מציאות מדומה וחדרי בריחה: תשכחו ממה שידעתם על משאבי אנוש

למחלקת משאבי האנוש השפעה קריטית בכל הנוגע לרכיב ההון האנושי, שכן בידי המחלקה לסייע בהטמעת תרבות וסביבה שמספקת לעובדים את התמיכה, ההכשרה והכלים שלהם זקוקים על מנת לקדם חדשנות בארגון. והנה הטכנולוגיות שעוזרות לה בזה

איתי גרין
איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מתוך אפס ביחסי אנוש
מתוך אפס ביחסי אנושצילום: ערן כהן
איתי גרין
איתי גרין

למחלקת משאבי האנוש תפקיד קריטי בפיתוח תרבות החדשנות הארגונית ובהתאמתה ל-2019. ישנם צעדים שמחלקת משאבי האנוש יכולה וצריכה להוביל על מנת לעודד חדשנות בקרב עובדי הארגון המשתנה וכן בקרב חברי ההנהלה.

אחד התפקידים החשובים של מחלקת משאבי האנוש ב-2019 הוא בתחום ההדרכות לעובדים, לאור קצב השינוי המהיר של עולם התעסוקה. על פי דו"ח מקינזי שפורסם בראשית החודש, השינויים המהירים בשוק העבודה, ובפרט אלו שהם תוצר לוואי של בינה מלאכותית ואוטומציה, ישפיעו בצורה משמעותית בעשור הקרוב על כ-800-400 מיליון בני אדם שתפקידם הנוכחי לא יהא הכרחי עוד. עובדים אלו יהיו חייבים בעשור הקרוב ללמוד תחומים חדשים ולפתח כישורים אחרים שיתאימו לצורכי שוק העבודה החדש. על מחלקת משאבי אנוש לדאוג להכשרת העובדים על מנת שעם הטמעת החדשנות, הדיגיטציה והאוטומציה לארגון, יתאימו כישורי העובדים ויכולותיהם לאתגרים החדשים והמשתנים.

תפקיד נוסף של מחלקת משאבי האנוש הוא עידוד ההטרוגניות בחברה באמצעות הכנסת דם חדש וחדשני לארגון, במטרה שהארגון יכלול בתוכו עובדים בעלי פרופיל יזמי ואף סטארט-אפיסטי. כלומר, עובדים שידעו להוביל את החדשנות, להתמודד עם השינויים הטכנולוגיים ולרתום את יתר העובדים לשינויים.

מחקר שנערך ב-2017 על-ידי ארגון IPMA-HR מצא כי יותר מ-50% מהחברות הנבדקות עשו שימוש בכלים מבוססי חדשנות על מנת לגייס עובדים חדשים. המשיבים השונים במחקר העידו גם על תהליכים של שדרוג והחלפת מערכות המידע שלהם, כמו גם על מתן דגש מיוחד לטכנולוגיות של למידה ופיתוח אישי.

ניתן למנות כמה טרנדים מהותיים ב-2019, שמסייעים למחלקות משאבי אנוש לקדם את היזמות.

הטרנד הראשון מתמקד בכלים שמאפשרים לייצר חיבור של עובדי החברה עם הארגון, תוך דגש על החיבור הרגשי והמעורבות של העובדים בארגון. הרעיון הוא שהגברת המחויבות לארגון תוביל לשיפור בפרודוקטיביות של העובדים, תסייע לשמרם ותשפר את ביצועיהם.

מחקר שנערך בארצות הברית ובדק 195 אלף עובדים מצא כי עובדים שמחויבים למקום העבודה מייצרים 20% יותר משהעובדים האחרים. כמו כן נמצא כי שיעור היעדרותם ממקום העבודה נמוך בכ-41% ביחס לעובדים האחרים. ניתן לראות דוגמה טובה לכך בדמות הסטארט-אפ Emerj, שפיתח טכנולוגיה המסייעת לשמר עובדים באמצעות מתן הכשרות רלוונטיות ומתן אפשרות לעובדים לשאול שאלות ולהביע חששות. הפתרון מאפשר לעובדים לכתוב באפליקציה ייעודית, כשהאלגוריתם מזהה מי הגורם הרלוונטי המתאים ביותר לשמש כ"מנטור" ולהשיב לפנייה.

טרנד שני הוא המאבק בדעות קדומות. הטכנולוגיה המודרנית ובפרט טכנולוגיות כבינה מלאכותית מאפשרות לשפר את תהליך גיוס העובדים ולהפוך את הארגון למגוון יותר. כלים חכמים של הערכה ומיון מאפשרים לצוות המגייס לנטרל השפעת דעות קדומות והטיות אישיות, באופן שיביא לנטרול אלמנטים של מגדר, נטייה מינית, גיל ואתניות, ויאפשר גיוס של המועמדים הטובים ביותר באופן אובייקטיבי נטול הטיה. סטארט-אפ ישראלי מעניין שכדאי להזכירו בהקשר זה הוא Joonko שמציע כלי מבוסס בינה מלאכותית שמסייע בזיהוי מקרים של אפליה במקום העבודה, תוך מתן תובנות והמלצות שמאפשרים קבלת החלטות בזמן אמת.

