הסטארט-אפ ניישן יכול להציל את התאגיד שלכם

הטכנולוגיה מאפשרת כיום דברים רבים שלא איפשרה בעבר, ומחייבת תאגידים להסתמך על חדשנות פתוחה כדי לא להישאר מאחור

איתי גרין
איתי גרין
מוח בתוך נורה
קרדיט: Natali_Mis / Getty Images IL

העולם המודרני זז קדימה כל הזמן, ובקצב גובר. קצב השינוי מושפע מאד ממהירות התפתחות הטכנולוגיה: אם בעבר נדרשו 75 שנים כדי שהטלפון של אלכסנדר גרהם בל יגיע ל-50 מיליון משתמשים, הרי שלפייסבוק לקח 3.5 שנים בלבד להגיע לאותו היקף. למשחקים ואפליקציות זה עשוי לקחת כ-30 ימים בלבד. הטכנולוגיה מאפשרת כיום את מה שלא איפשרה בעבר.

תאגידים מכל התחומים נדרשים למעקב תמידי אחר התפתחויות טכנולוגיות המשפיעות על תחומי פעילותם. אם מנהל סבור כי מחלקת הפיתוח שלו יכולה להישאר מעודכנת בשינויים הטכנולוגיים התכופים המתרחשים בסביבתו, ולהישאר רלוונטי – הוא טועה.

מחלקת הפיתוח של התאגיד שקועה ביומיום, בשוטף, ואינה פנויה להתעדכן. בדיוק כך חומקת החדשנות, שנועדה לשפר ביצועי הארגון, מבין אצבעות המנהלים, ומותירה את התאגידים מאחור. על תאגידים להשכיל ולהבין כי תהא מחלקת הפיתוח בתאגיד גדולה וכשרונית ככל שתהא, הרי שמחוץ לכותלי התאגיד ישנם יזמים בהיקף רב פי כמה, שמהם יצמחו רעיונות רבים, מגוונים ושונים מאילו של עובדי התאגיד.

ישנם מקרים רבים שבהם מנהלי פיתוח הכשילו את התאגיד בו עובדים לאחר ששיכנעו את מנהלי התאגיד כי אם רק יקבלו התקציב הנדרש – יוכלו לפתח את מה שמפתח סטארט-אפ. ברוב המקרים התוצאה היתה שהתאגיד השקיע פי 10-5 מכפי שהושקע בסטארט-אפ – ולא השיג את היעד הטכנולוגי הנדרש. כך הפסיד התאגיד משאבי עתק, וחמור מכך, אף אם הצליח להביא טכנולוגיה כלשהי לשוק – הרי שזו הגיעה באיחור ניכר ביחס למתחרים.

כנס DLD בתל אביב 2015
כנס DLD בתל אביב 2015צילום: אייל טואג

גישה אינטגרטיבית

בעבר, תאגידים היו מסתכמים על מערך חדשנות פנימי, שמטרתו הייתה לייצר פתרונות חדשניים בתוך התאגיד ביוזמת העובדים. במרבית המקרים, מודל החדשנות הפנימי לא הצליח להניב את הפירות המצופים. בין הסיבות לכך ניתן למנות את העובדה שעבור עובדים רבים חדשנות הנה מטלה נוספת לתפקידם, ואינה מתוגמלת. סדנאות פנימיות ומהלכים ארגוניים אחרים אינם גורמים לעובדים להבנה עמוקה דיה בדבר חשיבות החדשנות לארגון, ומשכך אין העובדים רתומים באופן אמיתי ומשמעותי לחדשנות. במקרים רבים תמיכת ההנהלה בחדשנות הפנימית הנה מן השפה אל החוץ בלבד, וקיים קושי בהצבת יעדים ובמדידתם.

