מעשה במכונת כביסה, ודילמה משפחתית מוכרת: לתקן או לקנות חדשה?

מכונת הכביסה שלנו פעלה במשך יותר מ-20 שנה, עד ששבקה חיים. בסוף אותו שבוע הבן החייל היה אמור להגיע הביתה עם הררי כביסה, ויצאנו למרוץ נגד הזמן כדי לקנות, להוביל ולהתקין מכונה חדשה

איריס עוזיהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונות כביסהצילום: Bloomberg
איריס עוזיהו

לפני כמה חודשים מכונת הכביסה שלנו הגיעה לסוף דרכה, לאחר יותר מ-20 שנה - אורך חיים יוצא דופן ומרשים ביותר. פרפורי גסיסתה ניכרו כשרתחה ב-30 מעלות וזרעה הרס בכל הבגדים שהיו בתוכה.

הזמנתי טכנאי שכבר היתה לו היכרות מוקדמת עם המכונה, ולאחר שבדק ואיבחן שככל הנראה הכרטיס השתבש וגם הקפיצים, הציע לעזוב אותה בשקט ולרכוש חדשה. לדבריו, לא היתה קיימת הצדקה כלכלית לתקן את המכונה, למרות שלכאורה היה לו אינטרס רב לעשות זאת. הוא ציין שמפאת גילה, התקלות עלולות לצוץ אחת אחרי השנייה.

מצאנו את עצמנו בדילמה שכיחה למדי - האם לתקן את המכונה, בעלות שעשויה להיות יותר מ-1,000 שקל, או לרכוש מכונה חדשה. בסופו של דבר פסקנו - נקנה מכונה חדשה. בן זוגי היה בטוח שאנסה להילחם עליה, אבל מבחינתי, מראה הבגדים שנהפכו לסמרטוטים ושינו את צבעם לסגול, הכריע את הכף, למרות השיקול הכלכלי.

הבן החייל, שהיה אז לפני שחרור, היה אמור לחזור לצבא בסופו של אותו שבוע, מצויד כרגיל בערימות כביסה. עם כן, האתגר שניצב בפנינו היה כיצד עד סוף אותו שבוע אנו מצליחים לרכוש מכונה חדשה, שתצליח לעמוד ברף הגבוה שהעמידה האחרונה.

רצינו לקנות דגם של אותה מכונה - מילה, שכן היא שירתה אותנו נאמנה במשך שנים רבות וצברה אצלנו מוניטין רב. נכנסתי לזאפ והתחלתי ללמוד על סוגי המילה השונים הקיימים כיום;, ואולם מיד אחר שהתקשרתי לספק הזול ברשימה שהציע דגם מסוים של מילה שנראה לי מתאים, הוא סגר מיד את האופציה לקנות את המכונה אצלו, משום שחשש שאשגה בדמיונות שמכונת כביסה מילה כיום מתקרבת ברמתה למילה של פעם. הוא הציע לי אלטרנטיבה אחרת מתוצרת גורניה - מותג שעליו לא שמעתי מעולם. כשראה שלא שוכנעתי, החל להציע לי עוד ועוד דגמים, אך אני כבר איבדתי בו אמון כמוכר.

פניתי לזאפ כדי להבין את תופעת הספקים שמפרסמים מוצרים, כביכול במחיר הזול ביותר מבין כל המציעים, אבל לא באמת מחזיקים את המוצר, אבל מהחברה נעניתי שלזאפ לא אמור להיות כל ערך מוסף מעבר לפלטפורמה פרסומית.

נותרתי אובדת עצות עד שנזכרתי בקיומו של עובד שהכרתי בעבר מרשת חשמל נטו. יצרתי עמו קשר, והוא אמר שמכונת הכביסה מילה היתה ועודנה הטוענת לכתר.  היא מיוצרת בגרמניה (ולכך יש משקל), בעלת חזות מושקעת ואמינה, ואם אבחר בה, סביר להניח שלא נשמע אחד מהשנייה (לפחות בנושא זה) במשך 15 השנים הבאות - אורך חייה הצפוי. החיסרון היחיד שלה היה כמובן עלותה הגבוהה מרוב המכונות האחרות.

בסוף, לאחר משא ומתן קצר, סיכמנו על מחיר עבור המכונה, ביצעתי את ההזמנה, אך ביקשתי שעד יום שישי של אותו שבוע המכונה תהיה אצלי מותקנת, בעיקר בגלל הבן החייל. לשם כך נדרשו שתי פונקציות - מוביל ומתקין, כשהאחרון כלול במחיר ששולם. למחרת נוצר קשר עם המוביל והמתקין, והפרק הראשון בסאגה הגיע לסיומו. 

על ביקור הטכנאי בעל שני הפרצופים – בטור הבא

איריס עוזיהו | איריס עוזיהו

רואת חשבון העוסקת במתן שירותי ניהול כספים וייעוץ פיננסי לגופים עסקיים, וכן במתן שרותי בקורת לרשויות מקומיות ותאגידים עירוניים.

הרעיון לכתיבת בלוג נולד במהלכו של מסע אישי לחיסכון בהוצאות המשפחתיות, תוך הקפדה על עמידה בהבטחה שנתתי לבן זוגי ולילדיי - לא לפגוע ברמת החיים שלנו כתוצאה מהתהליך.

בנוסף, אני מקווה להקנות לקורא, באמצעות הבלוג, כלים ובעיקר מוטיבציה ליישם את הדרך שעברתי או לפחות חלקים ממנה. אני יודעת בוודאות שההתעסקות בנושאים אלו מרתיעה. פעמים רבות, כשנושאים אלו עולים במסגרת מפגש חברתי, אחת מחברותיי הטובות מצטנפת לה לשמע הדברים, מוחה על המושגים שלא מבינה וזועקת בקול שבר בלתי מתפשר לדפדוף נושא. אז הבלוג מוקדש לה ולעוד רבים כמותה, כשהמסר הוא "לא לפחד, להעז, להתיידד עם הדברים כי זה פשוט מחויב המציאות!"

אנסה גם לתת הצצה נוספת להתנהגויות פיננסיות של המשפחה שהתקבעו עם השנים ונהפכו להיות נורמות עבורנו. כמו כן, אשתף במאבקים שלי לתיקון טעויות/עוולות של גופים גדולים שגרמו נזקים כספיים לאנשים שהשתמשו בשירותיהם.

גילוי נאות: הכתוב בבלוג זה מבוסס על חוויות אישיות בלבד של הכותבת ואין בו כדי להוות המלצה או ייעוץ פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker