החלל, הגבול האחרון: מסעותיה של ספינת החלל "בראשית"

שיגור החללית יהווה רעידת אדמה טכנולוגית אדירה, שכן מדובר בפעם הראשונה שבה גוף פרטי ולא מדינה ישגר חללית. הדבר צפוי להפוך את ישראל למדינה הרביעית שאמורה להנחית חללית על הירח

איתי גרין
איתי גרין
החללית "בראשית" באולם הבדיקות בפלורידה
החללית "בראשית" באולם הבדיקות בפלורידהצילום: Spaceflight

החללית הישראלית "בראשית" של עמותת SpaceIL הישראלית תשוגר לירח לאחר שנים של תכנון ופיתוח. החללית תשוגר בלילה שבין 21 ל-22 בפברואר בשעה 3:45 לפנות בוקר על-פי שעון ישראל.

במהלך השיגור, החללית תגיע למהירות של 36 אלף קמ"ש ותעשה מסלול שהיקפו 6.5 מיליון קילומטרים, כשהמסע צפוי לארוך כ-7 שבועות עד לנחיתה על הירח.

ישנם חמישה אתגרים מרכזיים שיעמדו בפני החללית בדרך אל הירח: תחילה, שלב השיגור עצמו הנו שלב עתיר סיכונים; שנית, קיום הקשר ומיקום החללית במהלך המסע לירח הוא אתגר לא קל, שבו נאס"א צפויה לסייע; שלישית, החללית תיאלץ להתמודד עם התנאים הקיצוניים שנמצאים בחלל; רביעית, על החללית יהיה להגיע למקום הנכון ומהכיוון הנכון, בזמן הנכון ובמהירות הנכונה, על מנת שכוח הכבידה של הירח ילכוד אותה בשלב שבו זו תעבור מהקפת כדור הארץ להקפת הירח, ותתנתק מכוח המשיכה של כדור הארץ; לבסוף, תיאלץ החללית לבצע מה שמכונה 'נחיתה רכה' על הירח, כשהצוות התכונן לאפשרות של נחיתה על סלעים או במכתשים הרבים שמצויים בירח.

המשימה תהווה רעידת אדמה טכנולוגית אדירה, שכן מדובר בפעם הראשונה שבה גוף פרטי ולא מדינה ישגר חללית. הדבר צפוי להפוך את ישראל למדינה הרביעית שאמורה להנחית חללית על הירח. זו תצטרף למעשה למועדון מצומצם של שלוש המעצמות הגדולות שעשו זאת בעבר: ארה"ב, סין וברית המועצות, שאף השקיעו סכומים אדירים בנחיתה על הירח. SpaceIL תעשה זאת בכעשרית מהסכום שהושקע בעבר על ידי המעצמות, תוך השקעה של כ-100 מיליון דולר, ועם מצבת כוח אדם מצומצמת של כ-250 עובדים בלבד.

SpaceIL, עמותה ללא כוונת רווח, הוקמה ב-2011 על ידי שלושה מהנדסים צעירים בעלי חזון: יריב בש, כפיר דמרי ויהונתן ויינטראוב, במטרה להנחית את הגשושית הישראלית הראשונה על הירח. בעמותה מתגאים גם בהסכם שיתוף הפעולה עם נאס"א. כחלק מההסכם, יותקן על החללית מכשיר לייזר שפותח על ידי נאס"א ויסייע באיתור המיקום המדויק של החללית על הקרקע לאחר הנחיתה. נאס"א גם תאפשר ל-SpaceIL לקבל שירותי תקשורת עם החללית באמצעות רשת האנטנות שלה, שצפויה גם היא להרוויח מההסכם שכן זו תקבל גישה לנתונים שיספק המכשור שיותקן על החללית.

באז אלדרין על הירח
באז אלדרין על הירחצילום: REUTERS

מדובר במהלך אדיר שצפוי להשפיע על העולם כולו ובפרט על החברה הישראלית. הנחתת החללית 'בראשית' על הירח תהא הישג יוצא דופן עבור ישראל, שתביא לידי ביטוי את יכולותיה של זו בתחומי הטכנולוגיה. יו"ר העמותה ואיש העסקים מוריס קאהן אמר במהלך מסיבת העיתונאים של SpaceIL שנערכה השבוע: "כשטיילתי עם באז אלדרין, שהיה האדם השני שנחת על הירח, אנשים הגיעו אליו ואמרו לו: 'באז, אני זוכר איפה אני הייתי כשאתה נחתת על הירח'. אני מאמין שכישראל תגיע לירח, כל יהודי ולא רק ישראלי, יזכור איפה הוא היה כשישראל נחתה על הירח".

מדינת ישראל, שכבר הכריזה על הפרויקט כפרויקט לאומי, צריכה למנף את המהלך בכדי לעורר השראה בקרב הצעירים ולמשוך אותם לתחום זה ולתחומים הטכנולוגיים האחרים. הדבר פותח עבור ישראל מגוון רחב של הזדמנויות, כשהראשונה והחשובה ביותר היא בחינוך דור העתיד למדעים, הנדסה וטכנולוגיה.

מיום הקמתה של עמותת SpaceIL פגשו נציגיה יותר ממיליון תלמידים במסגרות שונות ברחבי הארץ. בעוד המפגש הזה הוא חשוב וקריטי, הצלחתה של המשימה תעודד את דור העתיד להשקיע בלימודים, להעמיק ולהתמיד. כפי שאמר מוריס קאהן, אף ישראלי לא ישכח היכן היה כשהחללית נחתה על הירח.

הדבר חשוב במיוחד מאחר שעל פי נתוני בנק ישראל, בישראל יש מחסור של כ-15 אלף מהנדסים, עובדה המסכנת את עתידה של ישראל כאומת הסטארט-אפ ועשויה להוביל לכך שנאבד בעתיד הקרוב את היתרון היחסי שלנו לעומת מדינות אחרות.

הזדמנות נוספת, וחשובה גם היא, היא התקדמות המדע והמחקר, כשהצלחה של משימה זו תעודד את ישראל להשקיע בפרויקטים דומים ולתמוך במיזמים מדעיים נוספים שצפויים להעלות את קרנה של ישראל בעולם.

הזדמנות שלישית ובעלת חשיבות רבה גם היא נמצאת בהיבט העסקי של מהלך זה, כשהצלחת המשימה תהווה סמל של הצלחה של המדינה בתחומים אלו ואחרים, בפרט בתחום הטכנולוגי. הדבר יסייע בפיתוח אופק כלכלי חדש. הדבר מתחיל עם העובדה שבמהלך הביקור האחרון של ראש נאס"א בישראל, זה התגאה בכך שהחללית היא אב טיפוס של החלליות הבלתי מאוישות העתידיות. הנחיתה על הירח תסייע לקדם את הפעילות המסחרית העולמית בסביבת הירח, ותייצר הזדמנויות עסקיות חדשות מחוץ לכדור הארץ, וזאת לאחר הקפאת הנושא במדינות רבות, לרבות בארה"ב. כעת חברות רבות בעולם כבר מדברות על טיסות מסחריות לחלל.

כך למשל, אילון מאסק, שהחברה שלו SpaceX תשגר את החללית הישראלית עבור עמותת SpaceIL, כבר מדבר תקופה ארוכה על הקמת קולוניות במאדים.

כחלק מהגאווה הישראלית, החללית נושאת עמה 'קפסולת זמן' שכוללת מאגר מידע עצום הכולל פרטים על הפרויקט והצוות וכמו כן גם ספר תנ"ך, דגל ישראל ועשרות יצירות וסמלים לאומיים ואף חומרים שנאספו מהציבור לאורך השנים, לטובת שליחתם לירח עם החללית.

אומת הסטארט-אפ צועדת אל המחר, ואני מאחל בהצלחה למשימה ולצוות SpaceIL. כולי תקווה כי ישראל תדע למנף את המשימה הזו על מנת לקדם את החדשנות והטכנולוגיה בארץ ובעולם.

מוזמנים לעקוב אחר הספירה לאחור והמשימה עצמה באתר העמותה.

אני מתכנן לצפות בשיגור יחד עם סטארט-אפיסטים וחברים במתחם LABS שבקומה הגבוהה ביותר בישראל, קומה 60 במגדל עזריאלי שרונה בתל אביב. מוזמנים להצטרף.

איתי גרין

איתי גרין | |והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות