ראש הממשלה החדש הוא היי-טקיסט, וזה מבשר טובות לכלכלה

מומלץ לשר האוצר והשרים הכלכליים האחרים לקבוע את הסיור הראשון שלהם בשני אקסלרטורים המשמשים כוכב צפון במגזר החרדי והערבי – קמא-טק והייבריד. ככל שיהיו יותר קמא-טקים והייברידים – כך יצליח ההיי-טק הישראלי להגדיל את כוחו לתועלת כלל אזרחי המדינה וכלכלתה

איתי גרין
איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ראש הממשלה נפתלי בנט לפני השבעתו בכנסת
ראש הממשלה נפתלי בנט לפני השבעתו בכנסתצילום: אמיל סלמן
איתי גרין
איתי גרין

מ-2018 לא עבר תקציב חדש בישראל. המצב הזה הוביל להקפאת תקציבים. במהלך המשבר התקציבי התמודדה ישראל גם עם משבר הקורונה והנשורת הכלכלית האדירה שלו. חרף היציאה מהמשבר הבריאותי, עדיין מצבנו הכלכלי טעון שיפור בהשוואה ללא מעט מדינות מפותחות.

הסקירה החדשה של אגף הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שפורסמה מלמדת כי שוק העבודה בישראל ספג פגיעה חדה בהשוואה למדינות ה-OECD ובהשוואה למשברי עבר. שיעור התעסוקה, לא כולל חל"ת, ירד במשבר הנוכחי ב-7.9%, בעוד במשבר הדוט.קום ובאינתיפאדה הראשונה ירד שיעור התעסוקה ב-1.7%, ובמשבר הפיננסי של 2008 חלה ירידה של 0.9%. נראה כי מנגנון החל"ת שהונהג בישראל, בשונה מהמודל שהונהג במדינות אחרות, הוביל להחרפת הפגיעה.

קרן האור העולה מהסקירה היא כי הפגיעה בתוצר הייתה נמוכה יחסית בזכות ענף ההיי-טק הישראלי, הידוע מזה שנים כקטר הצמיחה של המשק הישראלי. הדו"ח מכיר בחשיבות החדשנות הטכנולוגית כגורם משמעותי לצמיחה ארוכת טווח, ובפרט בחשיבות הקמתם וקיומם של סטארט-אפים.

לראש הממשלה החדש יש יתרון מובהק במינוף החדשנות. נפתלי בנט צמח בעולם ההיי-טק וזכה להצלחות. בנט מבין בהיי-טק ובחדשנות, התבטא בנושא לאורך השנים, ואני מאמין כי יפעל למנף את ההיי-טק לתועלת כלל אזרחי המדינה.

הנושאים הראשונים בקווי היסוד של הממשלה עוסקים בשיקום המשק והכלכלה, כלומר, בשיפור יעדים מדידים.

חוסר היציבות השלטונית בישראל הרסני לכלכלה, לחברה ולדמוקרטיה הישראלית. בכל הנוגע לכלכלה, הפירוט בסעיף השני של קווי היסוד, עוסק בעידוד הצמיחה, השקעה במעמד הביניים ובשכבות החלשות, תוך צמצום פערים, חיזוק המגזר הפרטי, הסרת חסמים ביורוקרטיים וטיוב הנטל הרגולטורי, ואפילו דיגיטציה ממשלתית.

הסעיף השלישי מתייחס לתחום ההיי-טק, שלפיו הממשלה תציג כיעד לאומי את העלאת מספר העובדים בהיי-טק, כולל בתתי תחומים שונים, בהם תעשיית הפודטק, בינה מלאכותית, מחשוב קוואנטי, אגרוטק ובריאות דיגיטלית, ותפעל לקידום החינוך במקצועות הטכנולוגים, קידום המצוינות וסבסוד הכשרות והסבות מקצועיות. גם ההכשרות המקצועיות קריטיות להכשרת תשתיות המחר. יש מחסור משמעותי של כוח אדם מיומן בענף ההיי-טק ואין בנמצא גוף הלוקח אחריות על ההכשרות.

ההסכם עם רע"ם מבטיח תוכנית חומש לצמצום פערים לחברה הערבית, הדרוזית, הצ'רקסית והבדואית בהיקף תקציבי של 33 מיליארד שקל, שתגובש ביחד עם אגף התקציבים במשרד האוצר, ותעסוק בין היתר בתחומי התעסוקה, החינוך וההשכלה, חדשנות והיי-טק, במטרה להוות מנוע צמיחה ותעסוקה. בדו"ח על הירידה בשיעור התעסוקה של הגברים הערבים טרום משבר הקורונה ובמהלכו מאפריל האחרון, מעריך משרד האוצר כי שיעור ההשתתפות הנמוך בשוק העבודה של גברים ערבים מוביל לנזק של כ-6 מיליארד שקל. פוטנציאל דומה יש במגזר החרדי. השקעה בתשתיות חינוך והכשרות מקצועיות מתאימות, יביאו להישגים רבי-משמעות לכלכלה והחברה.

מומלץ לשר האוצר והשרים הכלכליים האחרים לקבוע את הסיור הראשון שלהם בשני אקסלרטורים המשמשים כוכב צפון במגזר החרדי והערבי – קמא-טק והייבריד. ככל שיהיו יותר קמא-טקים והייברידים – כך יצליח ההיי-טק הישראלי להגדיל את כוחו לתועלת כלל אזרחי המדינה וכלכלתה.

לרגולטור יש כוח לחולל שינוי ולדחוף את המשק כולו לחדשנות וצמיחה, לא רק בהשקעות מאסיביות בתשתיות ככבישים, רכבות ואנושיות, אלא אף באמצעות שינויי חקיקה קלים בעלי אימפקט חזק ומהיר. כך, מומלץ לממשלה להרחיב את הנחייתה של המפקחת על הבנקים לשעבר חדוה בר מ-2018, ולחייב כי בכל דירקטוריון ממשלתי ובכל דירקטוריון של חברות הנסחרות בבורסה יהיו לפחות שלושה דירקטורים המתמחים בטכנולוגיה וחדשנות הבקיאים בעולם החדש - בעיקר זה שאנו פוגשים בעקבות משבר הקורונה. מחקרים ברחבי העולם מוכיחים כי דירקטוריון מגוון בהיבטי מגדר, גיל, השכלה ומומחיות מקצועית מביאים לתוצאות משופרות משמעותית.

יותר מכל, הייתי ממליץ לראשי הממשלה, שר האוצר ושרי הכלכלה והחדשנות – חשבו כמו מנהלים וחברי דירקטוריון. חישבו כמו היי-טקיסטים. כמו יזמים. תפעלו בזריזות וביעילות במטרה להשיג יעדים מוגדרים היטב וראו במדינת ישראל חברת הזנק אשר אתם אמונים עליה. חשבו מחוץ לקופסה, הטמיעו חדשנות, קחו סיכונים מבוקרים ובצעו השקעות חכמות לטווח ארוך. בסופו של דבר, עוד תגיעו לאקזיט לתפארת מדינת ישראל. כשהקודקודים חושבים כמו מנהלים וחברי דירקטוריון – זו השראה לכלל המגזר הממשלתי.

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"