החברה שכולם בה עובדים מהבית, והטכנולוגיות שמאפשרות את זה

העבודה מהבית מאפשרת למעסיקים לחסוך בהוצאות באמצעות שימוש בשטחי משרד קטנים יותר, ואף להתמודד באופן יעיל עם בעיות התחבורה והזמן האבוד. עבור העובדים, הם זוכים במשרה גמישה שמאפשרת איזון בין חיי המשפחה והקריירה

איתי גרין
איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
עבודה מהבית (אילוסטרציה)

הגלובליזציה וקצב השינוי הטכנולוגי המהיר משנים את עולם התעסוקה מקצה לקצה. לפני עשור, מקום העבודה היה ברובו מקום פיזי שאליו נדרשו העובדים להגיע במסגרת ימי העבודה. כיום, הטכנולוגיה מאפשרת עבודה מכל מקום.

שינוי זה מוביל לכך שהגבולות בין שעות העבודה והזמן הפרטי של העובדים מיטשטשים, ולכך שתחומי האחריות של העובדים, דרישות התפקידים והכישורים – מצויים בשינוי מתמיד.

הטכנולוגיה המודרנית הנגישה והאיכותית, שכוללת תוכנות לשיתוף קבצים, אינטרנט מאובטח, יכולות ניטור של משימות, שיחות וידאו צ'ט וכן טכנולוגיות נוספות הופכת את העבודה מהבית לנוחה.

הצורך לאפשר עבודה מהבית נבע מתהליכי הגלובליזציה והתחרותיות הבינלאומית המתעצמת. מעסיקים במגזרים תחרותיים העדיפו העסקת עובדים מוכשרים המרוחקים גיאוגרפית ממשרדי החברה על עובדים מוכשרים פחות המצויים בקרבה פיזית. 

עומסי התחבורה המחמירים מעודדים אף הם את הטרנד של העבודה מהבית. בישראל, מרבית העובדים עומדים בפקקים בין שעתיים לארבע שעות מדי יום בדרכם אל מקום העבודה ובחזרה ממנו, כשעל פי תחזית משרד האוצר, תשתיות התחבורה הקיימות בישראל אינן מספקות ונמצאות בפיגור משמעותי בהיקף ההשקעה הנאמד בכ-600-470 מיליארד שקל. הצפי הוא כי חומרת פקקי התנועה תוכפל עד 2030, וכל נהג ימצא עצמו ממתין שעה נוספת ביום בפקקים, דבר שיוביל לאובדן משמעותי בתוצר, אובדן הנאמד בכ-40 מיליארד שקל בשנה.

העבודה מהבית מאפשרת למעסיקים לחסוך בהוצאות נדל"ן והוצאות נלוות, באמצעות היכולת לעשות שימוש בשטחי משרד קטנים יותר, ואף להתמודד באופן יעיל עם בעיות התחבורה והזמן האבוד הפוגע בתפוקות העובדים ובמוטיבציה שלהם. העבודה מהבית מאפשרת מתן הזדמנויות לעובדים שמעוניינים במשרה גמישה ונותנת מענה להורים, נשים וגברים כאחד, המעוניינים לבלות יותר זמן עם ילדיהם ולהביא לאיזון בין חיי המשפחה והקריירה.

אין ספק כי יש בשינויים הללו כדי לסייע בגישור על פערים הנובעים מסוגיות מגדריות ומגבלות פיזיות, ולהנגיש באופן שיוויוני משרות רבות בתעשיות מגוונות לרבות בחברות ההיי-טק. מחקר שביצעה חברת Remote.co מצא כי בחברות שמרביתן פעילותן מתבצע אונליין - יש יותר נשים בתפקידי הנהלה. בין הנתונים הבולטים של המחקר ניתן לציין כי 28% מחברות אלו הוקמו על ידי נשים או בשיתופן, וכי ב–19% מהן יש מנכ"ליות נשים לעומת 4% בלבד מהחברות במדד S&P 500.

בנוסף, מחקרים מראים כי התפוקה של אלו העובדים מהבית גבוהה יותר במרבית המקרים. כך למשל, מסקר שנערך באוגוסט 2017 על ידי חברת אתוסיה, נמצא כי 72% מהחברות בתחומי ההיי-טק איפשרו עבודה מהבית במתכונת מלאה או חלקית, ו–87% מהמעסיקים הללו היו מרוצים מתפוקתם של עובדים אלו.

תעשיית ההיי־טק היא מהחלוצות באימוץ מודל של עבודה מהבית, והדבר נפוץ בחברות ענק ובחברות סטארט-אפ קטנות בארץ ובעולם כאחד. היכולת של החברות לאפשר עבודה מהבית היא תולדה של זיקת החברות לטכנולוגיה. כיום, הקירבה לטכנולוגיה ונגישות תשתיות האינטרנט (ענן למשל) הנן דבר ברור מאליו, ועל כן מודלים אלו מחלחלים גם לתעשיות אחרות המבקשות ליהנות מהיתרונות הרבים הגלומים במודל העבודה מהבית.

אחת הדוגמאות הטובות היא הסטארט-אפ InvisionApp שהוקם ב-2011 וכל 700 עובדיו, לרבות העובדים הישראלים, עובדים מהבית. לחברה אין משרדים. ב-Invision מקדשים איכות עבודה וגמישות ולא שעות עבודה. בחברה יש הבנה עמוקה כי הגעת עובד למשרד אינה ערובה לאיכות עבודה גבוהה יותר; נהפוך הוא. ועוד נתון מעניין – שווי החברה הוא כ-2 מיליארד דולר. מובן כי מודל העסקה חדשני זה טומן בחובו אתגרים, אולם אין ספק כי יש לאתגרים הללו פתרונות, בין היתר בדמות מפגשים מעת לעת בין העובדים ושימוש בפלטפורמות חברתיות, כמו Workplace של פייסבוק, המשטחות את הארגון ומעודדות שיתוף בין העובדים.

ניתן לראות כיום חברות מסורתיות, גם בישראל, שמובילות חשיבה ניהולית מתקדמת המתאימה ל-2019 המאפשרת עבודה מהבית, וזאת כחלק מתהליך החדשנות הפתוחה הפותח את הארגון לשיתופי פעולה עם סטארט-אפים וחברות טכנולוגיות מתקדמות המשלבות את פתרונותיהם הטכנולוגים. תופעה זו מגדילה את רמת שביעות רצון העובדים, הופכת את הארגון לאטרקטיבי יותר בעיני העובדים ביחס למתחרים ואף מאפשרת לארגון להתייעל ולהתנהל באופן המתאים לתקופה. למנהלי משאבי האנוש בארגון יש תפקיד חשוב בתהליך המשנה את אופי החברה והתרבות בה.

הרצאה של איתי גרין בוועידה ה-16 לניהול משאבי אנוש: חדשנות באמצעות סטארט-אפים

עבודה מהבית דורשת בסך הכל כי לעובד יהא חיבור אינטרנט מהיר וטלפון סלולרי, שני אלמנטים המצויים בידי כל.

תוכנות של שיתוף פעולה באופן וירטואלי מאפשרות לעובדים לפעול כצוות מבלי להיות נוכחים פיזית באותו המקום. מומלץ כי מעסיקים יאמצו תוכנות מתאימות. בעוד תקשורת בסיסית ניתן לקיים באמצעות דואר אלקטרוני ושיחות טלפון, הרי ששימוש בתקשורת וידאו צ'ט מקלה על עבודת הצוות, כמו גם הנגשת מאגרי מידע ושרתי החברה (ענן ו-On Premise) באופן שיאפשר לעובדים להיות מועילים ויעילים מכל מקום בעולם. בנוסף, יש לבחון ברצינות את הצורך באמצעי אבטחה בדמות תוכנות שונות שיוודאו כי המידע העסקי הרגיש לא יזלוג לגורמים בלתי מורשים כמו גם ציוד העובד במחשב נייד של החברה.

בישראל, הסטארט-אפ-ניישן, יש חברות טכנולוגיות המציעות כלים רלוונטיים למעסיקים המעוניינים לאפשר לעובדיהם לעבוד מהבית. הנה דוגמה לכמה מהן.

RedKix - החברה מציעה פלטפורמה לשיתוף פעולה של צוותים בעבודה. הפלטפורמה מאפשרת לעובדים המתחברים לדואר האלקטרוני של העבודה לראות מי מחובר ולתקשר עמם בזמן אמת בצ'ט מיוחד. אם העובדים אינם מחוברים, ההודעות נשלחות כדואר אלקטרוני.

monday.com – החברה מציגה כלי שמיועד לשנות את הדרך שבה צוותים עובדים. הכלי מאפשר לעובדים לנהל פרויקטים בצורה מסודרת, ולראות בזמן אמת מי עובד על איזה פרויקט ומה הסטטוס של כל פרויקט.

OnePep - החברה מציעה סט כלים שמטרתם לשפר את שביעות הרצון של העובדים ולשמר אותם בחברה למשך זמן רב יותר. בין הכלים שמציעה החברה יש פלטפורמה של עבודה דיגיטלית המשפרת את שיתוף הפעולה והתקשורת בעסק.

Tonkean - החברה מציעה כלי מבוסס בינה מלאכותית המסייע למנהלים לראות את 'התמונה הגדולה' באמצעות איסוף נתונים הנוגעים לפרויקטים שעליהם עובדים הצוותים השונים. הכלי מאפשר למעשה למנהלים לזהות מה הסטטוס של כל פרויקט ולקבל דיווחים שוטפים.

OfficeCore - החברה מציעה כלי המאפשר לעובדים לדווח על שעות עבודה וסטטוס ביצוע המטלות. הכלי מתאים גם לעובדי שטח, ולא רק לעובדים מהבית, והחברה מציעה פתרונות המבוססים על טכנולוגיות GPS וזאת על מנת לאתר עובדים או רכבי חברה.

Actifile - החברה מציעה כלים מבוססי בינה מלאכותית המסייעים באבטחת המידע של בית העסק, כשהחברה מציעה פתרון ייעודי לעובדים מהבית. הפתרון של החברה מסייע לזהות, לנטר ולהגן על בית העסק מהתקפות סייבר שונות, כמו גם להצפין את כל החומרים העסקיים ולזהות בזמן אמת חריגות העשויות לסכן את העסק.

Reach - הפלטפורמה מאפשרת קיום של פגישות מרחוק כולל אימות זהות לקוח, עבודה על מסמכים וביצוע חתימה דיגיטלית בזמן אמת באמצעות שיחת וידאו מתועדת. כך, הפלטפורמה מונעת את הצורך במפגש פיזי בעולם העסקי גם במקומות שכיום מפגש כזה נדרש.

Gong.io - החברה פיתחה טכנולוגיה לניתוח של שיחות שמקיימים אנשי מכירות עם לקוחות ואיתור טעויות נפוצות - מה שמשפר יחסי המרה ומאיץ הכשרת מוכרנים.

כל הסימנים מראים כי המגמה של עבודה מהבית צפויה להתחזק, במיוחד לאור העובדה שבני דור ה-Y ודור ה-Z מראים עניין גובר והולך בעבודות מסוג זה. על מנת להישאר תחרותיים, על המעסיקים לשמור על ראש פתוח ולהיות מוכנים להתאים עצמם לשוק העבודה המשתנה, ויש לנו בישראל את כל הכלים הטכנולוגיים המתקדמים כדי ליהנות מכל הטוב הזה.

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker