משל השחמט, שוק ההון והקשר לביטקוין

הצמיחה המתמשכת בשוק המסחר המקוון העולמי צפויה לחצות את רף 3 טריליון דולר השנה. המספר הזה מושפע גם בין היתר משוק התשלומים המקוונים

איליה דובינסקי
איליה דובינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
לוח שחמט
צילום: ללא קרדיט

שמו של ממציא משחק המלכים לא נשמר בהיסטוריה האנושית. עד לעצם היום הזה, לא מעט מדינות עדיין מתווכחות ביניהן על תואר מולדת השחמט. על אף זהותו הפרסית הכה מובהקת – רבים טוענים כי המשחק בכלל נולד בהודו.

האגדה מספרת שכשממציא השחמט הגיע לרג'ה, הציע לו הרג'ה לבחור את התגמול בעבור ההמצאה הנפלאה. "איני מבקש זהב", אמר הממציא בענווה. "רק מעט חיטה למחייתי. אנא, שים על המשבצת הראשונה של לוח המשחק גרעין חיטה בודד, על המשבצת השנייה שניים, על השלישית ארבעה וכך הלאה". הסכים הרג'ה לבקשתו והורה למשרתיו להביא לממציא את אשר ביקש. אך מהר מאוד אלה חזרו נבוכים: מספר גרעיני החיטה המבוקש, הלא הוא 2 בחזקת 63, גדול ממספר גרעיני החול על כדור הארץ או ממספר טיפות המים באוקיינוס השקט.

בימינו אנו, ההסתכלות על קצב הגידול בשוק המסחר המקוון העולמי מזכירה בדיוק את המשל הזה. האונליין מוסיף 20%-25% מדי שנה, כלומר מכפיל את עצמו כל שלוש שנים ומשלש את עצמו כל חמש. המציאות החדשה הזו אינה מבשרת טובות לסוחרים המסורתיים שיישארו נעולים במודל העסקי הקיים, משום ששחקנים חדשים תופסים את מקומם.

הצמיחה המתמשכת בשוק הזה צפויה לחצות את רף 3 טריליון דולר השנה. המספר הזה מושפע גם בין היתר משוק התשלומים המקוונים. ניתן ללמוד הרבה מביצועים של שיטת תשלום כזו או אחרת.

על רקע אי ודאות מקרו-כלכלית, ויזה למשל סיימה את 2018 כשנפח העסקות שלה גדל ב-11%, עם הכנסות נטו של 5.5 מיליארד ורווח למניה של 1.3 דולר, מעל התחזיות של 5.4 ו-1.25, בהתאמה. היריבה הגדולה מאסטרקארד לעומת זאת – אמנם טרם דווחה על 2018 כולה, אך תוצאות הרבעון הרביעי מצביעות על גדילה גם אצלה. כמות העסקות גדלה ב-17 אחוזים והנפח ב-14% לעומת התקופה המקבילה אשתקד.

התוצאות היפות של שתי הענקיות לא באות על חשבון המתחרות הקטנות יותר. אמריקן אקספרס (בעלת נתח חד ספרתי של שוק הכרטיסים מונפקים העולמי) דיווחה על רווח שיא של 6.92 מיליארד עם עלייה של 9.8% בנפחי הפעילות לעומת 2017. גם יורשת אבי תעשיית כרטיסי התשלום כולה, דיסקבר-דיינרס, בעלת נתח שוק של מתחת ל-3%, דיווחה על עלייה של 7.7% בנפח העסקות בכרטיסי דיסקבר ושל 7.4% בכרטיסי הדיינרס.

אז מאיפה זה מגיע? הצמיחה של כרטיסי האשראי והדביט מגיעה ממספר מקורות: שוק ה-B2B, החלפת מזומן, וכמובן נתוני מסחר האונליין שבו הכרטיסים היו ונשארו שיטת התשלום הדומיננטית בשווקים העיקריים בעולם.

יתרה מכך, תופעה זו נגרמת משום שהעליות בשווקים עדיין נמשכות, ולכן כל שיטת תשלום שיש לה פוטנציאל היאחזות בשוק מראה גידול גם היא (ככל שהיא חדשה יותר ומגדילה גם את נתח השוק, צפוי שהיא גם תעקוף את השוק).

עדות נוספת לכך ניתן לראות עם PayPal. היא עצמה מגדילה את נפחי העסקות בכ-25% מדי שנה, וגם קלרנה (Klarna) מגדילה את הנפחים בקצב דומה. דוגמה נוספת ניתן לראות בשוק ההולנדי - שם העברות בנקאיות הן דרך התשלום המועדפת על לקוחות בחנויות האינטרנט. חברת Currence המנהלת שם את שיטת התשלום iDEAL דיווחה על עלייה של 35% ב-2017 לעומת 2016.

נבואה לשוטים

בעוד העתיד נראה מזהיר לשוק התשלום הגועש, הביטקוין, שהגיע למחיר שיא של כל הזמנים של כמעט 20 אלף דולר באמצע דצמבר 2017, סיים את 2018 כשהוא נסחר באזור 3,500-3,000 דולר לביטקוין, כשהוא איבד כ-95% מערכו תוך שנה. אז איך זה קרה ומה יהיה?

ביטקוין
ביטקויןצילום: © Adrian Today | Dreamstime.com

ובכן, קודם כל צריך להבהיר ולומר כי הניסיון לחזות מחיר של נכס זו טעות שיכולה לעלות לאנליסט במוניטין וקריירה, על אחת כמה וכמה מחירו של נכס הפכפך כמו ביטקוין. ועדיין, לא נראה שנראה מחיר נקוב של חמש ספרות בעתיד הצפוי.

על מחירו של כל נכס סחיר משפיעים אלה שמצביעים ואלה ששוקלים. המצביעים מצביעים על פופולריות בעוד השוקלים מסתכלים על הנתונים הפונדמנטליים. בשיא הזוהר של הביטקוין דובר על כך שהמטבע יחליף בסופו של דבר את מטבעות הפיאט – מיד כשיגיע למחיר של כ-213 אלף דולר ליחידה (הוא הרי נחשב כ-"הכסף של העתיד", ולכן הציבור מיהר ורכש את מספר המטבעות המוגבל).

במבט לעתיד, הביטקוין יכול להמשיך ולהתקיים, אך ורק אם ייתפש כאמצעי תשלום בסחר מקוון חוקי. גם במצב העניינים הנ"ל צריך להבין כי זמן ביצוע העסקה עם מטבע הביטקוין עדיין גדול יחסית לשיטות התשלום האחרות, ומחירו גבוה (מה שמפריע לחנויות לקיים איתו מסחר).

כל אלה, יחד עם נסיקתן של כל שיטות התשלום האחרות בשנים האחרונות, מביאות למסקנה שאין סיבה כרגע להשקיע בביטקוין. התחזיות מראות שהמטבע צפוי לרדת (עד שיגיע למחיר מוצדק מבחינה פונדמנטלית). הונאות בעולם ה-ICO, שאינו קשור לביטקוין ישירות, מטרפדות את אמון המשקיעים בכל תחום הקריפטו.

סימן נוסף שמראה על ירידה בעניין סביב המטבע, הוא מספר האזכורים של המטבע ברשת טוויטר. זהו סימן עקיף לצניחה ברמת ה"הייפ" סביב המטבע. על פי דיווחים אחרונים, מספר האזכורים ברשת צונח כבר 14 חודשים ברציפות ונמצא כיום ברמה של 2014 – כאילו דבר מאז לא קרה. כך או כך, גם אם המטבע סיים להתרסק, נראה כי היכולת לשלם באמצעותו "בכל חנות מקוונת" עוד רחוקה מאוד.

מזל טוב, עתידכם הגיע

אם כן, נראה כי מלבד הקריפטו - שיטות תשלום רבות נוסקות. גם בהתייחס למטבעות ולשיטות התשלום – אנו עתידים לראות גיוון רב וצורות נוספות על לוח השחמט. עם זאת, לצד עלייה של שיטות מסוימות אנו צריכים להיות ערים גם לנסיקה של השיטות האחרות.

"העתיד של תשלומים באינטרנט" יבוא לידי ביטוי ביכולת לבחור בין אחת משלוש אפשרויות, על פי העדפה אישית וזמינות באזור מגורים: כרטיס אשראי, העברה בנקאית או ארנק אלקטרוני, כשהאופציה האחרונה מושתתת בעצמה על שתי הראשונות. אך לא משנה לאן העולם הולך – נראה שהצרכנים יעדיפו שיטת התשלום הבלתי נראית והבטוחה מתוך אלה הזמינות להם.

איליה דובינסקי

איליה דובינסקי | איליה דובינסקי

איליה הוא סמנכ"ל יחידת ה-CTO בחברת Credorax, המעניקה פתרונות סליקה גלובליים לחברות אינטרנט שמוכרות מוצרים ושירותים אונליין. הוא מתווה את מפת הדרכים הטכנולוגית של החברה, מנהל את הקניין הרוחני שלה ומנחה את שיתוף הפעולה עם האקדמיה. בעל ניסיון של עשרים שנה בפיתוח תוכנה, ניהול מוצר וניהול פרויקטים בעולמות טלקום ופינטק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker