תקלות קורות, השאלה איך מתמודדים איתן: השיעור שאפשר ללמוד מוויזה

הממונים על התשתיות אמנם מודעים באופן תיאורטי לדבר קיומם, אך התרחשותם בפועל נשארת בלתי צפויה לחלוטין כל שנה מחדש ■ האם זו גזירות גורל?

איליה דובינסקי
איליה דובינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תשלום בכרטיס אשראי
תשלום בכרטיס אשראיצילום: BLOOMBERG NEWS

ב-1 ביוני 2018 קרסה סליקת כרטיסי אשראי של חברת ויזה ברחבי אירופה. המסופים בחנויות לא הצליחו לאשר עסקות, המסחר באינטרנט עצר מלכת. ויזה נהנית מנתח שוק של כ-60% מעסקות כרטיסי תשלום באירופה, כך ששרר כעס רב בקרב מחזיקי הכרטיסים כשהרשת קרסה לכמה שעות.

המתחרה, מסטרקארד, לא חגגה את מפלת היריבה זמן רב – כמה ימים לאחר מכן הורגשה ברשתה תקלה צפה בעקבות שדרוג תשתית שלא עבר כשורה.

אכן, תקלות קורות אפילו בעולם הזה, הטוב בעולמות האפשריים. הן לוויזה והן למסטרקארד רשתות מסועפות עם יתירות (redundancy) מבנית, ובכל זאת ההשקעה הרבה אינה מונעת נפילות לחלוטין.

נושא של נפילת רשת מיתוג עסקות אשראי אינו זר למדינתנו. במהלך יום הבחירות המקומיות קרסו לזמן קצר מערכות שב"א, לאחר שעם ישראל העדיף נהירה לחנויות על פני נהירה לקלפיות. עומס העסקות הגיע אז לערך שיא של כל הזמנים של מעל 5,000 עסקות בדקה.

אך השיא הזה נשבר ביום שישי האחרון. כפי שכתבנו כאן, רשתות השיווק הישראליות נאלצות לאמץ ימי מבצעים מרחבי העולם כדי לשרוד, ויום שישי השחור כבר השלים תהליך עלייה וכעת מתגבר על קשיי הסתגלות. הלחץ האדיר שהורגש בקניונים ברחבי המדינה הביא בעקבותיו עומס חריג על שב"א, ששוב שבר שיא, השיג 10 אלף עסקות בדקה ושוב גרם לקריסה.

נראה שעומסים מסוג זה מפתיעים את אנשי השב"א כמו ששלגים חורפיים מפתיעים את השירותים העירוניים בערי רוסיה: הממונים על התשתיות אמנם מודעים באופן תיאורטי לדבר קיומם, אך התרחשותם בפועל נשארת בלתי צפויה לחלוטין כל שנה מחדש.

מחסנים של אמזון לפני יום שישי השחור
מחסנים של אמזון לפני יום שישי השחורצילום: בלומברג

האם קריסות מסוג זה הן ההכרח שאנו הצרכנים חייבים ללמוד לחיות איתו, או האם ייתכן שיש מה לשפר בארגון ושיטות בארצנו?

התנצלות כהצהרת משימה

האירוע המרכזי של הפינטק העולמי הוא ללא ספק כנס Money2020. גרסתו האירופית עברה השנה לאמסטרדם, וכמובן שלא יכולנו שלא להגיע לאירוע של מי ומי. הארגון היה ברמה עולמית, ועמדה בפנינו חוויה מהנה, מסקרנת ומלאה למידה והזדמנויות עסקיות רבות. ברוח חגיגית נכנסתי לעולם הגדול על מנת לשמוע את דברי החכמה של רמי הדרג.

והלמידה אכן התחילה מיד, אם כי לא מהסוג שלו ציפיתי. לאחר דברי פתיחה קצרים של נשיאת הכנס, עלתה לבמה שרלוט הוג, מנכ"לית ויזה אירופה, שהיתה אמורה לדבר על חדשנות של חברתה. אך למרבה הפלא היא התחילה בהתנצלות. אנו מודעים לאי נוחות ונזק רב שהתקלה במערכות שלנו גרמה, אמרה. אנו מתנצלים. אין זו דרכה של ויזה וזאת לא רמת השירות שמגיעה לא לכם, שותפינו היקרים, ולא למאות מיליוני הצרכנים שלנו. אנו עובדים יום ולילה להפיק לקחים מהתקלה לוודא שהיא לא תחזור על עצמה.

חלק ניכר מהנאום שהיה אמור להיות שיווקי הוקדש במקום זה לאירוע שקרה רק לפני כמה ימים. אך מעבר לניהול משבר מקצועי ומהלך יחסי ציבור מעולה, יצא משם מסר חשוב שנשמע הן אצל באי הכנס והן, ללא ספק, אצל עובדיה ומנהליה של ענקית האשראי עצמה: אי אפשר לעבור על תקלה מסוג זה לסדר היום, זה נוגד את משימתנו כחברה ואנו חייבים להשתנות.

שינוי תפישה דומה, גם אם התרחש בשב"א בעקבות אירועי יום השישי האחרון, טרם נשמע בפרהסיה. לו ארגון הממונה על מערכת הליבה של הכלכלה הישראלית היה חורט על דגלו אמינות באופן מוצהר יותר ופומבי יותר, ייתכן שהיה משיג תוצאות טובות יותר מאלה שחווינו בסתיו הזה.

קיבולת למנוע את הקריסה הבאה

לעניין של עומסים חריגים אין תרופת פלא. לכל רכיב בפתרון מחשוב יש את גבול הקיבולת שלו, ואם הגבול הזה נחצה, מגיעה האטה קריטית או קריסה מוחלטת. גם נושא עלות מול תועלת פועל כאן: ההשקעה בתשתיות חייבת להיות מוצדקת מבחינה כלכלית. מאילוצים אלה נובע שאי אפשר להקים מראש מערכת שתעמוד בכל עומס עתידי צפוי לדורות. אבל בהחלט אפשר ושווה לנסות להתכונן לעליית מדרגה הבאה.

נשים עם שקיות קניות ברכבת התחתית בניו יורק - יום שישי השחור
קניות בארה"ב. "יום שישי השחור"צילום: רויטרס

חברות האשראי מנטרות את השווקים ונערכות בהתאם לאירועים שונים שעלולים להוביל לעלייה חדה בנפחי הפעילות או שדורשים יציבות בגלל כמות עסקות גדולה מהרגיל. כך למשל, בתקופת הקניות לחג המולד ושנה אזרחית חדשה, מקפיאות החברות עלייה לאוויר של שירותים חדשים ברשתותיהן וגם חיבורי בנקים לשירותים חדשים. באופן דומה פועלות החברות גם באירועים עולמיים כמו מונדיאל או המחשקים האולימפיים.

השיטה לתכנון הקיבולת ידועה גם היא. על סמך חיזוי של נפחים עתידיים בהסתמך על מגמות העבר מתבצעת הערכת מצב לכמה שנים קדימה. הערכות אלה נבחנות מחדש כל תקופה קצובה והחומרה משודרגת בהתאמה. כמו כן, נהוג להכין תוכניות מגירה למקרה של עליית עומס חדה מהצפוי.

את התוכניות ניתן לחלק לשני סוגים. הסוג המסורתי והכבד יותר – הכנת תוואי שדרוג מערכות לנפח גבוה פי כמה מהמתוכנן תוך מספר שבועות או חודשים. בגישה זו ניתן לוודא ארכיטקטורה נכונה ולתכנן הליכי רכש והתקנה מסודרים, אך היא לא תיתן מענה לעלייה חדה ופתאומית כגון זו של יום הבחירות.

למקרים קצרים יותר קיים מענה מקובל – פתרונות ענן. קיבולת נוספת שנחוצה לזמן קצר בלבד זמינה בפתרונות מבוססי ענן בקלות, ובקלאסטר אלסטי ניתן יהיה להתאים את יכולת התפוקה של מערכת לצרכים רגעים, ועם ירידת העומס לשחרר את עודף השרתים. תכנון מבוסס יכולת ענן מאפשר להבטיח זמני תגובה נאותים לשינויים חדים בעומס ללא הוצאות הון גדולות.

ואם לפני כמה שנים ההיסוס של חברות כמו שב"א מפני הטמעת פתרונות ענן היה מובן ובחלקו מוצדק, הרי העולם התקדם מאז, פתרונות ענן הבשילו וגופים מפקחים בעולם בכלל ובאירופה בפרט מאפשרים לבנקים וארגונים פיננסים אחרים להטמיע מערכות על תשתיות ענן.

לו לחלק ממערכות שב"א היתה יכולת להגדלת תפוקה על ידי שימוש בתשתיות ענן בשעות השיא, ייתכן שבמקום קריסת מערכות ביום שישי האחרון היינו עדים להאטה סבירה בלבד.

העומס הטוב ביותר הוא העומס שלא קרה

אבל מעל הכל, הדרך הטובה ביותר להתמודד עם עומס יתר היא למנוע אותו מלכתחילה. הטכנולוגיה של היום מאפשרת להוריד עומס על מערכות כרטיסי תשלום בצורה ניכרת ללא חזרה לכסף מזומן. באירופה פועלים לטובת הורדת העומס על מערכות ניתוב תשלומי האשראי בשתי צורות עיקריות.

חברות האשראי הגדולות תומכות בשיטות עיבוד סטנד-אין, כשבנק מנפיק יכול להגדיר סוגי עסקות שיקבלו אישורים אוטומטיים עד למכסה מוגדרת (לדוגמה, "עסקות ברשתות מזון עד סך 500 שקל ביום לכרטיס זהב עסקי"). שיטה זו קיימת גם בישראל והיא מקלה על המנפיקים ובכך מקטינה כמות נקודות תורפה במערך הסליקה באופן כללי.

בנוסף, כרטיסים חכמים המונפקים בטכנולוגיית EMV מסוגלים לאשר עסקות בתנאים מסוימים ללא צורך בהתקשרות עם המנפיק. לשם כך דרושה לוגיקה מתאימה הצרובה בכל הכרטיסים ומסופים תומכי טכנולוגיה באופן מלא. הואיל ועל פי פרוטוקול ה-EMV המסוף יכול להציע לכרטיס לאשר את עסקת האשראי באופן מיידי ולא מקוון, והכרטיס יכול להסכים לכך על פי חוקים שהוגדרו בו על ידי המנפיק, מנגנון זה יכול לפעול לטובת הקלה בעומס בימי שישי שחורים ועוד מועדי מכירות חיסול רבים אחרים.

דמיינו לעצמכם מסוף שמזהה עומס ברשת האשראי, ובשל כך מתחיל להעדיף לאישור לא מקוון. בכל המקרים בהם הגדרות הכרטיס מאפשרות אישור שכזה, נחסכה עסקה בשעת שיא (המסוף יעדכן את המנפיק בדבר קיום העסקה בסוף יום העסקים או לאחר חזרת התקשורת לפעולה תקינה).

שימוש נבון בטכנולוגית EMV יחסוך לשב"א ולבנקים הוצאות רבות, יאפשר ביצוע עסקות מהיר ובטוח יותר ואולי ימנע את הקריסה הבאה בשיא הלחץ בקופות.

נותר רק לקוות כי מהלך הסטת האחראיות אשר יחל בהדרגה מינואר 2019 יביא את השדרוג המיוחל במהרה.

איליה דובינסקי

איליה דובינסקי | איליה דובינסקי

איליה הוא סמנכ"ל יחידת ה-CTO בחברת Credorax, המעניקה פתרונות סליקה גלובליים לחברות אינטרנט שמוכרות מוצרים ושירותים אונליין. הוא מתווה את מפת הדרכים הטכנולוגית של החברה, מנהל את הקניין הרוחני שלה ומנחה את שיתוף הפעולה עם האקדמיה. בעל ניסיון של עשרים שנה בפיתוח תוכנה, ניהול מוצר וניהול פרויקטים בעולמות טלקום ופינטק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום