בעלי עסק קטן? אלו הטכנולוגיות שיזניקו אתכם קדימה

העולם נהפך לדיגיטלי, ומחייב עסקים קטנים ובינוניים לשאול את עצמם כיצד הם יכולים להתאים את עצמם אליו. איתי גרין עם כמה טרנדים שחשוב לזהות, ובסופם - טכנולוגיות כחול-לבן שיעזרו לכם ליישם את הטרנדים האלו

איתי גרין
איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
גבר עם מחשב ואורות צבעוניים
צילום: Dreamstime.com

החדשנות משנה את העולם העסקי, ומשפיעה לא רק על תאגידים גדולים. דווקא עסקים קטנים ובינוניים עשויים במקרים רבים להרוויח אף יותר מטרנדים של חדשנות, שמסייעים לחברות אלו לצמוח בצורה משמעותית. שימוש בטכנולוגיות המתקדמות מביא לניהול העסק באופן יעיל יותר, ואף מסייע בהגעה לקהל שמחפש את אותה החדשנות, במיוחד בכל הקשור לבני דור המילניום.

עסקים קטנים ובינוניים שיישארו מעודכנים בטכנולוגיות ובטרנדים השונים יצליחו לשמור על אלמנט התחרותיות. אם לא יעשו זאת, המתחרים שלהם יעשו זאת ואלו שנמנעים מלהתעדכן טכנולוגית - ימצאו את עצמם מחוץ למשחק.

אין ספק כי העולם נהפך לדיגיטלי יותר ויותר בשנים האחרונות. חברות סטארט-אפ מצליחות באמצעות רעיונות יצירתיים וחכמים לערער ענפים מבוססים וותיקים. דוגמה טובה בישראל היא חברת Bring Bring, שבנתה פלטפורמה מתחרה לרשתות הסופרמרקט הגדולות, תוך חיבור מכולות שכונתיות לפלטפורמה אחת המתחייבת לשליחויות מהירות של מוצרים איכותיים, וזאת תוך חיזוק העסקים הקטנים החברים בפלטפורמה. ספק אם בעלי מכולות אלו יכולים היו לשרוד למול רשתות ענק ללא פתרון טכנולוגי מתקדם שכזה.

עסקים קטנים ובינוניים חייבים לשאול את עצמם כל העת כיצד יכולים ליהפך לידידותיים יותר לעולם הדיגיטלי. דרך פשוטה וראשונית היא על ידי יצירת אתר אינטרנטי, אך אין בכך די. ניתן לזהות כמה טרנדים וטכנולוגיות בעולם החדשנות שרלוונטיים במיוחד לעסקים קטנים ובינוניים:

בינה מלאכותית וצ'ט-בוטים

שירות הלקוחות ואף עולם המכירות חווים מהפכה - בעקבות כניסתן של טכנולוגיות שמאפשרות שימוש בבינה מלאכותית על מנת לייצר צ'ט-בוטים שמקיימים שיחות טקסטואליות או טלפוניות עם לקוחות, וזאת באופן אוטומטי ללא מגע יד אדם. כיום, בכדי להזמין מקום למסעדה או להזמין פיצה אין צורך בשיחה עם נציג שירות. הטכנולוגיה מייתרת במקרים רבים את הצורך בעובד שיבצע פעולות אלו בעצמו, כשעסקים קטנים ובינוניים יכולים להרוויח רבות מחיסכון כספי ומהגדלת המכירות שלהם כתוצאה מטכנולוגיות אלו.

אלקסה בתוך רובוט
אלקסה מותקנת בתוך רובוטצילום: Jae C. Hong/אי־פי

מערכות אנליטיקה חכמות

העולם המודרני עתיר במידע. לחברות קל מצד אחד לטבוע במידע לא רלוונטי ומצד שני לא לנצל באופן מושכל את המידע שיכול לסייע להן לשפר את פעילותן. טכנולוגיות חדשות הופכות להיות זולות וזמינות לעסקים קטנים ובינוניים ומאפשרות ניתוח והבנה של כל הנתונים הרלוונטיים עבורם, באופן שמספק תובנות עסקיות המביאות לשיפור ביצועי העסק בצורה משמעותית.

האינטרנט של הדברים

האינטרנט של הדברים זו טכנולוגיה שמייצרת חיבוריות בין מוצרים שונים לבין האינטרנט. הטכנולוגיה מייצרת דרכים חדשות לעסקים להיות חכמים ויעילים יותר, ואף מאפשרת לאלו להציע דרכי תקשורת חדשות אל מול לקוחות. שימוש נוסף בטכנולוגיות אלו הוא בדמות 'עוזרים אישיים' דוגמת אלקסה של אמזון, דבר שיכול לסייע לעסקים בשיפור הפרודוקטיביות. מומלץ כי עסקים יבחנו כיצד שילוב של טכנולוגיה זו יכול לשפר את התקשורת בעסק או את ניהולו, שכן כאן האפשרויות כמעט בלתי מוגבלות.

האינטרנט של הדברים

טכנולוגיות ענן

טכנולוגיות ענן מאפשרות לעסקים קטנים לגשת למידע העסקי מכל מקום בלא צורך לרכוש חומרה. בעוד בעבר הטכנולוגיה לא היתה זמינה לעסקים קטנים בשל עלותה, כיום הטכנולוגיה נהפכה לזולה ולנגישה. טכנולוגיה זו מאפשרת לעסקים קטנים גם לעשות שימוש בטכנולוגיות אחרות שבעבר היו מחוץ להישג ידם, באופן שמאפשר להם להתחרות בעסקים קטנים אחרים ואף בעסקים גדולים מהם.

מציאות רבודה ומציאות מדומה

הטכנולוגיות האלו נמצאות בתודעה שלנו במשך כמה שנים, ובמיוחד בכל הקשור לעולם המשחקים, אך הן יכולות לשמש גם עסקים קטנים ובינוניים. הטכנולוגיה יכולה לסייע למעצבים ומהנדסים לייצר מודלים, לסוכני נדל"ן להראות לרוכשים פוטנציאלים כיצד מבנים ייראו כשיהיו מוכנים, וכן, הטכנולוגיה יכולה לסייע לעסקים קטנים ובינוניים באופן כללי לתקשר בצורה חדשה עם לקוחותיהם.

רק תבחרו טכנולוגיה

לאחר שבחנו את הטכנולוגיות המרכזיות שיכולות לסייע לעסקים קטנים ובינוניים להישאר מעודכנים ותחרותיים, נבחן מספר טכנולוגיות שיש לאומת הסטארט-אפ להציע לעסקים קטנים ובינוניים:

Wix - החברה, שהפכה לענקית בתחומה, פיתחה מערכת שהמאפשרת לעסקים קטנים להקים אתרי אינטרנט בצורה פשוטה ומהירה, ללא צורך בסיוע של מומחים, וזאת תוך שילוב טכנולוגיות מתקדמות במחיר נמוך.

Fiverr – חברה שנהפכה תוך זמן קצר לשם דבר בעולם. החברה יצרה קהילה של פרילנסרים ושוק שבו ניתן למצוא מומחים בתחומים רבים. עסקים קטנים יכולים למצוא שם מעצבים, אנשי תוכן, מרקטינג, קריינות, תרגום וכן אנשי מקצוע אחרים במחירים נמוכים במיוחד. באחרונה הודיעה החברה על הצעת שירותיה לא רק לעסקים קטנים אלא אף לעמותות.

חשבונית ירוקה - החברה מציעה מערכת לניהול העסק בצורה חכמה, הכוללת הפקת מסמכים וחשבוניות ולסריקת תשלומים שיכולה לחסוך לעסקים קטנים כסף רב.

Flok - החברה פיתחה מערכת שמקשרת עסקים ללקוחות ומסייעת בפתרונות שמשפרים את נאמנות הלקוחות. הכלי שמציעה חברה מספק לעסקים דרך לתקשר עם לקוחותיהם באמצעות הודעות אוטומטיות ולהעניק לאלו תמריצים ופרסים.

TiviClick - החברה מציעה לחברות דרך חדשה לתקשר עם לקוחותיהן, וזאת באמצעות תקשורת בזמן אמת שנעשית בשיחת וידאו. לקוחות יכולים לשלוח הודעה ולבקש שיחה עם נציג ולבחור את המועד שבו נוח להם כי הנציג יחזור אליהם.

CashUp - החברה מציעה תוכנה לניהול תזרים מזומנים שוטף של עסקים קטנים ובינוניים, שכוללת אפשרויות הפקת מסמכים והתאמות בנקים באופן אוטומטי.

Mydeez - שירות המאפשר לחברות לקבל את פרטי לקוחותיהם, דוגמת פרטים אישיים ואישורי דיוור, בקלות ובמהירות. הנתונים הנאספים על-ידי השירות הנם אמינים ומדויקים ומסייעים להעניק ללקוח חווית שירות משופרת.

Loom Systems - פלטפורמת אנליטיקה מבוססת בינה מלאכותית, שמאפשרת לחזות ולמנוע בעיות בחוויית המשתמש עוד לפני שאלו משפיעות על לקוחות.

CreditPlace – פלטפורמת השקעות המאפשרת למשקיעים לרכוש חשבוניות הממתינות לתשלום שהופקו לספקים. העסק המוכר את החשבונית מקבל למעשה תשלום במועד של "שוטף 0" במקום לחכות לעתים 30 או 120 יום, בעוד המשקיעים מקבלים בתוך עד ארבעה חודשים את החזר ההשקעה בתוספת תשואות בגין הסיכון שנטלו.

Duda – פלטפורמה לבניית אתרי אינטרנט למובייל המיועדת עבור עסקים קטנים ובינוניים, שיכולים להשתמש בה על מנת לבנות אתרים בשיטת עשה-זאת-בעצמך.

LeadClient – מערכת לניהול מדיה ופרסום שמשמשת לצורכי ניהול לידים, ומאפשרת מעקב וניהול פניות לבית העסק מגורמים שונים.

לפני סיום, יש להזכיר גם את מערכת G Suite של גוגל, שמשמשת כשירות שמספק לעסקים קטנים ובינוניים את הכלים הבסיסיים הנחוצים ביותר: כתובות דואר אלקטרוני עסקיות, אפשרויות לעריכת שיחות ועידה בווידאו, שטחי אחסון בענן ואפשרויות שיתוף קבצים. גוגל מציעה שירותים אלו במחירים זולים, ואף מציעה תקופת ניסיון בחינם.

עסקים קטנים ובינוניים חייבים להפנים כי העולם משתנה, וכי אם לא יאמצו את הטכנולוגיות החדשות, המתחרים שלהם יעשו זאת והם ייעלמו. אנו חיים באומת הסטארט-אפ, דבר ההופך את הטכנולוגיות הללו לנגישות במיוחד. עסקים אלו יעשו בחוכמה אם לא ישאירו רק לחברות גדולות את תחום החדשנות.

איתי גרין

איתי גרין | |והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker