דיפלומטיה 3.0: הבינה המלאכותית בשירות משרד החוץ

הטכנולוגיה מאפשרת לדיפלומטים להוסיף ממדים חדשים ודיגיטליים לתפקידם. כך, הם יכולים לא רק לתקשר עם אוכלוסיות בצורה יעילה יותר, ללא מתווכים, אלא אף להבין טוב יותר אוכלוסיות ומצבים שונים

איתי גרין
איתי גרין
רובוט
רובוטצילום: בלומברג
איתי גרין
איתי גרין

האופן שבו מדינות מנהלות דיפלומטיה משתנה באופן מהיר כתוצאה מהמהפכה הדיגיטלית וקצב השינוי הטכנולוגי. דיפלומטיה דיגיטלית, או זו המכונה "דיפלומטיה 2.0" החלה לפני כמה שנים, עם כניסת אמצעי התקשורת הדיגיטליים - במיוחד הרשתות החברתיות - למשרדי החוץ. היתרונות של רשתות חברתיות בשירות המדינה ברורים: הרשתות החברתיות מאפשרות למדינה לפנות לאזרחיה ולאזרחי מדינות אחרות באופן ישיר.

ההתקדמות המרשימה שעולם הדיפלומטיה חווה בעשור הקודם לא נעצרה, ואנו עדים כיום להמשך התופעה, עם "דיפלומטיה 3.0" - המעבר מתקשורת דיגיטלית בשירות הדיפלומטיה, לדיפלומטיה דיגיטלית לכל דבר.

הטכנולוגיה מאפשרת לדיפלומטים להוסיף ממדים חדשים ודיגיטליים לתפקידם, שכוללים בין היתר ניתוח מידע ודיווחים רלוונטיים. הטכנולוגיה החדשה מאפשרת לא רק לתקשר עם אוכלוסיות בצורה יעילה יותר, ללא מתווכים, אלא אף להבין טוב יותר אוכלוסיות ומצבים שונים.

הטכנולוגיה המודרנית מאפשרת למשרדי חוץ לייצר חוויה דיפלומטית בהתאמה אישית. כך למשל, משרד החוץ ההודי פיתח אפליקציה המספקת מידע ושירותים לכלל המשתמשים; משרד החוץ הקנדי פיתח אפליקציה שמספקת שירותים בתחום הקונסולרי. אפליקציות כאמור מאפשרות למעשה להגיש בקשות לוויזה, לאתר את השגרירות הקרובה ביותר ולאפשר מעקב אחר ביקורי בכירים במדינה.

גם טכנולוגיות שעל פניו פחות רלוונטיות לתחום זה, כמו מציאות וירטואלית, נהפכו לכלים בידי משרדי חוץ שונים. כך, משרד החוץ האיטלקי שיתף פעולה עם גוגל על מנת להציע סיורים אונליין במוזיאונים איטלקיים. טכנולוגיה זו יכולה לשמש גם באזורי סכסוך על מנת להראות את המציאות היומיומית של תושבי המקום.

לא ניתן להתעלם מחשיבות הביג דאטה בכל הנוגע לדיפלומטיה בעת המודרנית. ניתן אף להגיד כי אנו חיים בעידן הביג דאטה שבו אנו מותירים טביעות רגל דיגיטליות בכל מקום, וזאת כתוצאה מהשימוש ברשתות חברתיות, באינטרנט, במכשירים מחוברים ואף כתוצאה מתמונות לוויין. ביג דאטה מצליח להביא לשיפור התפוקה והיעילות, ולייצר תובנות עסקיות עבור חברות בסקטור הפרטי. עם זאת, במשרדי חוץ רבים עדיין לא מנצלים טכנולוגיה זו, וחבל.

ידע המנוהל באופן מיטבי מהווה אבן היסוד בתהליכי קבלת החלטות בכלל, ובפרט עבור דיפלומטים. הטכנולוגיה המתקדמת מובילה לשינוי בתפקיד הדיפלומט. מדובר בהתפתחות, ולא במהפכה מוחלטת. נתונים אינם דבר חדש, ואלו היו בשימוש הדיפלומטים מאז ומתמיד. השינוי הגדול הוא בהיקף המידע האדיר, שהנו חסר תקדים, וביכולת להפיק תובנות מהמידע - תובנות שמורכבות מדי למוח אנושי.

ביג דאטה יכול לשמש מוסדות דיפלומטיים בכדי לבחון את הנחות המוצא שלהם וכדי להתמודד עם דעות קדומות של הדיפלומטים עצמם. ביט דאטה רלוונטי בתחומים רבים, לדוגמה:

1. דיפלומטיה ציבורית: ניתן להשתמש בביג דאטה בכדי לנתח נתונים מרשתות חברתיות במטרה להבין כיצד מה תדמית המדינה בארצות אחרות.

2. תכנון אסטרטגי וחקר מדיניות: ניתן להשתמש בביג דאטה כדי לנתח טרנדים ביחסים בילטרליים או כדי לחקור את היווצרותם של הסכמים מולטילטרליים.

3. פעילות קונסולרית: משרדי חוץ יכולים להיעזר בביג דאטה על מנת לנתח מסדי נתונים של אזרחים, ולאתר אותם במקרי חירום.

4. סיוע הומניטרי: שימוש מעניין בביג דאטה הוא בכדי למקד את הסיוע באוכלוסיות עצמן, וכן בכדי לנטר את האפקטיביות של פרויקטים בתחום זה.

5. משפט בינלאומי: ביג דאטה יכול גם לשמש בכדי לאסוף ולנתח ראיות באירועים שבהם יש חשד להפרות של המשפט הבינלאומי.

חשוב לזכור כי שימוש נכון בביג דאטה הוא תוצר של היכולת לשאול את השאלות הנכונות שאותן אנו רוצים לבחון באמצעות מסד הנתונים. אם משרדי חוץ ידעו לשאול את השאלות הנכונות, האפשרויות שיעמדו בפניהם הן כמעט אינסופיות.

הדיפלומטיים הישראלים יכולים להביא את הטכנולוגיה הישראלית והידע הייחודי שנצבר בישראל בכל הקשור לבניית אקוסיסטם טכנולוגי למדינות שעמן יש לישראל יחסי חוץ, ולסייע להן ליהנות מהטכנולוגיה הישראלית כמו גם לסייע להן להקים אקוסיסטם טכנולוגי מקומי. אין ספק כי מינוף נכון של הנכסים הללו יחזק אסטרטגית את היחסים של ישראל עם מדינות אחרות בעולם.

אומת הסטארט-אפ, שנמצאת בחזית החדשנות, פיתחה כמה כלים ופתרונות שיכולים להפוך את הדיפלומטים ליעילים יותר ואת עבודתם למבוססת נתונים. להלן כמה חברות שיכולות להיות רלוונטיות לתחום:

SparkBeyond – החברה פיתחה מנוע מחקר מבוסס בינה מלאכותית שמסייע לזהות תבניות מורכבות בתוך מסדי נתונים שונים. הכלי מאפשר למעשה להבין, להסביר, לחזות ולעשות אופטימיזציה בכל תחום שהוא.

IntuView - החברה פיתחה פתרון לכריית מידע מהרשתות החברתיות בשפות רבות, תוך שימוש בפלטפורמת NLP. הפתרון מאפשר להבין למעשה טקסטים, כששימוש אחד בטכנולוגיה הוא כדי לאתר אנשים החשודים בפעילות טרור.

Binah.ai – החברה מציעה פלטפורמה שמסייעת לחברות להפיק תובנות מתוך מסדי נתונים באמצעות שימוש בטכנולוגיות של בינה מלאכותית ולמידה חישובית.

GeoQuant Technologies – החברה מציעה פתרון שמשלב בתוכו אלמנטים מתוך מדע המדינה ומדעי המחשב על מנת לתת ניתוח סיכון פוליטי שמיועד הן למקבלי החלטות והן למשקיעים. החברה עושה שימוש בנתונים מתוך מקורות רבים, בהם רשתות חברתיות ואתרי חדשות על מנת לתת ניתוח מדויק שמבוסס על אלגוריתמים.

אימוץ הטכנולוגיות שהוצגו לעיל, כמו גם שיתוף פעולה של משרדי חוץ עם חברות אלו ואחרות, יוכל לסייע למשרד החוץ הישראלי, כמו גם למשרדי חוץ נוספים בעולם, על מנת לבצע את עבודתם בצורה טובה יותר, שמתאימה לעולם המבוסס ידע שבו אנו חיים.

אנו חיים באומת הסטארט-אפ שמייצאת חדשנות לכל העולם; הגיע הזמן שגם יחסי החוץ שלנו יעשו שימוש באותה החדשנות בדיוק.

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?