טרנד שלישי הוא היכולת לבצע הכשרות בצורה יעילה יותר תוך שימוש בטכנולוגיות של מציאות מדומה ומציאות רבודה. טכנולוגיות אלו נמצאות כיום בשימוש נרחב בהכשרות מסוגים שונים, בין היתר בהכשרת מנתחים. פתרונות אלו יכולים לסייע לא רק בהכשרות מעשיות של עובדים, אלא גם בסדנאות העוסקות בנושאים נרחבים, כשדוגמה אחת שרלוונטית ל-2019-2018 היא נושא ההכשרות לעניין ההטרדות המיניות במקום העבודה. הסטארט-אפ הישראלי Galivac מציע מבחני מיון והשמה מבוססי מציאות מדומה שמאפשרים לחברות לגייס עובדים איכותיים ומתאימים תוך חיסכון בזמן, כסף וכוח אדם, וכן תוך שימוש בכלים של ניתוח התנהגותי ומודלים של ביג-דאטה על מנת לוודא כי ייבחרו המועמדים המתאימים ביותר לתפקיד.

טרנד רביעי הינו תחום הבריאות ושביעות הרצון של העובדים. סקר שנערך ב-2017 מצא כי בבריטניה 35% בלבד מהעובדים מרוצים ממצבם הכלכלי, בעוד 85% מהעובדים שהעידו על לחץ במקום העבודה דיווחו כי הארגון נכשל בסיוע בהפחתת הלחץ. השקעה בבריאותם ובשביעות רצונם של העובדים יכולה לסייע בפיתוח סביבת עבודה שתסייע בשימור העובדים מצד אחד, ובהגברת יעילותם.

טרנד חמישי עוסק במינוף טכנולוגיות של בינה מלאכותית על מנת לזהות הזדמנויות, שיפור תהליכים עסקיים והגברת הפרודוקטיביות. בינה מלאכותית יכולה לסייע לאורך כל תקופת העסקת העובד, תוך שימוש בגישה שמתייחסת לעובדים כלקוחות שמטרת הארגון לשפר באופן מתמיד את החוויה שלהם. הבינה המלאכותית יכולה לזהות תבניות, ללמוד ולסייע בתהליכי קבלת החלטות באופן שהופך את העבודה ליעילה ואפקטיבית יותר.

ההערכות הן כי שווי השוק של ניהול משאבי אנוש יגדל עד 2025 לכ-30 מיליארד דולר. משמעות הדבר היא כי אנו צפויים להמשיך ולראות פתרונות משאבי אנוש יצירתיים שיפשטו את עבודת המחלקה ויסייעו להפוך את הארגון ליעיל יותר.

כאומת הסטארט-אפ, בישראל ישנן חברות רבות שמציעות פתרונות שרלוונטיים למחלקות משאבי אנוש. מעבר לחברות שהוצגו לעיל, ניתן למנות גם את החברות הבאות כחברות שמציעות פתרונות מובילים בתחום זה:

JoVo - החברה מפתחת פלטפורמה שמאפשרת למנהלי משאבי אנוש לחלוק במידע בנוגע למועמדים. הפלטפורמה מאפשרת למועמדים להעלות סרטון שלהם משיבים לשאלות ראיון וזאת במטרה לייצר רושם ראשוני עוד לפני הריאיון.

HiBob - פלטפורמת ענן לניהול התקשורת בין מעסיקים לעובדים בכל הקשור למשאבי האנוש והביטוח. הפלטפורמה מאפשרת לעסקים קטנים ובינוניים לנהל את כל המידע מרגע הגעתו של העובד לחברה, ניהול חופשים, חוזים, אופציות ופיטורין בתוך פלטפורמה אחת. בנוסף, הפלטפורמה כוללת רכיב שמשמש כסוכן ביטוח דיגיטלי.

Spetz Work Solutions - החברה מאפשרת לחברות לקיים תקשורת שוטפת עם מועמדים באמצעות צ'ט בוט שמסייע משלב הסינון הראשוני עד לקבלה לעבודה. הבוט מתקשר עם העובדים באמצעות הודעות ישירות והתכתבות עמו בטלפון הנייד.

Quali.fit - החברה פיתחה כלי שמסייע באוטומטיזציה של כ-90% מהעבודה השוטפת של מגייסים, תוך שימוש בבינה מלאכותית על מנת לראיין מועמדים ולהתאים להם את התפקיד ההולם אותם ביותר.

INGENI - החברה פיתחה רשת של חדרי בריחה מבוססי מדע נתונים שמאפשרים לארגון לבחון ולהעריך את הכישורים של עובדים ושל מועמדים.

OnePep - החברה פיתחה סט של כלים שמשפרים את החיבור של העובדים לארגון במטרה לשמר אותם ולשפר את היעילות שלהם. הכלים מאפשרים ניהול ידע, תקשורת שוטפת ואנליטיקה, כשהכלים הללו ניתנים להתאמה לפי צורכי החברה.

Webcand - החברה פיתחה כלי שמאפשר כיום ראיונות וידאו על מנת לשנות את תהליך הגיוס. המועמדים משיבים לשאלות שנקבעו מראש על ידי החברה, ועובדי החברה הרלוונטיים יכולים לצפות בהן דרך המחשב או דרך הטלפון הנייד.

Eloops – החברה מציעה מערכת שמאפשרת לקיים תקשורת עם עובדים ומאפשרת לחלוק איתם אינפורמציה רלוונטית במתכונת של רשת חברתית שמותאמת למקום העבודה.

Fleeq - החברה מציעה כלי שמסייע בהדרכת העובדים באמצעות פלטפורמה שמאפשרת ייצור סרטוניים לצורך אימון עובדים והעברת הכשרות.

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

כתבות מומלצות

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה