הדרך של השקעות ללב הילדים עוברת בקנאביס

בטור אחרון לסדרת חינוך פיננסי, מספרת איריס עוזיהו על מסלולי החיסכון שפתחה עבור ילדיה, ומה גרם להם להתעניין בהשקעות אפילו יותר מבפלייסטיישן

איריס עוזיהו
איריס עוזיהו
פרחי קנאביס טריים
פרחי קנאביס טרייםצילום: AP Photo/Richard Voge
איריס עוזיהו
איריס עוזיהו

עם הולדת הילדים, היה זה בן זוגי שניחן בתשוקה לחיסכון. הוא סבר שיש לחסוך עבור כל אחד מהם, לכל הפחות את קצבת הילדים מביטוח לאומי. באותה עת ולרוע המזל בוטלו הטבות המס בגין חיסכון הוני, ובהיעדר תמריץ זה, לא מצאתי טעם בכך, והדבר ירד מהפרק למגינת ליבו של בן זוגי. לימים הכיתי על חטא.

לטור הראשון: האם יש כזה דבר יותר מדי חינוך פיננסי?

לטור השני: תתאימו את התקציב לצרכים שלכם, לא להפך

החל מינואר 2017, המדינה העניקה מעין סוג תמריץ חדש וקטנטן. ביטוח לאומי פתח תוכנית חיסכון אישית לכל ילד שמשולמת עבורו קצבת ילדים. בכל חודש מופקדים 50 שקל על שם הילד, ובאפשרות ההורה להוסיף לתוכנית החיסכון עוד 50 שקל מתוך קצבת הילדים השוטפת.

כמו כן, ההורה צריך היה להודיע היכן ינוהלו כספי התוכנית - בקופת גמל או בבנק במסלול השקעה שיבחר. הורים רבים לילדים קטנים מתחבטים ומתלבטים האם להוסיף את 50 השקלים לחיסכון, או לחסוך את כל קצבת הילדים כולל ה-50 הנוספים (ואף יותר) במוצר אחר.

אני בחרתי עבור בן הזקונים את קופת הגמל של אלטשולר שחם (מתוך רשימה של גופים שעמם התקשרה המדינה) במסלול השקעה מוגבר, בגלל מוניטין של תשואות מובילות. עם קבלת הדו"ח השנתי מאלטשולר בגין החיסכון לכל ילד ל-2018, ראיתי לדאבוני שהשנה הסתיימה בתשואה שלילית של 5.24%. לא התרגשתי במיוחד כי ידעתי שדצמבר השחור של אותה שנה טרף את הקלפים לרעה באופן רוחבי בכל בתי ההשקעות. אצל אלטשולר אומנם זה היה קיצוני יותר, אבל לא זה מה שהטריד את מנוחתי.

בדרך כלל קרנות פנסיה או בתי השקעות שנבחרו במכרזים של המדינה, בשל היותם גדולים מאוד (כלומר פחות בוטיקיים) ועם מדיניות השקעה יותר שמרנית, מתאפיינים בביצועים פחות טובים. סיקרן אותי להשוות באתר גמל נט את מסלול גמל מניות שמנוהל על ידם ל-2018 המקביל למסלול מוגבר, ומצאתי ששיעור התשואה השלילית היה כמעט זהה ועמד על 5.29%. בדקתי גם לתקופה 5/19-4/18, וגם שם התשואות היו דומות מאוד - מסלול חיסכון לילד מוגבר נשא הפעם תשואה חיובית בשיעור 6.58% ומסלול גמל מניות בשיעור 6.83%.

אם כך נותרתי אדישה לשאלה אם לחסוך את 50 השקלים הנוספים במסלול חיסכון לכל ילד או במסלול דומה אחר. שתי האופציות יכולות לבוא בחשבון, אך אם רוצים לחסוך יותר מ-50 שקל נוספים, כדאי לרכוש קרן נוספת, ורצוי במסלול מנייתי, כי מדובר בחיסכון לשנים רבות. אני פתחתי עבור בן הזקונים קרן נוספת, לפיצוי על אותם שנים אבודות ונטולות חיסכון.

ילד הסנדוויץ' ובן הזקונים היו נוהגים לשאול אותי מדי פעם על מצב השקעותיהם, אז לימדתי אותם כיצד לקרוא את הנתונים ולהבין. לפני כמה חודשים, כשפייגלין עדיין נחשב לטרנד לוהט בקרב הצעירים, נסוך על פניי חיוך רחב כשראיתי את הבנים כה נלהבים, אף יותר ממשחק בפלייסטיישן, כשגילו שהתיק שלהם כלל קרן נאמנות המשקיעה בקנאביס, ואף זכה לעדנה עם תשואה דו ספרתית.

איריס עוזיהו

איריס עוזיהו | |איריס עוזיהו

רואת חשבון העוסקת במתן שירותי ניהול כספים וייעוץ פיננסי לגופים עסקיים, וכן במתן שרותי בקורת לרשויות מקומיות ותאגידים עירוניים.

הרעיון לכתיבת בלוג נולד במהלכו של מסע אישי לחיסכון בהוצאות המשפחתיות, תוך הקפדה על עמידה בהבטחה שנתתי לבן זוגי ולילדיי - לא לפגוע ברמת החיים שלנו כתוצאה מהתהליך.

בנוסף, אני מקווה להקנות לקורא, באמצעות הבלוג, כלים ובעיקר מוטיבציה ליישם את הדרך שעברתי או לפחות חלקים ממנה. אני יודעת בוודאות שההתעסקות בנושאים אלו מרתיעה. פעמים רבות, כשנושאים אלו עולים במסגרת מפגש חברתי, אחת מחברותיי הטובות מצטנפת לה לשמע הדברים, מוחה על המושגים שלא מבינה וזועקת בקול שבר בלתי מתפשר לדפדוף נושא. אז הבלוג מוקדש לה ולעוד רבים כמותה, כשהמסר הוא "לא לפחד, להעז, להתיידד עם הדברים כי זה פשוט מחויב המציאות!"

אנסה גם לתת הצצה נוספת להתנהגויות פיננסיות של המשפחה שהתקבעו עם השנים ונהפכו להיות נורמות עבורנו. כמו כן, אשתף במאבקים שלי לתיקון טעויות/עוולות של גופים גדולים שגרמו נזקים כספיים לאנשים שהשתמשו בשירותיהם.

גילוי נאות: הכתוב בבלוג זה מבוסס על חוויות אישיות בלבד של הכותבת ואין בו כדי להוות המלצה או ייעוץ פנסיוני המתחשב בצרכיו ובנתוניו של כל אדם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker