זיהוי פנים וניתוח התנהגות: הרגולציה נהפכת לדיגיטלית

כללי המשחק משתנים ועמם גם הרגולטורים שמתאימים עצמם לעידן החדש - העידן הדיגיטלי, המתקדם, הדינמי - שדורש גם מהרגולטור להיות מותאם לעולם המבוסס יותר ויותר על טכנולוגיה ועל קידמה

איתי גרין
איתי גרין
מערכת זיהוי פנים
מערכת זיהוי פניםצילום: metamorworks / Getty Images IL

נכתב במשותף עם אורלי שטרן-יצחקי, CDO וחדשנות, מנורה-מבטחים

לרגולציה תפקיד חשוב - להגן על הלקוחות ועל עסקים הפועלים בתעשיות רגישות מפני איומים שונים. ואולם, בתעשיות מורכבות כגון התעשייה הפיננסית (אבל לא רק) הרגולציה נתפשת פעמים רבות כחסם וכנטל, משום היא נוטה להיות לעתים עמומה או מחייבת יישום בתוך זמן קצר, דרישה שגורמת לארגונים גדולים להסיט משאבים מתוכניות עבודה שנתיות סדורות ומתוכננות.

עם זאת, לרגולציה תפקיד קריטי בעולם הדינמי שבו אנו נמצאים, עם כניסתם של Game Changers חדשים למשחק ולאור האיום המגיע מצד ענקיות הטכנולוגיה GAFA (גוגל, אמזון, פייסבוק ואפל) - אבל לא רק. הרגולציה מהווה סוג של הגנה הן על הצרכנים ועל גופים שנמצאים עמנו עשרות שנים.

כללי המשחק משתנים ועמם גם הרגולטורים שמתאימים עצמם לעידן החדש - העידן הדיגיטלי, המתקדם, הדינמי - שדורש גם מהרגולטור להיות מותאם לעולם המבוסס יותר ויותר על טכנולוגיה ועל קידמה. נסקור 3 מגמות מעניינות בהקשר זה:

הגדרת הכללים וניהול הסיכונים: עד לאחרונה, הוראות הרגולציה הגדירו במפורש את הספים והמגבלות לביצוע פעולות מסוימות – למשל, סכום מרבי להעברה בנקאית דיגיטלית, כללים ברורים לשימוש בטכנולוגיית הענן ועוד. כיום ניתן לראות כי מציאות זו משתנה.

הרגולטורים מבינים כיום כי נדרש לאפשר חופש פעולה ומרחב תמרון גדול יותר, וכי אלו בסופו של יום יטיבו עם הלקוחות. על מנת לעשות זאת, המחוקק מגדיר את הכללים ברמת high level ומבקש מהארגונים השונים להגדיר את המגבלות, תוך שמירה על ניהול סיכונים בסטנדרט גבוה שאותו ניתן יהיה להציג לרגולטור. מגמה זו מעבירה הלכה למעשה חלק גדול מהאחריות לארגונים, ודורשת מהם לקבל החלטות שלא קיבלו בעבר. מגמה זו מייצרת הזדמנויות חדשות לחוויית לקוח, זירות פעילות עסקיות חדשות ועוד.

עידוד החדשנות בידי הרגולטור: הדוגמה הברורה ביותר לכך היא האופן שבו גופי הרגולציה והממשל השונים מעודדים חדשנות באמצעות הקמת גופים ייעודיים העוסקים בכך בדמות מעבדות חדשנות. במקרים אלו מציעים בדרך כלל הרגולטורים מימון עבור הקמת מעבדות אלו, שמטרתן היא ביסוסה של תשתית טכנולוגית שתקדם את החדשנות בענף. דוגמה אחת לכך היא למשל המכרז החדש להקמת מעבדת החדשנות החדשה בתחומי הפינטק והסייבר, כמו גם המכרז להקמת מעבדת חדשנות בתחומי הגנת הסביבה והקיימות, מכרזים המשותפים לרשות החדשנות ומשרדי הממשלה הרלוונטיים.

באחרונה הודיע המפקח על הבנקים כי דירקטוריוני הבנקים נדרשים להקים ועדה לענייני טכנולוגיה וחדשנות. דרישה זו נועדה לשלב במדיניות דירקטוריוני הבנקים את חשיבות הטכנולוגיה והחדשנות ולהבטיח כי נושא קריטי זה יידון בעת קביעת אסטרטגיית הבנקים ויישקל בכל היבט רלוונטי להחלטות הדירקטוריון. סביר כי בעתיד הקרוב נראה רגולטורים נוספים הולכים בעקבות המפקח על הבנקים ודורשים שילוב דירקטור בעל מומחיות בתחום החדשנות, בדיוק כפי שנדרשת כהונת דירקטור בעל מומחיות חשבונאית ופיננסית.

כניסתם לשוק של סטארט-אפים הנותנים מענה לרגולציה המשתנה ולצורך של ארגונים לעמוד בה: תעשייה זו מכונה בעגה המקצועית RegTech. חברות סטארט-אפ אלו מספקות לארגונים כלים טכנולוגיים ופתרונות המאפשרים אוטומציה של תהליכים בתחום העמידה בדרישות החוק ומסייעים בין לארגונים לחסוך בעלויות ולהתמודד עם דרישות הרגולטור באופן מהיר ודינמי, תוך שימוש בטכנולוגיות של בינה מלאכותית וביג דאטה. טכנולוגיות אלו נפוצות מאוד בתחומים מגוונים ובשלוש השנים האחרונות נהפכו לחלק חשוב מהענף.

אומת הטארט-אפ נכנסת לתמונה

כאומת הסטארט-אפ, לא מפתיע כי בישראל ניתן למצוא מספר רב של חברות שעוסקות בתחום זה. בין החברות המוצלחות שמספקות פתרונות אלגנטיים בתחום הרגולציה ניתן למנות את החברות הבאות:

Scanovate – הטכנולוגיה שפיתחה החברה מאפשרת זיהוי פנים של לקוח למול תמונה ומאפשרת לבנקים לפתוח חשבון ללקוח ללא זיהוי פיזי/וידאו תוך עמידה בדרישות הרגולציה, חוויית לקוח טובה והגנה על הלקוח.

KYC Station - החברה מציעה פתרונות מעולם התוכן של תהליך הכר את הלקוח (KYC) עבור שירותי בנקאות, תוך התבססות על מתודולוגיות מודיעיניות, בינה מלאכותית וניתוח שפה, וזאת על מנת לחקור את האינטרנט ורשימות מעקב ולאפשר עמידה בדרישות הרגולציה של עולם הבנקאות.

Shield Financial Compliance - החברה מציעה פלטפורמה שמבצעת אוטומטיזציה של תהליך ניהול הרישומים של תכתובות דיגיטליות, באופן שמסייע בתהליכי מעקב פנימיים. באופן זה ניתן למעשה לחקור באמצעות הפלטפורמה את כל סוגי התקשורת הפנימיים וכן אלו שאל מול לקוחות. כך לדוגמה הודעות קוליות, דואר אלקטרוני והודעות, וזאת במטרה לייצר דו"חות רלוונטיים ולעמוד בדרישות הרגולציה.

FinCom – החברה פיתחה טכנולוגיית בינה מלאכותית שעושה שימוש בניתוח שפה ופונטיקה בכדי לנתח את זהותם של בני אדם במסדי נתונים שונים, גם כשהשם כתוב באיות שגוי, או כתוב בשפה שונה. החברה מסייעת למעשה לחברות לעמוד בדרישות הרגולציה ולמנוע הלבנות הון.

Cappitech - החברה פיתחה טכנולוגיה לדיווח רגולטורי אוטומטי עבור המגזר הפיננסי. המערכת מאפשרת לבנקים, חברות ביטוח ולגופים נוספים להפיק דו"חות רלוונטיים ולעמוד בכל הדרישות הרגולטוריות. החברה מנתחת את דו"חות התאגיד על מנת להציע את האסטרטגיה הטובה ביותר בכדי לעמוד בדרישות הרגולטור.

Clarus.io - החברה מציעה מערכת מבוססת ענן שמנתחת עסקות תוך שימוש בניתוח מבוסס התנהגות, וזאת על מנת לזהות הונאות והלבנת הון, וכן פעילות פיננסית חשודה שעשויה להיות מקושרת לטרור. המערכת מסייעת בעמידה בדרישות המחמירות ביותר של הרגולציה ונותנת כלים פשוטים לחקור מקרים בהם עולה חשד.

כפי שניתן לראות, לאומת הסטארט-אפ יש המון מה להציע לחברות הגדולות, אך הכלים הללו יכולים לשרת גם חברות קטנות ובעיקר בינוניות. במדינה שבה כל הסטארט-אפים נמצאים במרחק נסיעה קצר, וכולם דוברים את אותה השפה, יהיה פשוט יותר להשתמש בשירותים שלהם על מנת לעמוד בדרישות הרגולטור ועל מנת לשפר את תפקוד הארגון.

איתי גרין

איתי גרין | |והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker