חברות הביטוח מצאו דרך חדשה להגיע ללקוחות

כניסה של טכנולוגיות חדשות לשוק הביטוח מאפשרת לחברות הביטוח לפנות לקהל רחב יותר, ולהציע להם מוצרים שמותאמים להם יותר

איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציית ביטוח רכב אונליין
צילום: © Keport | Dreamstime.com

העולם שלנו משתנה בקצב מהיר וההתפתחות הטכנולוגית מובילה לשינויים בכל המגזרים העסקיים. מטרתם של שינויים אלו היא להפוך את תהליך רכישת המוצרים והשירותים לנוחים יותר, זולים יותר ואף לחכמים יותר. בכל הנוגע לענף הביטוח, הכניסה של טכנולוגיות חדשות לשוק צפויה להועיל לחברות הביטוח, לסוכני הביטוח ויותר מכל למבוטחים עצמם.

ניתן לזהות כמה טכנולוגיות רלוונטיות ומגמות בענף שמייצרות מהפכה של ממש בתחום הביטוח.

דיגיטציה של תהליכים

החדשנות הדיגיטלית שאנו עדים לה מסייעת לחברות ולסוכני ביטוח בתהליכי החיתום, שירות המבוטחים ובתהליך ניהול התביעות. חברות וסוכני ביטוח נהנים כיום משימוש באמצעים דיגיטליים על מנת לנהל תהליכים יעילים ובעלי ערך.

כך למשל, חברת הביטוח NationWide עושה שימוש במכשיר אלקסה של אמזון על מנת לעודד נהיגה נכונה, תוך הצעת תמריצים והנחות במחיר פרמיית הביטוח. התוצאה היא חיסכון לחברות הביטוח בהיקפי הפיצוי, בקרות נזק, וכן בחיסכון בפרמיות המשולמות על ידי המבוטחים.

השימוש באמצעים דיגיטליים מאפשר הצעת מוצרים ושירותים למבוטחים פוטנציאלים, תוך מתן מידע רב יותר למבוטחים, ייעול תהליכים, תהליכים מהירים וזולים לכל הצדדים המעורבים.

תקשורת רב ערוצית והתנהגות צרכנית

החיבור לרשתות חברתיות, אפליקציות סלולריות וצ'ט-בוטים מהווה דרך חדשה לתקשר עם מבוטחים ומבוטחים פוטנציאלים, ובמיוחד עם המיליניאלז. אלו מעוניינים בנוחות ובהתאמה אישית של השירותים שהם מקבלים.

חברות שאימצו את החדשנות הדיגיטלית החלו לבנות קשר אישי יותר עם מבוטחיהן, תוך שיפור השירות ושימור מבוטחים באמצעות אפליקציות ורשתות חברתיות, שמאפשרות בין היתר הגעה לקהל חדש, שעושה את מיטב העסקות שלו באמצעים הללו. מבוטחים אלו מעוניינים בתהליכים מהירים יותר ובתקשורת יעילה ואישית יותר. דוגמה מוצלחת לכך היא אפליקציה אוסטרלית בשם Trov, שמאפשרת למבוטחים פוטנציאלים לצלם מוצר שהם רוצים לבטח, ולקבל עליו הצעת מחיר.

בינה מלאכותית

הטכנולוגיה המודרנית מעניקה לחברות ולסוכני ביטוח כלים שיכולים להפוך את עבודתם ליעילה יותר. בין הכלים הללו ניתן למצוא דברים פשוטים יחסית, כגון מילוי אוטומטי של חלקים בטפסים או שימוש בצ'ט-בוטים שיכולים לענות לשאלות של מבוטחים.

השימוש בבינה מלאכותית צפוי להתגבר בשנה הקרובה, כשניתן יהיה להשתמש בבינה מלאכותית גם על מנת לקבל החלטות ולקבוע מחירים ופרמיות.

חברת הביטוח Liberty Mutual עמלה כעת על מנת לשפר את הבטיחות בנהיגה תוך שימוש באפליקציות מבוססות טכנולוגית בינה מלאכותית. בנוסף, חברת Allstate פיתחה מערכת שמטרתה לספק לסוכנים מידע רלוונטי, תוך שימוש במערכת מבוססת בינה מלאכותית, באופן שמייתר את הצורך של הסוכנים לפנות לחברות הביטוח בשאלות ובקשות מידע.

האינטרנט של הדברים (IoT)

"האינטרנט של הדברים" היא טכנולוגיה מהפכנית שעושה שימוש בחיישנים ובמכשור טלמטרי על מנת לייצר תקשורת מתקדמת בין חפצים, באופן שמייצר יכולת איסוף והחלפת מידע, כמו גם אוטומציה של תהליכים.

בעולם הביטוחי, טכנולוגיית האינטרנט של הדברים יכולה לסייע לסוכני ביטוח באופנים שונים: ראשית, הטכנולוגיה מאפשרת חישוב סיכונים שמבוסס על נתונים מהימנים, מדויקים ושוטפים באופן שמאפשר תמחור מדויק יותר וניהול תביעות יעיל יותר. שנית, הטכנולוגיה מקלה על הבנת הצורך של מבוטחים באופן שמאפשר התאמה אישית של שירותים ומוצרים ביטוחים.

פרסונליזציה של פרמיות

מגמה משמעותית בשימוש בטכנולוגיות שהוצגו לעיל, ובמיוחד של האינטרנט של הדברים היא האפשרות להתאים באופן אישי מוצרים ביטוחיים למבוטחים. הדבר מתבצע באמצעות שימוש במידע המתקבל הן מהאינטרנט של הדברים והן מאפליקציות, על מנת לייצר חישוב סיכונים ופרופיל אישי המאפשרים קביעת מחירים בהתאמה אישית למבוטחים תוך שימוש במדע נתונים.

סוכנות הביטוח האמריקאית, ג'ון הנקוק, היא מהחלוצות של השימוש בטכנולוגיות IoT, והחלה לחלק למבוטחים צמידי FitBit שמטרתם לנטר פעילות ולעודד אורח חיים בריא. המטרה של קמפיין זה היתה להקטין את הסיכוי שאלו יגישו תביעות בעתיד.

מודלים ביטוחיים חדשים

הטכנולוגיה מייצרת הזדמנויות חדשות בענף הביטוח. בעת המודרנית עולה הצורך במודלים ביטוחיים חדשים ונוצרים אף מוצרים ביטוחיים שלא היו קיימים בעבר. דוגמה אחת לכך היא ביטוחי סייבר שמעניקים הגנה לחברות ואף ליחידים מפני התקפות ופריצות דיגיטליות.

השוק לביטוחי סייבר צומח בקצב מסחרר, וכיום קיימים ביטוחים רבים בתחום הזה, בין היתר ביטוח מפני פריצות ואובדן מידע; ביטוח כנגד גניבת פרטי כרטיס אשראי או פרטים אישיים; וכן סוגים נוספים של ביטוחים נלווים.

סוג נוסף של מודל ביטוחי הוא מודל ביטוחי שמבוסס על "הכל כלול" – כלומר, סל ביטוחי אחד במקום ביטוחים שונים וספציפיים.

תאגיד הביטוח היפני סומפו, אחת משלוש חברות הביטוח הגדולות ביפן ואחת מחברות הביטוח הגדולות בעולם, פתח באחרונה מרכז חדשנות בישראל, במטרה לנצל את הידע המקומי העשיר בתחומי הסייבר והדיגיטל, כמו גם בתחומים נוספים, במטרה לייצר פתרונות חדשים בתחומי האינשורטק, רכב, בלוקצ'יין, סייבר, פתרונות טכנולוגיים לגיל השלישי ורפואה דיגיטלית. מכירותיה של סומפו עומדות על כ-30 מיליארד דולר בשנה.

נראה שסומפו לא יהיה תאגיד הביטוח הבינלאומי האחרון שישיק מרכז חדשנות בישראל, וב- 2019 צפויות חברות נוספות ללכת בעקבות סומפו.

משרדי סומפו בטוקיוצילום: BLOOMBERG NEWS
איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker