לבנקים החדשים יהיה קשה להרשים את הלקוחות הישראלים

בישראל לא קם בנק חדש מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת. הרפורמה של משרד האוצר ובנק ישראל מנסה לעודד תחרות בשוק, אבל לא בטוח שמשם תגיע הבשורה

איליה דובינסקי
איליה דובינסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק ישראל, ירושלים
בנק ישראל, ירושליםצילום: תומר אפלבאום

בתחילת 2018 התפרסמה התוכנית של משרד האוצר ובנק ישראל לעידוד תחרות בשוק הבנקאות הקמעוני. התוכנית כוללת כמה מהלכים עיקריים, הנעשים בהשראה של מהלכים דומים שכבר נוסו בשווקים מובילים בעולם. המהלכים כוללים הקמת לשכה לשירותים בנקאיים שתסייע לבנקים חדשים להיכנס לשוק, הקמת מאגר פומבי להשוואת תנאים של אחזקת חשבון, הקטנת דרישות הון עצמי עבור בנקים חדשים והסדרת העברת חשבונות עו"ש מהירה בין בנקים.

ניידות חשבונות עו"ש מצד אחד מחקה רפורמה דומה, שהתרחשה בענף התקשורת הסלולרית והובילה – לפחות לתקופה מסוימת – להגברת תחרות והורדת מחירים בשוק הסלולר. מצד שני, זהו ניסיון ברור ללמוד מניסיון הבריטי ולהעתיקו אל השוק הישראלי.

הלקח של בריטניה

ב-2013 הוקם בבריטניה שירות מעבר מהיר עבור חשבונות עו"ש. במסגרת השירות, לקוחות יכלו לבחור להעביר את מלוא הפעילות מחשבונם לבנק החדש, או לבצע העברה חלקית של פעילות. במידה שהלקוח מחליט על מעבר מלא, מובטחת העברה זו תוך שבעה ימי עסקים בלבד, או בתאריך עתידי מוסכם. כמו כן, במשך שלוש שנים לאחר מכן כל חיוב או תשלום בחשבונו הקודם של אותו לקוח יועבר באופן אוטומטי לחשבונו החדש.

הגוף הממונה על שירות ניידות חשבונות עו"ש בממלכה המאוחדת, BACS, הוקם בתור מרכז סליקה בין-בנקאי. מ-2013, במסגרת אחריותו על השירות החדש, אוסף ומפרסם גוף זה נתונים על מספר העברות חשבונות, שביעות רצון משירות ההעברה, זמינותו ומודעות הציבור לדבר קיומו. כמו כן, עוסק המרכז במחקר שלמרבה האירוניה מתמקד לאחרונה בשאלות כמו "מדוע לקוחות הבנקים לא מעבירים את חשבונותיהם".

בנק ברקליס בלונדון
בנק ברקליס בלונדוןצילום: REUTERS

בכמעט חמש שנים אחרונות השתמשו בשירות זה כ-4.7 מיליון לקוחות, כולל בתי עסק, לקוחות פרטיים ומלכ"רים. מספר זה אומנם נראה מרשים עבור מדינה כמו ישראל, עם קצת יותר מ-7 מליון חשבונות עו"ש שקליים נכון לסוף 2017, אבל עבור בריטניה, עם פי עשרה חשבונות, זו לא כמות שמסוגלת לזעזע את השוק. מדי שנה, פחות ממליון לקוחות מבצעים את ההעברות בשנים האחרונות. נראה כי השוק במובן זה התייצב, ואין סיבה מערכתית לשינויים דרמטיים במגמה זו בעתיד.

על פניו, השיעור היחסי של מעברי עו"ש בבריטניה (כ-1.4%) עומד על פחות מחצי מזה בישראל (כ-3%), או, במלים אחרות, יותר לקוחות עוברים בנק בארץ מדי שנה ללא כל תשתית להעברה מהירה מאשר בממלכה המאוחדת עם כל התשתיות, המודעות והמאמץ המרוכז להנגיש את השירות לציבור.

נתונים סטטיסטיים אלו מצביעים על מאמץ הבנקים לרכוש לקוחות חדשים, ואינם משקפים את מאמצי השימור, שככל הנראה מיטיבים עם הלקוחות באופן משמעותי. להכלת הניידות הבין-בנקאית בבריטניה היו כמה תופעות לוואי שכולן פעלו לטובת הלקוחות.

הניידות נתנה רוח גבית ל"בנקים מאתגרים" – שחקנים חדשים בעולם הבנקאי, חלקם הגדול פועל באמצעות אפליקציית סמארטפון נוחה. השחקנים החדשים לא הצליחו לכבוש נתח שוק משמעותי ביחס לשחקנים הגדולים, אבל הם צברו מאגרי לקוחות נאים. חלקם, כצפוי, הצליחו יותר וקיימים היום, וחלקם נרכשו על ידי אותם בנקים גדולים שאיתם התחרו בתחילת הדרך.

בנק לוידס בבריטניה
בנק לוידס בבריטניהצילום: Bloomberg

המתחרות החדשות הכריחו את הבנקים הגדולים לשנות את מדיניותם, להמתיק תנאים ללקוחות קיימים וכן להתחיל להיאבק על לקוחות חדשים. כבר ב-2016 קבעה חברת דה פקטו (defaqto) כי "הבנקים משלמים לכם (הלקוחות - א.ד.) כדי שתשתמשו בהם". על פי המחקר, הרוויח לקוח בעל יתרה חיובית בין 50 ל-100 ליש"ט בשנה בהטבות מהבנק, כשמענקי ההצטרפות שאיתם ניסו הבנקים למשוך לקוחות חדשים נעו בין 100 ל-150 ליש"ט.

השוק בישראל רווי

בישראל, כאמור, לא קם בנק חדש מאז שנות ה-70 של המאה הקודמת, וגם הבנקים הקטנים יותר נבלעו על ידי הגדולים. עם זאת, השוק המקומי רווי, ואינו בהכרח גדול דיו בכדי להכיל מספר גדול של שחקנים. כל בנק חדש הנכנס לשוק ייאלץ להילחם על נתחו עם הבנקים השולטים בו כיום.

סביר להניח שעם כניסת ניידות עו"ש ינסו להצטרף לשוק מספר לא גדול של בנקים חדשים. האוצר אמנם מתכוון לפעול להורדת רף הכניסה, אבל רובם לא יישרדו לאורך זמן, ויתמזגו עם הבנקים הקיימים. לכל שחקן חדש בשוק זה ייתכנו שני יתרונות תחרותיים: חוויית הלקוח דרך האפליקציה והטבות בעת פתיחת החשבון. בשני הכלים האלה כבר משתמשים הבנקים הגדולים היום, ויהיה קשה להרשים לקוח ישראלי מצוי שכבר העביר את דביר ולא קרא לפפר "בנק".

המהלכים של בנק ישראל והאוצר טובים בסך הכל ללקוחות, היות שהבנקים יעבדו קשה יותר על מנת לשמרם. אלא שמהפכה אמיתית בבנקאות הקמעונית משם לא תגיע.

או שהיא כבר קרתה ולא ממש שמנו לב.

איליה דובינסקי

איליה דובינסקי | איליה דובינסקי

איליה הוא סמנכ"ל יחידת ה-CTO בחברת Credorax, המעניקה פתרונות סליקה גלובליים לחברות אינטרנט שמוכרות מוצרים ושירותים אונליין. הוא מתווה את מפת הדרכים הטכנולוגית של החברה, מנהל את הקניין הרוחני שלה ומנחה את שיתוף הפעולה עם האקדמיה. בעל ניסיון של עשרים שנה בפיתוח תוכנה, ניהול מוצר וניהול פרויקטים בעולמות טלקום ופינטק.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker