תוציאו את "שעות קבלת קהל" מהז'רגון - הערים החכמות כבר כאן

מה שב-1939 נראה נראה כחזון עתידני, נהפך לאחר 80 שנה למציאות. ערי המחר קרובות מתמיד, והגיע הזמן שיגיעו גם לישראל. הטכנולוגיה כבר קיימת - רק צריך לממש

איתי גרין
איתי גרין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עיר חכמה גוגל טורונטו
איור של העיר החכמה שמתכננת גוגלצילום: Sidewalk Labs
איתי גרין
איתי גרין

ב-1939 התקיים בניו יורק יריד אוטופי בשם "עולם המחר", שהציע להסתכל קדימה אל עתיד טוב יותר, וזאת על רקע ימי השפל הגדל שפקדו את ארה"ב החל מסוף שנות העשרים ועד שלהי שנות השלושים. מתכנני היריד הציגו חזון אופטימי של עתיד שכלל רובוטים, טיסות לחלל ומערכת אוטוסטרדה אוטומטיות.

בעוד היריד הציג את "עולם המחר", חלק לא מבוטל ממנו התייחס דווקא ל"עיר המחר", ואינו שונה מהותית מהרעיון הכללי שתופס תאוצה ברחבי העולם בשנים האחרונות, המכונה "עיר חכמה". בעוד ב-1939 ניתן היה רק לחלום על ערים חכמות אמיתיות, בדיעבד ניתן לומר שבמקרים רבים, אותם עתידנים פשוט הקדימו את זמנם. כך למשל, על שפת אגם אונטריו, דרומית מעט ממרכז טורונטו, קנדה, נמצא אזור תעשייתי ישן שצפוי בקרוב להפוך לאחת השכונות הכי חדשנית בעולם, בסיוע של חברת אחות של גוגל בשם סיידווק.

השכונה החדשה תהיה מסוגלת לנהל את עצמה תוך ניטור מידע כמו פקקים, רעש, איכות אוויר, אשפה, הרגלי החיים של התושבים. המידע צפוי להיות מרוכז בענן, ובאמצעותו תנוהל השכונה וחיי היומיום של התושבים.

המיזם צפוי להשפיע על חיי תושבי השכונה ברמות הכי בסיסיות, ואף להציע שירותים כגון אמצעי שליטה במזג האוויר, תוך שימוש בטכנולוגיות שימתנו את מזג האוויר הקיצוני הקנדי ויכפילו את כמות הזמן שבו נעים בחוץ. מעבר לזה, כל ההתעסקות בתחבורה בשכונה תהיה דיגיטלית לחלוטין תוך שימוש בפלטפורמה ייעודית עבור התחבורה הציבורית, שבאמצעותה יהיה אפשר לקבל מידע, להזמין נסיעות ולשלם עליהן בפשטות. גם משתמשי התחבורה הפרטית יוכלו לקבל עדכונים בזמן אמת בנוגע למקומות חניה פנויים ולשריין אותם.

זו לא העיר היחידה בעולם שפועלת לקדם קונספט שכזה. ערים רבות בעולם חרטו על דגלן לאמץ טכנולוגיות כמו רשתות חשמל חכמות, תחבורה חכמה, מחשוב ענן, מבנים ירוקים, תאורה חכמה, האינטרנט של הדברים, מערכות תשלומים חכמות, ביג דאטה רכבים אוטונומיים ועוד, בכדי להפוך לערים חכמות שמשתמשות בטכנולוגיות כדי לשפר את חיי התושבים.

מה עם ישראל?

באומת הסטארט-אפ יש טכנולוגיות שמשמשות כיום את השוק העסקי (חדשנות פתוחה – Open Innovation) וניתן להטמיען גם ברמה העירונית. אין שום סיבה שתושבי הרשויות המקומיות לא ייהנו מהטכנולוגיות המפותחות כאן בישראל ומוטמעות לאחר מכן בערים בעולם.

לקראת הבחירות לרשויות המקומיות, שייערכו בעוד כחודשיים, טוב יעשו המועמדים אם יכניסו למצע שלהם את ההנגשה הדיגיטלית של כלל השירות העירוניים לאזרחים, באופן שיספק לכל אזרח את האפשרות לקיים התקשרות דיגיטלית עם העירייה בכל נושא, ללא צורך בהגעה פיזית של התושב למשרדי הרשות המקומית. הגיע הזמן למחוק מהז'רגון את שלוש המלים "שעות קבלת קהל".

ריכזתי כאן מקבץ של סטארט-אפים כחול-לבן, שמציעים ערך לתושבי הרשות המקומית, ויכולים לשדרג את החיים שלהם ואת רמת השירות שמעניקה להם הרשות המקומית. מובן כי ישנם מיזמים נוספים, ואלו המוזכרים בבלוג נועדו לתת מושג ראשוני בלבד.

Aciist: מסייעת ביצירת תשתית תקשורת דרך תשתית עמודי התאורה בעיר. כיום, חיבור מצלמות במרחב העירוני מייצר פגיעה באורח החיים של התושבים, כמו גם כולל הוצאות רבות. באמצעות הטכנולוגיה של החברה, עמודי התאורה הופכים לרשת תקשורת חכמה עם תקשורת וחשמל זמין בכל שעות היממה ומאפשרים חיבור מוצרי IoT כגון מצלמות, מסכים, אינטרנט אלחוטי ועוד.

Mobility Insight: מפתחת פתרון לניהול רשת הרכבים והתחבורה. התוכנה מבצעת ניתוח של תמונת המצב העכשווית והחזויה של תנועת הרכבים בעיר החכמה, ויכולה לסייע בוויסות התנועה וצמצום פקקי תנועה.

ZenCity: מציעה כלי לניהול ידע שמסייע בתהליכי קבלת החלטות מוניציפליות. הכלי עושה שימוש בבינה מלאכותית שמנתחת את המידע המתקבל ממיליוני אינטראקציות שונות של תושבי העיר עם העירייה, כמו רשתות חברתיות ומוקדים טלפוניים. הנתונים מנותחים ומאפשרים טיפול נכון יותר בבעיות של תושבי העיר וחיבור של מקבלי ההחלטות לקהילה.

zencityצילום: Sergey Melnik / ZenCity

over.ai: מתמחה בבינה מלאכותית מבוססת קול ושפה, המספקת שירות לקוחות 24/7. הבינה המלאכותית מסוגלת להתמודד עם משימות מורכבות, להבין שפה, כולל תקשורת קולית, באופן שמהווה שינוי משמעותי של האינטרקציה בין אדם למחשב.

GreenQ: מספקת פתרונות חכמים לניטור ואופטימיזציה של תהליך איסוף האשפה. מטרת החברה היא שיפור איכות החיים במרחב העירוני ועלייה ברמת השירות לתושב, כחלק מחזון העיר החכמה.

Hombi: פיתחה מערכת לניהול חיי תושבים החל מהמרחב הקרוב של דירתם, הבניין שבו מתגוררים, השכונה והעיר. המערכת מאפשרת מגוון רחב מאוד של עולמות תוכן, שירותים וערך, במטרה לייצר לתושב מקום אחד שבו הוא מנהל את כל הפעילות הקשורה לחיים האורבניים.

My City: מציעה מערכת שליטה ובקרה ייחודית מסוגה בעולם, שמשתמשת בבינה מלאכותית כדי לזהות אירועים שונים מתוך תמונות או סרטונים, ומאפשרת ביצוע סקרים לבדיקת שביעות רצון ולשיפור השירותים העירוניים.

אפליקציית my cityצילום: צילום מסך מתוך אתר My City

Interact.Bot: צ'אט אוטומטי בעל כישורי ניתוח שפה עבור ארגונים, שמסייע להתמודד עם בקשות של לקוחות, או במקרה הזה של תושבי העיר, ולספק להם שירותים באופן אוטומטי ויעיל.

Commbox: פלטפורמה טכנולוגית לניהול מרכזי של התקשורת עם האזרח בכל אמצעי, לרבות המדיה החברתית.

Scanovate: טכנולוגיה המאפשרת זיהוי ביומטרי באמצעות הסלולרי, שעל בסיסה יכול התושב לשלם החשבונות ואף לנהל תקשורת וידאו עם הרשות המקומית באופן שמונע הונאה.

הסדנא לידע ציבורי היא גוף נוסף שראוי להזכיר, אף שהוא שונה משאר הגופים שהוזכרו כאן. בניגוד לחברות שהוזכרו לעיל, מדובר בעמותה שעוסקת בהגברת השקיפות של השלטון בישראל והנגשת מידע ממשלתי ומוניציפלי, באמצעות כלים טכנולוגיים. בין סוגי השירות שהארגון מציע ניתן למצוא שירות שמאפשר גישה קלה לנתוני תוכניות בניין עיר של רשויות מקומיות, באופן שלא מצריך התמצאות במונחי בנייה ותכנון.

התושבים מצפים כיום לאותה רמת שירות ואיכות מגוף פרטי וציבורי. הבחירות הקרובות הן ההזדמנות לקפיצת מדרגה משמעותית.

איתי גרין

איתי גרין | והרי החדשנות

איתי גרין הוא המייסד והמנכ"ל של Innovate-Israel המתמחה בהטמעת חדשנות פתוחה בתאגידים בינלאומיים וישראלים בכל התחומים, חדשנות שמקורה בסטרט-אפים, אקדמיה ותאגידים.

גרין ייסד את קהילת 350 יזמי הטרוול-טק הישראלים ITTS. בנוסף, גרין מכהן כדירקטור ואדוויזורי בחברות רבות ומביא עמו ניסיון של 15 שנה בסטרט-אפים בתחומים מגוונים ובתאגידים בינלאומיים. גרין מרצה בכנסים בינלאומיים ומקומיים בנושאים של חדשנות תאגידית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"