שלא תסיימו כמו נוקיה: כך יכולה הטמעת טכנולוגיה להציל תאגיד

חברות צריכות למדוד מנהלים לא רק לפי תוצאות רבעוניות, המשקפות תוצאות בטווח הקצר, אלא גם לפי פרמטרים אסטרטגים, לרבות הטמעת טכנולוגיות חדשניות בארגונים

איתי גרין
איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים5
נוקיה
נוקיהצילום: BLOOMBERG NEWS

לפני כ-10 שנים היה ל-4 מכל 10 אנשים בעולם טלפון סלולרי של נוקיה בכף היד. יש רק לדמיין כיצד היה מגיב מנכ"ל נוקיה לפני 10 שנים אילו מאן דהוא היה אומר לו שב-2018 לאף אחד מאיתנו לא יהיה נוקיה. זו רק דוגמה אחת. בלוקבסטר, בלקברי, אגפא ודומיהם נעלמו כשסברו כי מה שהיה – הוא שיהיה. תאגידי ענק אלו שנעלמו פיספסו טכנולוגיה חדשנית שאומצה על ידי שחקן אחר בשוק.

קצב השינויים גדל משנה לשנה. הטכנולוגיה מאפשרת כיום קצב שינוי מהיר, הטמעה מהירה ו-Time to Market מהיר באופן מיוחד. כששחקן אחד מטמיע שינוי טכנולוגי באופן אטי, עליו להניח כי המתחרה מטמיע את השינוי הטכנולוגי באופן מהיר. פעמים רבות המהיר לוקח את כל הקופה. ובמהירות.

ברבעון האחרון של 2018, עת נערכים דיונים קדחתניים בתאגידים להכנת תוכנית העבודה ל-2019, מנכ"ל מקצוען ודירקטוריון איכותי המחויבים לבעלי המניות, לעובדים וללקוחות חייבים להגדיר בראש תוכנית העבודה כי על כל מנהל ועובד לפעול תחת ההנחה כי "מה שהיה – לא יהיה". מה שעבד עד היום – לא יעבוד בעתיד, וכל מנהל ועובד בחברה חייב להיפתח לחדשנות.

חשוב מאוד כי המנהלים יימדדו לא רק על פי תוצאות רבעוניות המשקפות תוצאות בטווח קצר, אלא לפי פרמטרים אסטרטגיים, ובכלל זה, היקף הטמעת החדשנות בארגון. ככל שהמנהלים יתומרצו להטמיע חדשנות בטווח הקצר, כך יקטן הסיכוי שיופתעו על ידי מתחרה, ויסיימו כמו נוקיה בטווח הארוך. אסור שדו"ח רווח והפסד רבעוני יהא חזות הכל בכל הקשור למדידת ביצועי המנהלים, שכן דו"ח רבעוני כאמור אינו מעודד השקעה בחדשנות.

במשך שנים ארוכות סברו ארגונים כי החדשנות תגיע מהעובדים בארגונים. ממחלקות הפיתוח והמחקר וממחלקות אחרות. בשנים האחרונות, בולטת התובנה שלפיה החדשנות המשמעותית פורצת הדרך, זו שתמנע מהם לסיים כמו נוקיה, תגיע מחוץ לארגון. מהיכן? מסטארט-אפים, אקדמיה ושיתופי פעולה עם תאגידים אחרים.

יותר ויותר תאגידים מבינים כי קצב השינוי הטכנולוגי הנו כה מהיר, עד שגורמי הפנים בחברה אינם יכולים לעמוד בקצב. ההבנה היא כי הגם שעובדי החברה מוכשרים בתחומם, הרי שמחוץ לכותלי החברה ישנם מוחות רבים יותר, מהירים יותר ואף יצירתיים יותר, וכי תאגיד חפץ חיים – חייב לשתף עמם פעולה.

ישראל התברכה ביזמים נדירים באיכותם. יותר מ-350 תאגידים בינלאומיים משקיעים מדי שנה מיליוני יורו כדי לשים את היד על ה"דבר הבא". הם מבינים שמישראל תצא הבשורה ורוצים לוודא כי הם יגלו זאת לפני מתחריהם.

לתאגידים הישראלים ישנה הזדמנות, הנובעת מקרבה של עד שעה נסיעה ממאגר היזמים הישראלים המוכשרים בקנה מידה בינלאומי ומהשפה העברית המשותפת: הזדמנות להטמיע חדשנות, להוות שדה ניסויים טכנולוגי עבור היזמים ולהבטיח כי הם יהיו הראשונים להטמיע הטכנולוגיה לפני מתחריהם ברחבי העולם.

הטמעת חדשנות מהווה אתגר עבור תאגיד. בשנים האחרונות התפתחו פרקטיקות רבות בנושא וכל שנותר הוא ללמוד מהן ולהצליח.

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker