שונא מתנות יחיה: ההטבה של קופת החולים היא רק עוד דרך לחלוב כספים

במקביל לטיפול בביטוחים השונים, פניתי לטפל בשתי הוצאות משפחתיות אחרות: מנוי לעיתון וקופת חולים. כאן למדתי על בשרי שלא כל מתנה כדאי לקבל

איריס עוזיהו
איריס עוזיהו
מתנה
צילום: dreamstime
איריס עוזיהו
איריס עוזיהו

בטורים הקודמים התחלתי את הסיפור שלי ושל משפחתי – על איך החלטתי להוציא לפועל תוכנית לצמצום עלויות. למרות חוסר האמון שבני משפחתי הביעו בי, יצאתי למשימה חדורת מוטיבציה, והתחלתי לטפל בביטוחים השונים. בטור הזה אספר על התחומים הבאים שבהם בחרתי לטפל - מנויים לעיתון וקופת חולים.

לטור הראשון: טלנובלה פיננסית מטלטלת, או: כך יצאתי למסע לצמצום עלויות משפחתיות

לטור השני: הרפורמה שדפקה אותי, סוכנות הביטוח שלא רצתה לעזור לי - וזו שכן

במקביל לטיפול בביטוחים, פניתי לעיתון שעליו אנו מנויים וביקשתי לבדוק אם ניתן לקבל הטבה על מחיר המנוי. נאמר לי נחרצות שלא ניתן להוזיל ולו באגורה שחוקה אחת. מתוך הבנה והשלמה שכאן לא אוכל למצוא את מבוקשי, עבר במוחי הבזק לגבי הטבת סטודנט שלא נוצלה. שוב יצרתי עמם קשר ואכן זה אושרר. לאחר חילופי מסמכים קצר שכלל כמובן תעודת סטודנט של בתי, המהלך הוסדר, וכך נחסכו 30 שקל בחודש.

ערימת עיתונים
ערימת עיתוניםצילום: Andrius Aleksandravicius | Dream

מסקרן לדעת, מי הפראייר שסופר בייאוש את השנים שנותרו למימון ילדו הסטודנט, ואינו ער דיו לצד ההכנסות שזה מניב?

ברשימת ההוצאות שריכזתי, נכלל גם תשלום לקופת חולים מכבי בגין כיסוי "מכבי שלי" עבור בן זוגי ושניים מילדיי. "מכבי שלי", בעיני, פחות עונה על הגדרת כיסוי רפואי ויותר "לייף סטייל" שלא חייבים בו.

אז למה בכל זאת הם זכו לכך?

בן זוגי היקר, תרתי משמע, מנהל יחסים סימביוטיים עם מכבידנט (מרפאת שיניים) מזה שנים, כשהוא נעזר בהנחות ש"מכבי שלי" מקנה. לאור זאת, נבצר ממני להפרידם ולבטל את הכיסוי.

בני הקטן מטופל באורתודונטיה גם דרך מכבידנט. צירפתי אותו בזמנו ל"מכבי שלי" משום שזה היטיב משמעותית עם עלות הטיפול. שאלתי את עצמי אם ניתן לבטל ולחסוך את העלות החודשית בגין כיסוי זה, מאחר שסיימתי לשלם בגין הטיפול. לאחר בירור מקיף (בתחילה, גם מכבי לא היו סגורים על העניין), נאמר לי שכל עוד הוא מטופל ועד לשלב הקיבוע (ששמים על השיניים), ביטול הכיסוי יגרור ביטול ההטבה. גם כאן, לא נותרה לי ברירה אלא להמשיך לשלם את הכיסוי.

לגבי בתי, העניין היה סבוך ומרגיז. המשווקים הגאונים של מכבי העניקו לה עם שחרורה מהשרות הצבאי כיסוי "מכבי שלי" מתנה לשנה. אני משערת שמה שעומד מאחורי הענקת כיסוי זה ללא תמורה לחיילים משוחררים, זו ההבנה שהטבע האנושי מתקשה ליזום ביטול התקשרות שאינה מסתיימת מאליה. יתרה מזאת, ברגע שמבטלים ומחדשים, ישנה תקופת אכשרה (תקופת המתנה) של חצי שנה עד שנוצרת שוב זכאות.

במהלך שנת הטבה, היתה התלבטות רבה אם הכיסוי, שגובהו 42.68 שקל לחודש, הוא בר ניצול. חשבנו על שיניים, אבל הכול היה תקין. חשבנו על אימוני כושר אישיים אבל זה לא הסתייע. חיסונים לטיול שלאחר צבא אכן היו יותר זולים דרך מכבי שלי, אבל לא הצדיקו כיסוי זה. הדבר האחרון המהותי שנראה רלוונטי היו טיפולי הלייזר. היא בדיוק היתה על סף סיומם של הטיפולים, שלא באמת השיגו את יעדם המצופה. לא היינו סגורות אם נצטרך לשלם עבור טיפולים נוספים, שכן היינו בדין ובדברים עם נטורפיל לגבי איכותם. הם הסכימו להעניק טיפולים נוספים בהיקף מצומצם, אך זה עדיין לא נתן את הפתרון המיוחל. "מכבי שלי" משתתף בטיפולים מסוג זה בשיעור של 50% עד לתקרה של 2,012 שקל.

בחישוב גס, יוצא ששולם (מתום שנת ההטבה) סך כולל 1,024 שקל במשך קרוב לשנתיים, ועוד אמורים לשלם (אם ננצל את אופציית השתתפות "מכבי שלי") חודשים רבים או אפילו שנים קדימה.

האם זה כלכלי לאור נקודת האיזון הצפויה להגיע בין התשלום לבין ההחזר? התשובה במלים פשוטות היא כי אם סך התשלומים ישתוו לסך ההחזר ממכבי, אין לכיסוי כל תכלית. מכיוון שהמשא ומתן עם נטורפיל טרם נסגר סופית, החלטתי להמשיך להתלבט.

על אף ההססנות הרעה שבה לקיתי, חשוב להדגיש שיש לבחון את נחיצותו של כיסוי "מכבי שלי" ואת ניצולו בכל נקודת זמן. סביר להניח שבהרבה מאוד מן המקרים, נגיע למסקנה שהתשלום לחלוטין מיותר.

במהלך החקר על "מכבי שלי", היה מדהים לגלות כיצד הפסוק בספר משלי, "שונא מתנות יחיה", קיבל משמעות כה עכשווית.

על הוצאות משפחתיות נוספות - בטורים הבאים.

איריס עוזיהו

איריס עוזיהו | |איריס עוזיהו

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