מכירים את המתחרים שלכם? זה גם מה שנטפליקס חשבה, ואז באה וולמארט

בשנים האחרונות אנו עדים לכניסת תאגידים לתחומים חדשים, באופן שמזעזע את השווקים לחלוטין - ולא בהכרח באמצעות הדרך המסורתית של מיזוגים ורכישות

איתי גרין
איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סניף וול-מארט בקנטאקי
סניף וול-מארט בקנטאקיצילום: בלומברג

רכב יד ראשונה ממכונה אוטומטית ורובוט שמחזיר לכם את הכביסה - איך להתכונן לכניסתם של מתחרים חדשים אל השוק?

בכנס של The Economist שהתקיים בשבוע שעבר באתונה דיברתי על חדשנות תאגידית פתוחה. בשנים האחרונות אנו עדים לכניסת תאגידים לתחומים חדשים, באופן שמזעזע את השווקים לחלוטין - ולא בהכרח באמצעות הדרך המסורתית של מיזוגים ורכישות. התופעה מלמדת אותנו שתאגיד הסבור כי הוא מכיר היטב את מתחריו, סביר כי יופתע בעתיד הקרוב על ידי מתחרה חדש.

למה בקרוב? כי קצב השינוי הטכנולוגי מאפשר זאת, דבר שלא התאפשר בעבר, וכי תאגידים מחפשים כל הזמן מקורות רווח נוספים והגדלת הצעת הערך ללקוחותיהם.

מי היה מאמין בעבר שחברה קמעונית כמו וולמארט תבחן את האפשרות של כניסה לשוק ה-VOD, במטרה להפוך למתחרה של חברות שמתמחות בתחום כמו נטפליקס? ובכל זאת - כך קרה. ב-2010 עשתה החברה את הצעד הראשון שלה בתחום על ידי רכישת חברת וודו, שמספקת שירות צפייה ישירה. בחודשים האחרונים נראה כי החברה מתכננת כניסה אינטנסיבית יותר לענף, על מנת להציע שירות צפייה ישירה בהיקף שיתחרה עם הענקיות נטפליקס ואמזון. נראה כי הטעימה מ-2010 הביאה את התיאבון.

ענקית נוספת שבוחנת שווקים ותחומים חדשים כל העת היא עליבאבא, שבימים אלו חתמה על הסכם עם פורד במטרה לאפשר לנהגים בסין לקחת רכבים לנסיעת מבחן על סמך דירוג האשראי שלהם. המכונה בנויה כמו מכונות אוטומטיות לממכר מזון ומשקאות, כשפיקדון וצילום תמונת סלפי יאפשרו לנהגים לבחור רכב, שאותו יקבלו בצורה אוטומטית, ללא נציגי שירות ומכירות, לתקופה של עד שלושה ימים. החברה מתכננת להציב מכונות כאלו ברחבי סין ולהציע כך גם את הרכבים למכירה, תוך הצעת מודל למימון הרכבים.

החדשנות של עליבאבא לא נעצרת רק במכונות לממכר רכבים, והחברה אף בוחנת אוטומטיזציה בענף נוסף - תחום המלונאות. החברה ציינה לאחרונה כי זו תציע בקרוב רובוטים לענף המלונאות שיסייעו לצוות האנושי על ידי ביצוע משימות ספציפיות בתחום שירות החדרים - כמו משלוח מזון וכביסה לחדרי האורחים. רובוטים אלו צפויים לפנות זמן של עובדים שיוכלו להשקיע את הזמן המתפנה במשימות מורכבות יותר. באם הניסיון יצלח בעולם המלונאות, ייתכן ונפגוש רובוטים גם בשווקים אחרים כמו בתי חולים, משרדים ובענף המסעדנות.

חברה קמעונית נוספת המהווה מודל לחדשנות תאגידית וצפויה לזעזע בקרוב שוק שלם היא אמזון. אמזון המציאה את עצמה כמה פעמים מחדש, עם שירותים חדשים בכל פעם. כעת החברה פועלת על מנת להרחיב את שירות Amazon Protect, שבאמצעותו היא מציעה כבר כיום כיסוי כנגד שבר או גניבה של מוצרים שנרכשו דרכה.

החברה בוחנת כרגע מודלים עסקיים וטכנולוגיות שיאפשרו הרחבת השירות והצעת מודל ביטוחי שמבוסס על טכנולוגיה עדכנית. הדבר יאפשר לאמזון להפוך למתחרה ישירה לחברות ביטוח.

מיקרוסופט חתמה לפני כמה שבועות על הסכם עם חברת הרכב פולקסווגן, על מנת לייצר שיתוף פעולה בתחום הרכב. זה לא הצעד הראשון של החברה בכיוון הזה. מדובר בשיתוף פעולה משמעותי, וצעד נוסף מצידה של ענקית התוכנה אל התחום של רכבים חכמים. שיתוף הפעולה מתמקד בתחום הענן, כשהפיתוח של מיקרוסופט צפוי להציע שירותים רבים, ממוזיקה שתתחיל אוטומטית עם הכניסה לרכב, ועד לשירותים הקשורים לניבוי תקלות.

הממשק החדש של מיקרוסופט ופולקסווגן
הממשק החדש של מיקרוסופט ופולקסווגןצילום: צילום מסך מתוך אתר מיקרוסופט

תאגידים נאבקים כיום על מנת למצוא את מקומם ולהרחיב את פעילותם לשווקים חדשים. כך למשל, 4 מתוך 10 רכישות של חברות טכנולוגיות ברבעון הראשון של 2018 [1] התבצעו על-ידי חברות מענפים השונים מתחום פעילותם כיום. הסיבה לכך היא כי החברות מעוניינות מצד אחד להרחיב את תחומי העיסוק שלהן, ומצד שני הן מעוניינות להישאר בקדמה הטכנולוגית ולהוביל על-פני המתחרים שלהם, ולהימנע מתחרות עתידית.

בין הענפים שחשופים כיום לסכנה כתוצאה מכניסה אפשרית של מתחרים המאמצים טכנולוגיות עדכניות ניתן למנות בין היתר את תחומי התיירות, התחבורה, הבנקאות והפיננסיים.

בתחומי הבנקאות למשל, ניתן לזהות ירידה בהכנסות הבנקים מסניפים פיזיים לצד עלייה בחשיבותם של מודלים ופלטפורמות טכנולוגיות. חברות כמו אפל או אמזון מסוגלות להציע למשל אפשרויות מימון שיכולות לזעזע את השוק בצורה משמעותית. על מנת להישאר רלוונטיים בעולם שכל הזמן נע קדימה, יש לפעול בחוכמה ולדעת לזהות לאן נושבות הרוחות, ומהיכן עשויה להגיע תחרות עתידית.

גם אצלנו בישראל, דווח לאחרונה על השקעה של סופר פארם בחברת הסטארט-אפ BringBring במטרה להיכנס לשוק המזון ולאפשר משלוחים בתוך 4 שעות.

ברינג ברינג
צילום: אתר ברינג ברינג

הטיפים המרכזיים שיכולים לסייע לתאגיד הם:

1. הכירו את התחרות: דעו מי הם המתחרים המרכזיים, מה הם מציעים ומה הופך אותם לייחודיים.

2. הכירו את הלקוחות שלכם: דעו מי הם, ונסו להבין מה הם מחפשים ומה חשוב להם. יש להבין מה החוויה והמוצר שהם מחפשים ומה עשוי לגרום להם להעדיף אתכם על פני המתחרים.

3. נסו כניסה לשווקים חדשים: אל תחששו לבחון כניסה לשווקים חדשים, בעיקר כאלו המבוססים על טכנולוגיה מתקדמת. הדבר יכול לכלול לקוחות חדשים, מדינות נוספות ואף תחומי פעולה וענפים נוספים. היעזרו בהבנה שלכם של ציפיות הלקוחות על מנת לבחון אילו שירותים, מוצרים טכנולוגיות ניתן להציע להם.

4. תהיו חדשניים: בדקו באופן מתמיד את הזירה הטכנולוגית והחדשנית. אל תחששו לייצר שיתופי פעולה עם חברות נוספות, עם גורמים באקדמיה, מובילי חדשנות נוספים ובמיוחד חברות סטארט-אפ. שיתופי פעולה עם הגורמים הללו יסייע לכם לשמר את מעמד התאגיד שלכם ואף יסייע לתאגיד להמציא עצמו מחדש בטרם מתחרה חדש ייכנס, והדבר יהא מאוחר מדי או לחילופין יקר מדי.

5. הסתכלו אל העתיד: תכננו את המודל העסקי שלכם לשנים הקרובות ועקבו אחרי טרנדים צרכניים. תשקיעו בטכנולוגיות וזהו מתחרים עתידיים וגורמים שיכולים להשפיע על השוק עוד לפני שאלו יכולים לאיים עליכם, וזכרו – הנכס העיקרי שלכם הוא הלקוחות, וכדי לשמר אותם – יש להציע להם את מה שהמצפים לו.

יהא העסק שלכם אשר יהא – חשוב לזכור כי המתחרים שלכם כיום – אינם המתחרים של המחר. בעתיד, בדרך כלל הקרוב, יצוצו מתחרים חדשים שיהפכו לכאלה בזכות היותם חדשניים וכאלו המאמצים טכנולוגיות עדכניות.

הדרך היחידה להתמודד עם הלא נודע - היא להיות בחזית הטכנולוגיה, וכאן באומת הסטארט-אפ יש לכם את הכלים והיכולת לעשות את זה.

[1] על-פי דו PwC, אפריל 2018

איתי גרין

איתי גרין | |והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker