אומת הסטארט-אפ בסכנה. כך נתמודד איתה

למערכת החינוכית אין את היכולת לתת לתלמידים את הכלים שהם זקוקים להם. אם ראשי מערכת החינוך סבורים כי הם יכולים להישאר רלוונטיים ומעודכנים, תוך הישענות על צוותי ההוראה והמשאבים הדלים שבאמתחתם, טעות גדולה בידם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי היי־טק באוקראינה

הורים רוצים לראות את מערכת החינוך משתנה – ומתאימה את עצמה לקצב השינויים המהיר בעולם. הם שואפים שילדיהם יקבלו את הכלים המתאימים להצלחה. חדשנות פתוחה מתאימה לא רק לחברות מסחריות אלא גם לגופים גדולים ומסורבלים מטבעם, כמשרד החינוך.

אם מנהלי בתי ספר וראשי מערכת החינוך סבורים כי הם יכולים להישאר רלוונטיים ומעודכנים, תוך הישענות אך ורק על צוותי ההוראה והמשאבים הדלים שבאמתחתם, כפי שעשו עד היום, טעות גדולה בידם. בדומה למנהלי חברות מסחריות ותאגידים, שמחלקות הפיתוח שלהן שקועות ביום יום ואינן פנויות לחדשנות, כך מנהלי בתי ספר מפספסים חדשנות.

כשם שעל תאגידים עסקיים להשכיל ולהבין כי תהא מחלקת הפיתוח בתאגיד גדולה וכישרונית ככל שתהא, הרי שמחוץ לכותלי התאגיד יש אינספור יזמים מוכשרים, ידע ומשאבים היכולים להצמיח רעיונות רבים ומגוונים, באותו האופן בדיוק, לא כל הידע, היכולות והפתרונות מצויים אצל מנהלי בתי הספר, ולא כל המידע והשכל נמצא אצל הצוותים החינוכיים.

כאשר קיים פער עצום בין המשאבים הפנימיים לבין קצב השינוי, אין למערכת החינוכית יכולת להשתנות ולתת לתלמידים את הכלים שהם זקוקים להם, אלא באמצעות חדשנות פתוחה ושיתופי פעולה עם גורמים מחוץ לכתלי בית הספר.

כשהייתי בבית ספר יסודי למדתי תכנות בכיתה ד'. למדנו בייסיק, פסקל ולוגו באמצעות מחשבי אפל ותואמי PC. מאז חלפו למעלה מ-30 שנה. כמה שעות תכנות מקבלים הילדים שלכם בבית הספר? החל באיזה כיתה? לכמה טעימות טכנולוגיות הם זוכים - טעימות שיעודדו אותם ללכת לחוגי טכנולוגיה, מדע ותכנות? לצערי התשובה ידועה ומאכזבת והיא סכנה גדולה להמשך היותנו סטרטאפ-ניישן.

כדי לעשות את קפיצת המדרגה המתבקשת, על המנהלים והמורים לפתוח את הדלת לשיתופי פעולה עם גורמים חיצוניים באקו-סיסטם שלהם, כדוגמת תאגידים מסחריים וסטרט-אפים ולעודד ילדים לבנות צ'אטבוטים. בנוסף, רצוי להיעזר במורים מבתי ספר אחרים ובידע שלהם, או בקהילות וירטואליות.

אופציה טובה היא למידה משותפת באמצעות קהילות רלוונטיות ברשתות החברתיות. במילים אחרות, במקום להמשיך ולהסתכל פנימה בלבד, עם אפס סיכוי להדביק את הקצב של החדשנות, זאת העת לצאת החוצה ולהושיט יד לשיתופי פעולה.  

דוגמה אחרת לשיתופי פעולה וחשיבה מחוץ לקופסה הוזכרה בעבר בבלוג זה, בניסיון להתמודד עם האלימות בבתי הספר. בתי ספר יכולים למעשה להשתמש בפתרונות חדשניים מסוגים שונים, על מנת להתמודד עם בעיה קשה זו בצורה יעילה, תוך שמירה על פרטיות התלמידים. מעבר לזה, מנהלי בתי הספר יכולים וצריכים ולהשתמש בחדשנות לא רק ברמה הטכנית, הביורוקרטית או הלוגיסטית, אלא גם כחלק מהתהליך החינוכי והלימודי.

על מנהלי בתי הספר והמורים לשנות את התפיסה של למידה מסורתית ולאמץ פילוסופיה ועולם ערכים של חדשנות, תוך פיתוח למידה חדשה, במקום להשתמש בטכנולוגיה בתור כלי בלבד. יש צורך בשינוי הגישה מבתי ספר של העולם הישן, שמבוססים על הוראה, לבתי ספר של העולם החדש שמבוססים על למידה, ובפרט על למידה מותאמת אישית - והקניית כלים לתלמידים על מנת שיידעו להתמודד עם העולם החדש.

על המנהלים והמורים להיות פתוחים לשינוי ומלאי סקרנות, ולהבין כי מורה טוב לא נמדד רק בידע שלו וביכולת להעביר את הידע, אלא גם בפרמטרים אחרים שכוללים את היכולת של המורה לאתר מידע חדש, להסיק מסקנות, לעודד שיתופי פעולה בין תלמידים ועוד. ככל שהתלמידים יקבלו כלים להתמודדות עם אתגרים, איתור מידע והסקת מסקנות, עידוד לשיתוף פעולה ולא רק התמודדות עצמאית, יכולת להעביר מצגות והתמודדות עם שינויים תכופים – כך ייצאו ממערכת החינוך עם כלים אפקטיביים לעולם המשתנה בקצב מואץ שבו יכולות שיתוף הינן קריטיות.

על מנת להתחיל בתהליך, יש צורך בכמה דברים, ובהם אוטונומיה ניהולית, מחויבות הנהלות בתי הספר לתהליך, שינוי בתפיסות של צוותי ההוראה, הגדרת אתגרים, ללמוד לדבר באותה השפה של השותפים באקוסיסטם, בחינת שיתופי פעולה מתוך כוונה למצוא את הדרך להוציאם לפועל ולא מתוך כוונה לחפש תירוצים לאי הוצאתם לפועל, וכמובן לפתח יחסי שותפות עם אותם גורמים. מדובר בצעדים ושלבים שדומים לאלה הנדרשים מחברה מסחרית, כפי שכתבתי בבלוג קודם בנושא.

על מנת לקדם מהלך שכזה באופן נרחב, על משרד החינוך לספק למנהלים את האוטונומיה לביצוע מהלכים אלה, ולעודד אותם לבצע חדשנות.

פתרונות מעניינים במיוחד שכולים לסייע בקידום חדשנות בבתי ספר

Tailor-ED: החברה מציעה פתרון שהופך את הלמידה למותאמת אישית ולנגישה יותר. הפתרון מאפשר למורים לספק את חוויית הלמידה המרתקת והיעילה ביותר לכיתות הלימוד, באמצעות התאמת חוויות למידה לצרכי המורה, הכיתה וכל תלמיד ותלמיד באמצעות מינוף מדע הלמידה. בחברה מציעים חוויות למידה שמשלבות מיומנויות עם שיתופי פעולה, יצירתיות וכישורים אחרים במטרה לענות על צרכיו של התלמיד.

Classoos: סטארט-אפ ישראלי שפיתח פלטפורמה לספרים דיגיטליים. הפתרון מאפשר שימוש בכל ספרי הלימוד שבתוכנית באמצעות המחשב, הטאבלט או הטלפון הנייד. בנוסף, הפתרון מאפשר לכל משתמש להוסיף על גבי הספר סימונים, פתקים ושלל קישורים. כמו כן, למורים ניתנת האפשרות לתקשר מרחוק עם תלמידיהם ולשלוח על גבי הספר הנחיות והערות, שיעורי בית ומשימות, להוסיף ולשתף קישורים ועוד.

Ludus: סטארט-אפ ישראלי שמאפשר למידה חינמית מרחוק של כל החומר הנלמד בבית הספר. הפלטפורמה מאפשרת בנייה אישית של חומר הלימוד, כך שההורה יכול לפתוח את האתר, ולבנות פרקי לימוד שמותאמים אישית עבור ילדיו.

ProMixed: חברה ישראלית שמשתמשת במציאות מדומה ככלי ללמידה, ליצירה, להערכה חלופית, לטיפול בחרדות ולחוויות מיוחדות. החברה מאפיינת צרכים באופן ספציפי לבתי ספר על פי אופיים ותוכנית הלימודים שלהם ואף מסייעת לצוות ולתלמידים בשילוב הטכנולוגיה בתהליך הלמידה.

Classi: חברה ישראלית שמציעה פתרון שהופך כל טלוויזיה למחשב באמצעות ממיר. הפתרון כולל מערכת שעות עצמאית, מרחבים כיתתיים, ענן בית ספרי, וכן יכולות גלישה מלאה באינטרנט לצרכי לימודים.

בצל הקורונה, העולם שלנו משתנה בקצב מואץ שקשה לדמיין אותו. הלמידה חייבת להשתנות ותשפיע על כולנו לעוד שנים רבות. הטכנולוגיה, הכלים והדורות מתקדמים ומתפתחים, ובלתי אפשרי לצפות ממנהלי בתי ספר ומורים לעמוד בקצב לבדם. למזלם, אנחנו נמצאים באומת הסטארט-אפ, ובכל פינת רחוב ניתן למצוא יזם שדובר את אותה השפה כמו המנהלים וחשוב מכך – אנחנו נמצאים בתרבות שבה הסובבים אותנו שמחים לשתף פעולה. כל מה שצריך הוא להושיט יד.

חדשנות פתוחה תביא לשינוי המהיר ביותר במערכת החינוך, כך שזאת תעמוד בציפיות הגבוהות של כולנו ממנה.

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel  המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker