לידיעת קרנות הון-סיכון: שוק הטראוולטק מגלגל 8 טריליון דולר בשנה

קרנות הון-סיכון ברחבי העולם השקיעו בחמש השנים האחרונות מיליארדי דולרים בחברות הפועלות בשוק הטראוולטק, כשקצב הגידול נמצא במגמת עלייה ■ קהילת הטראוולטק הישראלית מונה כ-300 סטארט-אפים - ויש כמה שכדאי לכם להכיר

איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיירים בישראל
תיירים בישראלצילום: דניאל צ'צ'יק

שוק התיירות עובר בשנים האחרונות שינויים אדירים כתוצאה משתי מגמות. הראשונה נובעת מהדיגיטליזציה של התחום תודות לאינטרנט והמובייל. השנייה מקורה במילניאלס שסיגלו לעצמם הרגלים מבוססי טכנולוגיה יותר מהרגלי דורות קודמים, הרגלים המהווים אתגר לשוק התיירות.

כיום, המילניאלס הם הקבוצה המרכזית ביותר בנסיעות עסקים, ומהווים כ-38% מכלל הנוסעים בשוק זה, הנאמד בכ-1.2 טריליון דולר. הציפיות והדרישות של המילניאלס בדבר פרסונליזציה, יעילות ושירות ייהפכו למשמעותיות ביותר ככל שאלו יהפכו לנתח הדומיננטי בשוק.

בין הטרנדים הבולטים בשוק התיירות ניתן למנות טכנולוגיות שונות לשיווק, תקשורת חדשה עם לקוחות וכן שירותים ומוצרים חדשים. הטכנולוגיות שצפויות להוביל את המהפכה הן הבינה המלאכותית, מציאות רבודה ומדומה, האינטרנט של הדברים, מדע נתונים, רשתות חברתיות, אוטומטיזציה, רובוטיקה, NFC ועוד.

קרנות ההון-סיכון הישראליות החלו אך באחרונה ללכת בעקבות קרנות הון סיכון שמעבר לים ולהשקיע בשוק הטראוולטק, וזאת לאור השוק הבינלאומי הגדול המשווע לחדשנות והיקף המיזמים הישראלים הרב הרלוונטי לשוק זה.

ניתן לראות כי הקרנות הישראליות החלו להבין כי לצד הנטייה להשקיע במיזמים הפועלים בתחומים טרנדיים שלעתים פועלים בשוק קטן, הגיעה העת להשקיע בסטארט-אפים הפונים לשוק הטומן בחובו פוטנציאל עסקי עצום של מאות מיליארדי דולרים.

שוק הטראוולטק עומד על פי הערכות על כ-8 טריליון דולר בשנה ונמצא בצמיחה מתמדת. קהילת הטראוולטק הישראלית מונה כ-300 סטארט-אפים והיא אחת מקהילות החדשנות הגדולות והפעילות ביותר בארץ.

מעטים הם הדברים שכסף לא יכול לקנות, דבר שתקף גם ואולי אף בעיקר לסטארט-אפים. הסיכון הגדול ביותר אצל סטארט-אפים אינו בשלב הביצוע ואף לא בשלב השיווק, אלא בשלב גיוס הכסף.

קרנות הון-סיכון ברחבי העולם השקיעו בחמש השנים האחרונות מיליארדי דולרים בחברות הפועלות בשוק הטראוולטק, כשקצב הגידול נמצא במגמת עלייה מתמדת. יש כיום עשרות קרנות בינלאומיות שפועלות בתחום הטראוולטק הגלובלי שמוכנות ומעוניינות להזרים כסף למיזמים ישראלים. לעתים הן מתנות את השקעתן בהשקעת קרן הון סיכון ישראלית או תאגיד טראוול מקומי בהיקף של כ-20% מסבב ההשקעה.

באחרונה הודיעו רשת פתאל והיזם הסדרתי אביב רפואה על הקמת קרן הטראוולטק Journey Ventures, וכן איסתא וגוליבר הודיעו על הקמת קרן השקעות לתחום הטראוולטק. קרנות אלו מצטרפות לגורמים מקומיים נוספים בענף, כמו הדקה ה-90 ותלמה, הפעילות בהשקעות בטראוולטק הישראלי.

מחקר מראה כי קרנות הון סיכון בוחרות ב"מנצחים" רק ב-2.5% מהמקרים, וכי 100 ההשקעות הטובות ביותר של קרנות אלו מייצרות 70%-100% מהרווחים של אותן קרנות. נראה כי לאור נתוני המחקר, זו העת המתאימה שבה יצאו הקרנות מן הקופסה, יפזרו את הסיכון ויתנסו בתחום המשווע לחדשנות שקצב צמיחתו גדל בהתמדה, תחום שמייצר אקזיטים רבים מסביב לעולם מדי שנה.

יזמים ישראלים בתחום הטראוולטק גייסו בשנתיים האחרונות סכומים משמעותיים של עשרות מיליוני דולרים בסבב מגופי ההשקעות המובילים בעולם ובישראל, שזיהו את פוטנציאל השוק האדיר. בין הסטארט-אפים ניתן למנות את המיזמים הבאים:

Guesty, שבה השקיעו בין היתר Viola, Vertex, TLV Partners, Magma, Altair, Y Combinator;

Fornova, שבה השקיעו דויטשה טלקום קפיטל פרטנרס (DTCP), Waypoint capital ו-JAL Ventures;

VATBox, שבה השקיעו Target Global ו-Viola;

Sweet Inn, שבה השקיעו BRM ו-Qumra.

יזמי קהילת הטראוולטק הישראלית זוכים להערכה בינלאומית רבה לא רק בקרב משקיעים אלא אף בתחרויות בינלאומיות, דוגמת התחרות שנערכה על ידי חברת ויזה האירופית בקופנהגן, שבה זכו Bitemojo ו-Flymoney, ותחרות שהתקיימה במדריד באחרונה בהובלת UNWTO ו-Globalia, שאליה ניגשו כ-3,000 סטארט-אפים מ-133 מדינות, והזוכים היו מיזמים ישראלים – Refundit ו-Pruvo.

בין הסטארט-אפים החברים בקהילת הטראוולטק הישראלי שאני ממליץ כי כל משקיע ישראלי יכיר ניתן לציין את:

Save A Train - החברה בנתה טכנולוגיית כרטוס והפצה ייעודית לתחום הרכבות. כיום אין כמעט לאף שחקן בעולם הטראוול תוכן אודות רכבות. החברה בנתה ממשק הפצה ללקוחות עסקיים. יש שיגידו שרכבות הוא החלק המסובך והמוזנח ביותר בעולם הטראוול. כיום החברה מחזיקה במלאי של כ-70% משוק כרטיסי הרכבת העולמי, שנאמד בכ-265 מיליארד דולר.

FairFly - מספקת Insights וחיסכון בתקציבי הנסיעות לחברות Fortune 500. מוצר מעקב המחירים של פיירפלי, ה-Insights וכלי האופטימיזציה של פוליסת הנסיעות משמשים רבות מחברות הבנקאות, התרופות, המשאבים הטבעיים והייעוץ, כדי להביא שקיפות וחסכונות בתקציבי הנסיעות שלהן. בממוצע, FairFly עוזרת לחברות לחסוך עד 8% מההוצאה הגלובלית על טיסות עבור לקוחות, שוק של מאות מיליארדי דולרים ויש לה קשרים עם כל חברות ניהול הנסיעות הגדולות. פיירפלי, שבסיסה בתל-אביב, מגובה על ידי קרנות הון סיכון מישראל, לונדון, סיליקון וואלי והונג קונג.

Simgo – הסטארט-אפ פיתח ראוטר אלחוטי נייד שאינו דורש סים, ומבטיח כי מיד עם הדלקתו יסופק למשתמש חיבור מאובטח לאינטרנט בכל מקום ברחבי העולם ובתעריפים מקומיים. הראוטר מאפשר חיבור של עד חמישה מכשירים בו זמנית ומתאים הן למטיילים והן לנוסעים עסקיים.

SeeVoov - מפתחת פלטפורמה לתכנון טיולים באמצעות וידאו כתפישה חדשה לתכנון הטיול. במקום לקרוא חומר על יעד הטיול שלך, ניתן להיכנס לאתר, לצפות בסרטי וידאו על היעד ולבחור על גבי הסרטים את נקודות העניין בהן תרצה לבקר. כשמסיימים עם בחירת נקודות העניין, המערכת יודעת לבנות עבורך את מסלול הטיול.

Gamitee – החברה פיתחה תוסף שמתאים לאתרי קניות אונליין ונמצא בשימוש באתרי תיירות שונים. התוסף מאפשר לגולשים לבצע רכישה חברתית משותפת ואינטראקטיבית בזמן אמת.

Travaxy - פלטפורמת travel & booking הראשונה בעולם, המאפשרת לאוכלוסיית בעלי המוגבלויות והגיל השלישי לתכנן ולהזמין טיולים מונגשים באופן יעיל, מהיר, פשוט ואוטומטי. תיירות מונגשת היא הרבה יותר מעוד כפתור באתר, כיוון שהעזרה משתנה מנכות לנכות ובהתאם לכך מאדם לאדם. עיוור לא צריך עזרה של משותק ומשותק לא תואם לצרכים של הגיל השלישי.

WhosYourGuest - פלטפורמה שמאפשרת לבתי המלון לדרג את התנהגות האורחים, חיובית או שלילית. בנוסף, עם קבלת הזמנה, בתי המלון יכולים לחפש בבסיס הנתונים אם לאורח שהם עומדים לקבל ישנה הסטוריית התנהגות חיובית או שלילית. מידע זה מאפשר לבתי במלון לנקוט אמצעים מונעים, כגון פיקדון/תשלום מראש/הגבלת גובה החשבון של מוצרים שנצרכים בתוך המלון, או לצ'פר אורחים טובים עם ארוחת בוקר חינם/צ'ק אין מוקדם או צ'ק אאוט מאוחר. מידע זה גם עוזר להגביר את החוויה והביטחון של שאר אורחי המלון וכתוצאה מעלה את הדירוג ואת ההכנסות. החברה נמצאת בשלב גיוס סיד על מנת להפוך את כל תהליך הדיווח לאוטומטי ויעיל יותר.

Trip.Expert – החברה בנתה פלטפורמה לפיתוח מהיר של פורטלים עבור ערים גדולות עם מתכנן טיולים מובנה מבוסס AI. כל פורטל עירוני עומד בפני עצמו והוא בעל ממשק תכנותי (API) המאפשר לשותפים עיסקיים לתכנן עבור המשתמשים שלהם תכנוני טיולים מותאמים אישית בכל כמות וסיבוכיות שהיא ובאופן כמעט מיידי. החברה נמצאת בשלב גיוס סיד כדי להגדיל את מספר הערים בהן היא פועלת ואת מספר השותפים העיסקיים המשתמשים במערכת שלה.

Bitemojo – החברה מציעה את האפליקציה הראשונה בעולם המחברת מטיילים ליעדים באמצעות סיורי טעימות. סיורים אלו כוללים 6-3 מנות נבחרות המייצגות של המטבח המקומי וכן תוכן עשיר ומעניין עבור המטיילים. החברה מציעה מוצר בעלות אטרקטיבית, וניתן לשלבו כחלק מחבילת נופש או באופן עצמאי. החברה עובדת עם חברות תיירות שונות ומלונות. האפליקציה פועלת כיום ב-11 ערים באירופה ובמזרח הרחוק, וניתן לנצל טעימות שנשארו לכם בסיור במדריד בנסיעה הבאה שלכם לבנגקוק, ואפילו בתל אביב וירושלים.

Pruvo – מחירי מלונות נוטים להשתנות לאחר ביצוע ההזמנה. פרובו מאפשרת ללקוחותיה לבצע מעקב מחירים אחר הזמנות שבוצעו באמצעות אתרי ההזמנות השונים. ברגע שמחיר החדר שהזמנתם יירד, תקבלו התראה על מנת שתוכלו להזמין מחדש את אותו החדר בדיוק ולחסוך כסף (בממוצע 12% מעלות ההזמנה המקורית).

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker