכת שפיתחה החברה יודעת להקפיץ למשתמש ברקוד עם כניסה ללאונג' הקרוב אליו במקרה שהטיסה שלו מתעכבת ביותר משעה, ללא שום תשלום נוסף, וכן לסייע בהגשת תביעה במקרה של עיכוב נוסף ואף להגיש בקשה להחזר כספי במקרה של עיכוב הגעת כבודה, או במקרה של הוצאות רפואיות שנגרמו ללקוח.

חברה נוספת היא Wishbox, פלטפורמה לניהול חוויית האורח. המערכת מאפשרת לאורח לעשות צ'ק-אין אונליין לפני הגעתו למקום האירוח, מציעה חנות אינטרנטית למכירת שירותים נוספים לאורחים, ניהול ביקורות אורחים ויצירה של אפליקציה ממותגת לתקשורת ישירה עם האורח. המערכת מאפשרת למלונאים ומנהלי נכסים למקסם את הרווחים מכל אורח ולייצר הכנסות נוספות מהצעת שירותים נלווים ומשלמים, מה שבהחלט תורם להם בתקופות מאתגרות יותר כבימים אלו, ועוזר להם לממש את מלוא הפוטנציאל הכלכלי.

בין החברות ניתן למנות את Whizar, שעושה שימוש בלמידה חישובית על מנת לחזות מחירי כרטיסי טיסות עתידיים, באופן שמאפשר לסוכנויות נסיעות למכור כרטיסים במחיר זול במיוחד, שכן לאחר הזמנת הכרטיס, המערכת תרכוש את הכרטיס במועד הכדאי ביותר.

הבידוד מחייב פתרונות לעבודה מהבית

לבסוף, לא ניתן לכתוב על וירוס קורונה מבלי להתייחס למציאות שבה עשרות אלפי אנשים נמצאים בבידוד. על-כן, אין זה מפתיע כי שווי המנייה של חברת Zoom Video Communications, שמציעה פתרונות וידאו לצורכי עבודה מהבית, זינק מאז עלתה הקורונה לכותרות בכ-72%.

הגלובליזציה והטכנולוגיה שינו וממשיכים לשנות את עולם התעסוקה מקצה לקצה. בעוד בעבר לא ניתן היה להימנע מלהגיע למשרדים, כיום, הטכנולוגיה מאפשרת לעובדים בתחומים מגוונים לעבוד מכל ובכל מקום, גם אם נמצאים בבידוד. גם בהקשר זה אומת הסטארט-אפ מציעה מגוון פתרונות טכנולוגיים, שכוללים בין היתר את החברות הבאות:

אנשים עם מסיכות בנתב"גצילום: תומר אפלבאום

חברת RedKix מציעה פלטפורמה לשיתוף פעולה של צוותים בעבודה, ומאפשרת לעובדים המתחברים לדואר האלקטרוני של העבודה לראות מי מחובר ולתקשר עמם בזמן אמת בצ'ט מיוחד.

חברת OfficeCore פיתחה כלי המאפשר לעובדים לדווח על שעות עבודה וסטטוס ביצוע המטלות. הכלי מתאים הן לעובדים מהבית והן לעובדי שטח, תוך אפשרות לשימוש ב-GPS.

בדומה ל-Zoom שהוזכרה לעיל, חברת Reach הישראלית פיתחה פלטפורמה שמאפשרת קיום של פגישות מרחוק, כולל אימות זהות לקוח, עבודה משותפת על מסמכים וביצוע חתימה דיגיטלית בזמן אמת באמצעות שיחת וידאו מתועדת. כך, הפלטפורמה מונעת את הצורך במפגש פיזי בעולם העסקי גם במקומות שכיום מפגש כזה נדרש..

פתרונות אלו ואחרים יכולים לסייע לחברות בתחומים רבים, בין אם מדובר בחברות תיירות ובין אם מדובר בחברות היי-טק, משרדי עורכי דין וכמעט כל תחום תעסוקה. ניתן לראות כי ישנן לא מעט טכנולוגיות ישראליות שיכולות לסייע לחברות התיירות וכן לחברות אחרות להפוך את הלימון ללימונדה ולמזער את ההפסדים הכלכליים. אין לי ספק שחברות שיתייעלו וינצלו את העת הזו לשיתופי פעולה טכנולוגיים - יהיו הראשונים לקצור את הפירות עת יעבור זעם.

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker