הדרך הכי זולה לשלם על הטיול בחו"ל

יש שתי דרכים לשלם במטבע זר עבור חופש בחו"ל. אבל דווקא הדרך הנפוצה יותר אינה משתלמת. כך תתכננו את הטיול בצורה יעילה וחסכונית יותר, והכי חשוב - בלי לפגוע בחוויה

איריס עוזיהו
איריס עוזיהו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תשלום ביורו בשוק
תשלום ביורו בשוקקרדיט: בלומברג

בטור הקודם סיפרתי על רצונו של בן הזקונים לנסוע אתנו לחו"ל. כל מה שהוא היה צריך להגיד לי זה "תני לי תקציב - ואני כבר אמצא משהו". זה עבד. הוא קיבל תקציב צנוע, ואכן מצא יעד שיעמוד בדרישות – פוזנן שבפולין.

הצעד הבא היה להתכונן לפירעון העתידי של תשלומי הטיסה והמלון. בכרטיס אשראי יש שתי אפשרויות של תשלום בחו"ל. הראשונה - והנפוצה ביותר, אני משערת - היא תשלום בכרטיס אשראי שקלי, וחיוב החשבון השקלי על ידי המרת הסכום במטבע מטבע הזר לשקלים. זוהי המרה יזומה על ידי חברת האשראי. האפשרות השנייה היא תשלום בכרטיס אשראי המונפק מראש ביורו או בדולר (בדרך כלל צריך להנפיק כרטיס נפרד לכל מטבע), וחיוב ישיר של חשבון מט"ח דולרי או ביורו. במקרה כזה העסקה אינה מומרת לשקלים, ולא עוברת דרך חשבון העו"ש השקלי.

אני בוחרת באפשרות השנייה, משום שהחל מ-2015 חברות כרטיסי האשראי אמנם ממירות את העסקה בשער יציג, ולא בשער המחאות גבוה, אך מנגד - מוסיפות עמלה בשיעור לא אחיד, שכל חברה קובעת בנפרד. בישראכרט מסתכמת העמלה ב-2.3%  משווי העסקה, והיא צפויה לעלות בקרוב ל-2.7%. בכאל - 2.8%, ובמקס (לאומי קארד לשעבר) - 3%.

המשמעות היא שאם בוחרים באפשרות הראשונה, כל עסקה מתייקרת בשיעור המצוין לעיל - וללא אפשרות לקבל הטבה כלשהי. כדי לעקוף את הגזרה ולמזער את הנזק, ניתן לרכוש את המטבע הרלוונטי לפני ביצוע העסקה או יחד עם החיוב. אם קיים הסדר עם הבנק או חברת כרטיסי אשראי לדחיית מועד חיוב העסקה, ניתן לנסות להמר - לחזות מה יהיה שער המטבע במועד החיוב בפועל, ולרכוש את המטבע בהתאם. עם זאת, חשוב לציין כי רכישת מטבע זר כרוכה גם היא בעמלות.

מלון בפוזנן
מלון בפוזנן

לדוגמה, מחיר התעריפון של עמלת חליפין בבנק לאומי הוא 0.2% משווי העסקה, מינימום 7.2 דולרים. קיומה של עמלה מינימלית מחייב לתכנן את רכישת הסכום הנדרש מהמטבע הזר בפעם אחת, כדי לחסוך תשלום של 7.2 דולרים בכל רכישה. הבנק מחייב רכישה על פי שער המחאות גבוה ולא יציג - הפרש של כ-0.9%. ואולם בניגוד לעמלות ההמרה של חברות כרטיסי האשראי, עמלות הבנק גמישות יותר, ולגביהן ייתכן שניתן להשיג הטבה.

לאחר שיקלול כל העלויות, האפשרות השנייה זולה בכ-1.5% מהאפשרות הראשונה - גם לאחר ההנחה המחמירה שאין הטבות. אם קיים הסדר הטבות עם הבנק, הכדאיות של אפשרות ב' גדלה. בנוסף, החישוב לא משקלל את היתרון הנוסף והמשמעותי הטמון באפשרות השנייה, והוא היכולת לבחור מועד ושער לרכישה המטבע במקרה של חיוב לא מידי.

חשוב לציין כי אם בוחרים לשלם באמצעות פייפאל על פי אפשרות ב', יש  לפנות תחילה לחברה ולבקש לפתוח את האפשרות לתשלום בכרטיסי האשראי המחייבים בדולר או ביורו כדי שניתן יהיה לבחור את הכרטיס התואם למטבע הרלוונטי. כך למשל, על הטיסה שילמתי באתר של חברת התעופה ריינאייר באמצעות פייפאל, בכרטיס אשראי ביורו - משום שתשלום ישיר בכרטיס אשראי ביורו חייב בעמלות, שמתווספות למחיר הכרטיסים. כך נמנעתי מהעלות המיותרת הזו.

למען הסר ספק, היתרונות הטמונים באפשרות השנייה רלוונטיים לכל עסקה המבוצעת במטבע חוץ באמצעי התשלום שהוזכרו לעיל.

תיישים מתנגחים וסדנת קרואסונים

באשר לתכנון הטיול עצמו, בן הזקונים הצטרף לקבוצת פוזנן בפייסבוק, ועידכן חדשות לבקרים בטיפים שימושיים שערכם לא יסולא בפז. הוא שוטט במדיות השונות ובנה תוכנית עמוסה לשלושה ימים מלאים. התוכנית כללה צפייה בתיישים המתנגחים של שעון בית העירייה בכל יום ב-12:00; מוזיאון הקרואסון, או יותר נכון - סדנה להכנתו (הכנת הקרואסון מפוקחת באמצעות תעודת האותנטיות של האיחוד האירופי, המאפשרת להכינו אך ורק באזור פוזנן); טירת רויאל קסטל; אגם מלטה; הגנים הבוטניים; אי הקתדרלה; גן החיות החדש; קניון פוזנניה המרשים בגודלו, שיכול להתחרות בכל קניון אחר באירופה; קניון סטרי ברואר שמבנהו שימש בעבר כמבשלת בירה, דבר הניכר בעיצובו; טירת זאמק, העמוסה במוזיאונים, מסעדות וברים (בדיעבד היא היתה סגורה לרגל שיפוצים); טעימות פירוגי - כיסונים אופייניים לאזור; והזמנת מקום כחודש מראש למסעדת בשרים מלווה בהופעות.

חשוב להדגיש כי ההתנהלות הפיננסית המתוארת בטור זה ובקודמו לא פגעה כלל באיכות הטיול - הן מבחינת תכניו והן מבחינת השירות שקיבלנו וכל מה שמסביב. ככל שמדובר בטיול גדול, נרחב ומקיף יותר - כך הפן הפיננסי, הכולל קביעת מסגרת תקציב וניטרול הוצאות מיותרות, נהיה מהותי יותר. תהליך יעיל של תכנון ותקצוב לטיול - או לכל פרויקט אחר - יכול להשפיע משמעותית על חיינו בטווח הקצר, וקל וחומר בטווח הארוך.

על הרשמים מפוזנן - בטור הבא

איריס עוזיהו

איריס עוזיהו | |איריס עוזיהו

רואת חשבון העוסקת במתן שירותי ניהול כספים וייעוץ פיננסי לגופים עסקיים, וכן במתן שרותי בקורת לרשויות מקומיות ותאגידים עירוניים.

הרעיון לכתיבת בלוג נולד במהלכו של מסע אישי לחיסכון בהוצאות המשפחתיות, תוך הקפדה על עמידה בהבטחה שנתתי לבן זוגי ולילדיי - לא לפגוע ברמת החיים שלנו כתוצאה מהתהליך.

בנוסף, אני מקווה להקנות לקורא, באמצעות הבלוג, כלים ובעיקר מוטיבציה ליישם את הדרך שעברתי או לפחות חלקים ממנה. אני יודעת בוודאות שההתעסקות בנושאים אלו מרתיעה. פעמים רבות, כשנושאים אלו עולים במסגרת מפגש חברתי, אחת מחברותיי הטובות מצטנפת לה לשמע הדברים, מוחה על המושגים שלא מבינה וזועקת בקול שבר בלתי מתפשר לדפדוף נושא. אז הבלוג מוקדש לה ולעוד רבים כמותה, כשהמסר הוא "לא לפחד, להעז, להתיידד עם הדברים כי זה פשוט מחויב המציאות!"

אנסה גם לתת הצצה נוספת להתנהגויות פיננסיות של המשפחה שהתקבעו עם השנים ונהפכו להיות נורמות עבורנו. כמו כן, אשתף במאבקים שלי לתיקון טעויות/עוולות של גופים גדולים שגרמו נזקים כספיים לאנשים שהשתמשו בשירותיהם.

גילוי נאות: הכתוב בבלוג זה מבוסס על חוויות אישיות בלבד של הכותבת ואין בו כדי להוות המלצה או ייעוץ פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

תגובות