ב-15 השנים האחרונות אנו עדים למעבר חד אל עבר מודל חדש, שתואר לראשונה ב-2003 בספרו של הנרי וויליאם צ'סברו - "חדשנות פתוחה". מודל זה מבוסס על היעזרות התאגיד באקו-סיסטם המקיף אותו ושיתוף פעולה עם תאגידים אחרים, סטארט-אפים, יזמים, מוסדות האקדמיה, לקוחות או כל גורם רלוונטי אחר שיכול לספק את הכלים שיביאו וישאירו את התאגיד בחזית הקדמה. הגישה הזו היא גישה אינטגרטיבית, שמשלבת בין הצרכים העולים מתוך התאגיד לבין פתרונות מחוץ לקופסה, המגיעים מגורמים חיצוניים לתאגיד.

על-פי מכון LEAD, הגורמים שמובילים לצמיחתה של גישה חדשה זו כוללים זמינות ומוביליות גוברות והולכות של מומחים בתחום החדשנות, זמינות גדלה והולכת של הון, הזדמנויות רבות למימוש פוטנציאל לחדשנות וכן מספר גדל והולך של לקוחות, ספקים וגורמים אחרים שהופכים לרלוונטיים לשיתופי פעולה.

על-פי מחקר מקיף ומקצועי של Creators שפורסם באחרונה, ככל שתאגיד בשל יותר לחדשנות, כך נטייתו לאמץ תכניות חדשנות פתוחה - עולה. הם מציינים בדו"ח כי תוכניות של חדשנות פתוחה נמשכות בממוצע ארבעה חודשים, וכי אלו במקרים רבים נתמכות על ידי מומחי חדשנות חיצוניים שמסייעים בתהליך.

חברת CommonSense Robotics הישראלית. פיתחה תוכנה שמסייעת לסוחרים לנהל בצורה חכמה יותר את מחסניהם

להשתחרר מדפוסי חשיבה מסורתיים

הניסיון מראה כי תהליך חדשנות פתוחה מייצר רתימה חזקה של עובדים לתהליך החדשנות, וכתופעת לוואי אף מעודד חדשנות פנימית. על מנת להתחיל תהליך של חדשנות פתוחה, על המנהלים לצאת תחילה מדפוס החשיבה המסורתי, כי כל הפתרונות נמצאים בידי עובדי החברה, ולהיפתח לרעיון לפיו לגורמים החיצוניים לחברה משקל רב בהשפעה על עתידה, חדשנותה והערך שהחברה תציע.

כלומר, התובנה החשובה שמנהלים צריכים לקחת משורות אלו היא כי החדשנות לא תגיע מבפנים. היא תגיע מבחוץ. ארגון המכונס לתוך עצמו – חייב להיפתח לסביבה העסקית.

המשמעות היא הקשבה וראש פתוח לחידושים הטכנולוגים המפותחים על ידי גורמים חיצוניים לתאגיד. התאגיד חייב לפעול על מנת שסטארט-אפ הרלוונטי לו יפנה אליו בטרם יפנה לתאגיד מתחרה, שאם לא כן, הרי שהתאגיד יקבל את המיזמים הפחות טובים והפחות מתאימים לו. על התאגיד לפעול באופן יזום, מובנה ואקטיבי על מנת לאתר את הסטארט-אפ המתאים ולא להסתמך על פניות מקריות של סטארט-אפים לתאגיד.

אחד הכשלים החמורים הנפוצים של תאגידים הוא היעדר מנהל בכיר אחד האחראי על החדשנות בארגון ופיזור האחריות לחדשנות בין כמה גורמים. כשל זה גורם לכאוס בארגון פנימה וכן לכאוס למול הסטארט-אפים.

יותר מ-350 תאגידי ענק מחזיקים אופרציות משמעותיות בישראל על מנת להיעזר במיטב המוחות שאומת הסטארט-אפ יכולה להעמיד לרשותם, וללמוד על פתרונות יצירתיים בני הטמעה. הם עושים זאת כדי להטמיע את "הדבר הבא" לפני המתחרים שלהם. אחת הסיבות החזקות ביותר שבעלי שליטה בתאגידים מעודדים את מנהלי התאגיד לאמץ תכניות חדשנות פתוחה הינה החשש שהמתחרה יקדים ויאמץ טכנולוגיה מתקדמת שתביא לפגיעה קשה בתוצאות העסקיות של התאגיד.

מהלך אחד שביצעה שטראוס למשל היה קמפיין "שטראוס שלי", שבו פתחה החברה את הדיון לגבי מוצרים חדשים לקהילת המשתמשים, ובכך איפשרה לקהל לקוחותיה להחליט מה יהיו המוצרים החדשים שהחברה תציע בעתיד. פרויקט אחר של החברה הוא  "אלפא שטראוס" – קהילת ממציאים, יזמים, מומחים לתזונה ומדעני מזון שחושבים יחד על מנת להתגבר על אתגרים בענף המזון, תוך מינוף האקו-סיסטם המקומי ברעיונות יצירתיים ויזמים איכותיים, מתוך רצון להוביל לשינוי משמעותי במזון אותו אנו צורכים.

סטארט-אפים ישראליים בולטים בתחום החקלאות המדייקת

שותף, לא ספק

מלבד הקמת קהילה, ישנו מבחר כלים נוספים לקידום תהליכי חדשנות פתוחה הפותחת את דלתות התאגיד לסטארט-אפים – הפיכת התאגיד ללקוח של הסטארט-אפ, כיסוי הוצאות לאב-הטיפוס שמפתח הסטארט-אפ, מימון חממות טכנולוגיות, פתיחת אקסלרטורים, הקמת קרנות השקעה, השקעות ישירות בחברות צעירות ולעתים אף רכישת הסטארט-אפ.

בעבר, מערכת היחסים בין תאגידים וסטארט-אפים היתה כזו שבה יד התאגידים היתה על העליונה. המצב השתנה בשנים האחרונות וכיום – סטארט-אפ איכותי בעל פתרון טכנולוגי מתקדם וייחודי בוחר את התאגיד שעמו יעבוד. סטארט-אפ שכזה יבחר תאגיד המתייחס לחדשנות פתוחה באופן רציני, על פני תאגיד המתייחס לחדשנות זו מן השפה אל החוץ כמהלך שיווקי נטו.

מודל החדשנות הפתוחה יעיל אך ורק כאשר נוצר שיתוף פעולה אמיתי - על התאגיד לראות בסטארט-אפ שותף ולא ספק. מחקר שנערך על ידי קבוצת חוקרים בגרמניה ורוסיה העלה כי חדשנות פתוחה לא תצמח ללא יצירתה של תרבות של חדשנות ופתיחות בחברה. תרבות שכזו מזהה את החשיבות של הגורם האנושי בחברה וברעיון של שיתוף ידע ושיתוף פעולה בין גורמים בתוך החברה ומחוץ לה.

לסיכום, מגמות החדשנות הפתוחה בשוק צפויות להמשיך וללוות אותנו גם בעשורים הקרובים. על חברות ללמוד לחזק את שיתוף הפעולה עם סטארט-אפים על מנת להמשיך ולפתח את הטכנולוגיה ולהתמודד עם האתגרים העסקיים והטכנולוגיים.

בשנים האחרונות הצטבר בישראל ידע רב בנושא החדשנות הפתוחה, תודות לפעילות התאגידים הבינלאומיים המגיעים כדי לתור אחר הסטארט-אפ הבא. ידע זה מצטרף למשאב הנדיר של הסטארט-אפ ניישן, בדמות מיזמים יצירתיים באופן מיוחד. ראוי כי התאגידים הישראלים ישכילו למנף את שני הנכסים הללו על מנת להבטיח מובילותם העסקית והטכנולוגית.

הרבעון הרביעי של השנה הקלנדרית, שבו אנו נמצאים, ובמהלכו מכינים בתאגיד תוכניות עבודה, הוא בדיוק הזמן האופטימלי לוודא כי החדשנות הפתוחה תהא בתעדוף גבוה ב-2019.

איתי גרין

איתי גרין | |והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker