האם מנכ"לי הבנקים החדשים יביאו את השינוי הדיגיטלי?

המערכת הבנקאית ברחבי העולם משתנה באופן דרמטי כתוצאה מהטכנולוגיה. כדי להישאר רלוונטיים ותחרותיים, בנקים בינלאומיים משקיעים סכומים משמעותיים בטכנולוגיות שיסייעו בדיגיטציה של עסקיהם

איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורי לוין, מנכ"ל דיסקונט הנכנס ולילך אשר טופילסקי, המנכ"לית היוצאת
אורי לוין, מנכ"ל דיסקונט הנכנס ולילך אשר טופילסקי, המנכ"לית היוצאתצילום: רמי זרניגר ועופר וקנין

המערכת הבנקאית בישראל חווה בימים אלו שינוי משמעותי, שבא לידי ביטוי במינוי מנכ"לים חדשים לבנקים הגדולים במדינה. השבוע מונו דב קוטלר למנכ"ל בנק הפועלים ואורי לוין למנכ"ל בנק דיסקונט, כשבמקביל בנק לאומי עתיד להודיע בקרוב על המחליף או המחליפה של רקפת רוסק־עמינח.

סביב סוגיית מינוי המנכ"לים בשלושת הבנקים, עמדה (ובמקרה של בנק לאומי עדיין עומדת) השאלה האם למנות מנכ"ל שמגיע מתוך המערכת ויפעל על פי אג'נדה דומה למדי למה שהיה בעשור הנוכחי, או שמא למנות מנכ"ל שיגיע מחוץ לכותלי הארגון, שיערער על הפרדיגמות הקיימות ויניע תהליכים חדשים.

דב קוטלר, מנכ"ל בנק הפועלים החדשצילום: עופר וקנין

בעבר נהוג היה למנות לתפקיד מנכ"ל בבנקים הגדולים בישראלים מועמדים בעלי ניסיון בתחומי הליבה של הבנק בחטיבות העסקיות. המנהלים החדשים שנבחרו השבוע, כמו גם המועמדים המובילים בבנק לאומי, מבטאים שינוי שלפיו חשיבות ניהול חטיבה עסקית פוחתת, ומתבססת ההבנה כי יש לרענן את הארגון ולייצר חדשנות בהתאם לטכנולוגיה המשתנה.

שינוי זה אינו מפתיע, במיוחד כשבוחנים את הסקירה השנתית שפירסמה במאי האחרון חדוה בר, המפקחת על הבנקים. בר מציינת בדו"ח זה כי "המערכת הבנקאית עברה שינויים גדולים מאוד בשנים האחרונות: היא שיפרה את יציבותה בעקבות דרישות פיקוחיות רבות ומגוונות, צימצמה את החשיפה לסיכונים פיננסיים גדולים וביצעה שינויים משמעותיים במודל העסקי-תפעולי, לצורך התאמתו ל'בנקאות המחר' - שצפויה להיות תחרותית וטכנולוגית יותר".

כמו כן, מציינת המפקחת כי "בשנים האחרונות פחתו הסיכונים הפיננסיים בפעילות הבנקאית, ובראשם סיכוני האשראי וסיכוני הנזילות, ועלו באופן יחסי סיכונים תפעוליים ובראשם סיכוני סייבר וסיכונים טכנולוגיים, שנובעים מהמהפכה הטכנולוגית שעוברת על כלל תחומי חיינו". עוד עושה המפקחת ומציינת כי קידום חדשנות טכנולוגית והטמעת החדשנות בבנקים, כמו גם שיפור היעילות של המערכת הבנקאית, היא יעד של הפיקוח על הבנקים.

ואכן, נראה כי המערכת הבנקאית ברחבי העולם משתנה באופן דרמטי כתוצאה מהטכנולוגיה. כדי להישאר רלוונטיים ותחרותיים, בנקים בינלאומיים משקיעים סכומים משמעותיים בטכנולוגיות שיסייעו בדיגיטציה של עסקיהם. הדבר מגיע בין היתר כתוצאה מכך שהלקוחות מצפים לקבל שירותים מתקדמים וכי תהיה קישוריות בין האפליקציות השונות לבין חשבון הבנק שלהם. ציפייה זו נובעת, בין היתר, משינוי בפרופיל לקוחות הבנקים, כשהצעירים מצפים מהבנקים כמו גם מגופים עסקיים אחרים למידה גבוהה ביותר של דיגיטציה.

אריק פינטו, מנכ"ל בנק הפועלים היוצאצילום: תומר אפלבאום

אלו הטכנולוגיות שצפויות ליהפך להכרחיות יותר עבור הבנקים בשנים הקרובות

טכנולוגיות קול

טכנולוגיה קולית צפויה לתפוס תפקיד חשוב הרבה יותר בשנים הקרובות. ההערכות מצביעות על כך שכמחצית מכלל החיפושים ברשת יתבצעו באמצעות קול כבר ב-2020. בינתיים, אימוץ המוני של מכשירים חכמים מבין אמזון, גוגל ואפל שעושים שימוש בטכנולוגיה זו נמצא בשיא כל הזמנים עם יותר מ-50 מיליון אמריקאים שברשותם לפחות עוזר חכם אחד בבתיהם. טכנולוגיה זו יכולה לסייע בכדי לתת ללקוחות מידע בנקאי ולהתריע בנוגע לתשלומים. בארה"ב זה כבר תופס תאוצה, כש-U.S.bank אימצו את האפשרות לעשות שימוש באלקסה כדי לבדוק את מצב החשבון או לבצע תשלומים.

בינה מלאכותית

דרך אחת שבה יכולה הבינה המלאכותית להשפיע על הבנקים ולקוחותיהם היא ככלי למניעת הונאות. ב-2017, נחשפו בארה"ב יותר מ-14 מיליון מספרי כרטיסי אשראי; פרטים אישיים של כ-179 מיליון אנשים נחשפו ב-1,579 פריצות שונות. העלייה בפשיעה הדיגיטלית מחייבת את הבנקים לוודא כי פרטי לקוחותיהם לא נחשפים. לבינה המלאכותית יכולת להגן על לקוחות בצורה יעילה, תוך זיהוי תבניות התנהגויות חשודות.

לבינה המלאכותית תפקיד נוסף חשוב בהקשר הבנקאי והוא בכל הנוגע לצ'ט-בוטים המאפשרים לבנקים להתייעל ולצמצם עלויות, כמו גם להציע ללקוחות מענה פרסונלי מותאם בכל שעה לרבות ביצוע פעולות.

הבינה המלאכותית צפויה לסייע לבנקים עת תאפשר להם לדעת אילו מוצרים בנקאיים להציע ללקוחות ומתי, באמצעות בנקאות ניבויית.

תוכניות חסכון חכמות

אלו מסייעות לחסוך כסף באמצעות העברת סכומים קטנים (אגורות) לתוכנית חסכון כשמתבצעות רכישות בכרטיס אשראי. כך למשל, Bank of America פיתח לאחרונה תוכנית שבמסגרתה בכל רכישה מעגלים את העלות לדולר הקרוב ביותר, והעודף מופנה לתוכנית חיסכון.

קופת חיסכוןצילום: Bloomberg

השקעות חכמות ואוטומטיזציה

מחקרים מראים כי רק 1 מתוך 3 צעירים משקיעים בבורסה, כתוצאה מחשש או אי הבנה. מסיבה זו אנו עדים לעלייתם של פתרונות שמטרתם להפוך את התהליך לפשוט יותר ואף לאוטומטי באמצעות שימוש בבינה מלאכותית. דוגמה אחת לכך היא חברת Betterment, שהשיקה את השירות הזה עוד ב-2010 וכיום מחזיקה בכ-14.5 מיליארד דולר של נכסים.

רקפת רוסק עמינח, מנכ"לית בנק לאומי היוצאתצילום: מורג ביטן

השקעות בהיקף של 1.77 מיליארד דולר

כאומת הסטארט-אפ, יש כיום בישראל יותר מ-500 חברות המביאות ערך לפינטק. תעשייה זו זוכה להכרה נרחבת בעולם ומושכת משקיעים רבים, כשבין השנים 2017-2014 היקף ההשקעות בה עמד על כ-1.77 מיליארד דולר. החברות הללו עוסקות בתחומים רלוונטיים רבים: בינה מלאכותית, בלוקצ'יין, דאטה, אבטחה וביומטריה, חישוביות, תשלומים, זיהוי ומניעת הונאות, ניהול כספים, פתרונות עסקיים ועוד.

בין החברות המעניינות שיש בזירה המקומית ניתן למנות את החברות הבאות

Finscend: אלגוריתם שמסייע לבנקים ולחברות אשראי לנתח את הנתונים של הכחשות עסקה של לקוחות, במטרה לזהות הונאות בקצב מהיר יותר ולחסוך בעלויות.

Access Fintech: פלטפורמה שמסייעת בחישוב סיכונים עבור בנקים, ומאפשרת ניהול נתונים, הפקת דוחות וזיהוי בעיות עסקיות.

Levent Projects: כלי מסחר אוטומטי עבור בנקים, שהיה בשימוש בידי בנקים בישראל. הכלי עושה שימוש בבינה מלאכותית על מנת לעקוב אחר הזדמנויות ולשלוח התראות רלוונטיות בזמן אמת.

G-STAT: פיתוח ואינטגרציה של פתרונות אנליטיים מתקדמים וכן בפתרונות טכנולוגיים ועסקיים בתחום השיווק ממוקד הלקוח וניהול הסיכונים. החברה מתמחה בכמה תחומים שרלוונטיים לעולם הבנקאות, שביניהם ניתן למנות את תחום זיהוי ומניעת הונאות, חישוב סיכונים ועוד.

FinCom: כלי אוטומטי שמסייע בתהליכי עמידה בדרישות הרגולציה בתחומים רבים, וביניהם הלבנת ההון, ציות לסנקציות ו-KYC (הכר את הלקוח) שרלוונטיים במיוחד לתחום הבנקאות.

אני מאחל הצלחה למנכ"לים החדשים שנבחרו בבנקים, ומאחל שהם ידעו להביא חדשנות לבנקים. כדי לעשות זאת יהיה עליהם להכיר את הטכנולוגיות השונות, בארץ ובחו"ל, כמו גם את הסטארט-אפים, ויותר מכך, לרתום את עובדיהם לשינוי, לגרום להם להיפתח לחדשנות, להיות סקרנים וליטול חלק פעיל בהתאמת הבנקים לאתגרי התקופה, לציפיות הלקוחות ולשינויים בשוק.

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker