מובילאיי היא רק ההתחלה: ההיי-טק הישראלי יוביל בעידן הרכב האוטונומי

האתגר הכרוך במעבר לעולם הרכב האוטונומי מושפע גם מתקופת מעבר שבה יימצאו על הכביש כלי רכב אוטונומיים ורגילים זה לצד זה, כך שהמכוניות האוטונומיות יצטרכו ללמוד לצפות ולזהות התנהגות אנושית בלתי צפויה ומסוכנת

דגם מכונית המציג חיישן של מובילאיי בביתן אינטל בתערוכת טכנולוגיה בינלאומית בלאס וגאס
דגם מכונית המציג חיישן של מובילאיי בביתן אינטל בתערוכת טכנולוגיה בינלאומית בלאס וגאסצילום: John Locher/אי־פי
איתי גרין
איתי גרין

העתיד האוטופי שבו נראה על הכבישים רק כלי רכב אוטונומיים שיסיעו אותנו בכל רגע נתון מדלת הבית/המשרד למחוז חפצנו, ללא תאונות דרכים, עדיין רחוק מאיתנו מרחק של כעשור, אולי מעט יותר. אבל לפי הערכות שונות, כבר ב-2020 יעלו על הכבישים כ-10 מיליון כלי רכב אוטונומיים שישנו את עולם התחבורה באופן דרמטי.

אין ספק שלצד האינטרנט והטלפונים החכמים, מדובר באחת המהפכות המשמעותיות בחיינו, שצפויה לחסוך לאנושות טריליונים של דולרים. בין היתר, יסייעו הרכבים האוטונומיים במניעת תאונות דרכים, שיפור איכות הסביבה (הרכבים האוטונומיים יהיו חשמליים ויעודדו נסיעה שיתופית) ויש הטוענים שאף בהפלת משטרים המתבססים על אוצרות הנפט שלהם, משאב טבע שקרנו צפויה לרדת בחדות.

מימוש חזון זה מחייב פיתוח אינספור טכנולוגיות שיאפשרו לרכב האוטונומי לנסוע בבטחה, להתמודד עם תקלות טכניות ולקבל החלטות במהירות שיא תוך איסוף כל נתוני הדרך, באמצעות חיבור של הרכב לרשת האינטרנט. הערכות שונות מדברות על כ-60 מיליון כלי רכב פרטיים וציבוריים בעלי חיבור לרשת בכבישי העולם.

האתגר העצום הכרוך במעבר לעולם הרכב האוטונומי מושפע גם מתקופת מעבר מורכבת (המחולקת לשלבים בהתאם למידת האוטונומיות של כלי הרכב) שבה יימצאו על הכביש כלי רכב אוטונומיים ורגילים זה לצד זה, כך שהמכוניות האוטונומיות יצטרכו ללמוד לצפות ולזהות התנהגות אנושית בלתי צפויה ומסוכנת.

בישראל עמלים יותר מ-100 סטארט-אפים על פיתוח כלים לתעשיית כלי הרכב האוטונומיים. החברות עוסקות בראש ובראשונה בתחום הבטיחות וכן בתחומי הסייבר כמו גם בדיאגנוסטיקה, תחזוקה, בינה מלאכותית ועוד.

מובילאיי, שנמכרה לפני כשנה לאינטל תמורת לא פחות מ- 15 מיליארד דולר, היא כמובן הבולטת ביותר. מובילאיי עוסקת בפיתוח, ייצור ושיווק של מערכות סיוע מתקדמות לנהג, המבוססות על טכנולוגיות של עיבוד תמונה. המערכת מתריעה בזמן אמת מפני מגוון סכנות התנגשות, מזהה הולכי רגל ורוכבי רכב דו גלגלי, מתריעה מפני סטיית הרכב ממסלולו ועוד.

ויש עוד חברות רבות שפועלות בתחומים שונים:

בטיחות: לצפות את הסכנה ולמנוע אותה

אינובייז, שפיתחה את ה-InnovizPro, גלאי שיוטמע בתוך מערכות הרכב האוטונומיות וישתלב ברכבים בייצור סדרתי (מרבית הפתרונות שפותחו היו יקרים ולא יועדו לייצור המוני);

פורסייט פיתחה מערכת ראייה ממוחשבת לרכב החצי אוטונומי ואוטונומי, המשלבת 4 מצלמות לגילוי מכשולים בכל מזג אוויר או תאורה, תוך מזעור התרעות שווא;

ארבה רובוטיקס, המפתחת מכ"ם ברזולוציה גבוהה לכלי רכב אוטונומיים ברמה 4 ו-5 ;

AdaSky, שמפתחת חיישן ראייה תרמי לתעשיית הרכבים האוטונומיים, המאפשר זיהוי של הולכי רגל, סימונים או חפצים על הכביש ממרחק של עד מאות מטרים ורבות נוספות;

חברת Autotalks מנצלת את החיבור של המכוניות לרשת כדי "לדבר" זו עם זו או עם תשתיות בכביש, דוגמת רמזורים, וכך לצפות תאונות העתידות להתרחש – ולמנוע אותן.

סייבר: מניעת השתלטות מרחוק

אחת מהן היא חברת ארגוס, שמפתחת טכנולוגיה למניעת פריצות למחשבי מכוניות מקושרות, ונרכשה על ידי ענקית ציוד הרכב הגרמנית קונטיננטל ב-450 מיליון דולר.

צג דיגיטלי בתוך רכב של חברת ארגוס
צג דיגיטלי בתוך רכב של חברת ארגוסצילום: dreamstime

Upstream Security פיתחה טכנולוגיה להגנה על כלי רכב מפני מתקפות מקוונות, המתבססת על שירותי ענן שמעבדים, בסיוע בינה מלאכותית, את המידע המועבר בין הסביבה ומרכז המכונית. כך ניתן לזהות איומים בזמן אמת ולמנוע את הגעתם.

ננולוק סקיוריטי מגיעה עם פתרון המשלב חומרה ותוכנה, ומגנה על מערכות הרכב משלב רצפת הייצור ולאורך חייו, כולל במקרה שלתוקפים יש גישה פיזית או רשתית לרכב.

בינה מלאכותית: קבלת החלטות בזמן הנהיגה

מצד אחד, היעדרו של נהג שיכול לקבל החלטה היא מגבלה, מצד שני הגורם האנושי אחראי ליותר מ-90% מתאונות הדרכים ולכן חברות רבות פועלות לפיתוח כלים שימקסמו את קבלת ההחלטות האוטונומית בעת הנהיגה.

מוביווייז, חברה חיפאית, פיתחה טכנולוגיה מבוססת בינה מלאכותית וביג דאטה, המאפשרת לרכב האוטונומי לחוש את תוואי הכביש כמו נהג אנושי, ומספקת למחשבי הרכב תובנות משלימות לנתונים המתקבלים מהמכ"מים ומהמצלמות, כבסיס לקבלת החלטות מושכלות. הטכנולוגיה של מוביווייז מעבדת בזמן אמת ובקצב גבוה נתונים מחיישנים פיזיים הקיימים ברכב, ו"חשים" את הדינמיקה הרגעית בין הרכב לבין הכביש שעליו הוא נוסע, ומפיקה תובנות שמוזנות בחזרה למחשבי הרכב.

פאנטום אוטו מציעה שירות שיאפשר לרכב להתמודד עם יתר המצבים - כלומר, נהג הרכב יכול להיות ממוקם בתל אביב, בעוד הרכב נוסע בכבישי ארה"ב.

לעומתה, קוגנטה מפתחת תרחישים שונים של מצבים שאיתם יצטרכו כלי הרכב האוטונומיים להתמודד ובהם יצטרכו לעמוד כדי לקבל אישור לעלות על הכביש.

דיאגנוסטיקה: ביקוש גובר והולך

בתחום הדיאגנוסטיקה והתחזוקה ניתן לציין את חברת אנג'י – מערכת לדיאגנוסטיקה ותחזוקת הרכב, הפועלת כבר כיום בכלי רכב רגילים ותהווה בסיס לדיאגנוסטיקה מרחוק של כלי רכב אוטונומיים.

המערכת מתחברת למחשב הרכב ומנטרת את מצבו בזמן אמת, מתריעה על תקלות וחומרתן, הטיפול הנדרש והפתרון הדרוש. בנוסף, באמצעות המערכת ניתן לנהל את התחזוקה השוטפת ולקבל התראות על תקלות לפני שהן קורות. המערכת מספקת פתרון הכולל גם את התיקון במוסך, ובזמן אמת מאתרת מוסכים קרובים ומשווה מחירים באופן אוטומטי.

אנג'י פיתחה עבור ציי רכב את "Engie Fleet" - מערכת חכמה לניהול ואחזקה מרחוק. המערכת רלוונטית כבר כיום לחברות השכרת רכב וליסינג, שלהן ציי רכב גדולים, חברות רכב שיתופי וכיו"ב. יכולות ניהול ודיאגנוסטיקה מרחוק אלה הופכות למבוקשות יותר ויותר לאור המעבר ההדרגתי לרכב אוטונומי חסר נהג, במקביל למעבר לעולם של רכב שיתופי וציי רכב. הטכנולוגיה מאפשרת למנהלי ציי רכב לקבל התראות אונליין מרחוק על מצב הרכב, זיהוי תקלות וטיפול בהן מרחוק.

השחקנים הגדולים באים לישראל

ניתן לראות את מעמדה המשמעותי של ישראל בעולם הרכב דרך השחקנים הגדולים בשוק, יצרני הרכב והמותגים המובילים. בשנים האחרונות נפתחו מרכזי פיתוח בישראל של יצרני הרכב הגדולים בעולם, בעיקר בעולמות התוכנה, אבטחת מידע, וטכנולוגיות דיגיטליות עתידיות.

בין המרכזים שנפתחו בישראל ניתן לראות את מרצדס בנץ, רנו-ניסן, ג'נרל מוטורס, Konnect של VW וגם את חברת Cymotive, שנפתחה בהשקעה משותפת של קונצרן VW ואפילו שיתופי פעולה יצירתיים בין חברה כמו מרצדס שחברה לחברת המדיה Turner בתוכנית המסחור The Builders, בתוכנית אחות לThe Bridge by Coca-Cola הידועה במצוינותה והערך הרב שמביאה לא רק לתאגידים השותפים בתוכנית, אלא גם לסטארט-אפים שנבחרים להשתתף בה.

למהפכת הרכב האוטונומי והירידה בהיקף התאונות צפויה השפעה על עתיד חברות הביטוח, המוסכים ואפילו על אורח חיי ילדינו. האם לכל אחד מילדינו יהיה רכב אוטונומי כבר מגיל צעיר שיסיעם לחוגים ופעילויות אחר הצהריים ויחזירם בבטחה הביתה?

יש למה לחכות.

איתי גרין

איתי גרין | |והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker