כלה אחת, חמישה מחזרים - אילנית שרף - הבלוג של אילנית שרף - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כלה אחת, חמישה מחזרים

הפרטת תע"ש, שנראה כי מתעכבת על אף לוחות הזמנים המפורטים יחסית שפרסמה רשות החברות הממשלתיות, עשויה ליצור ערך מוסף עבור אלביט מערכות

5תגובות

מניית אלביט מערכות רשמה עלייה מרשימה של למעלה מ- 50% בשנה החולפת, עלייה דרמטית עבור חברה ששיעור הצמיחה שלה בשנים האחרונות היה חד ספרתי מאוד נמוך. העליות החדות במנייה הובילו אותה להיסחר במכפיל הגבוה מ- 18 על הרווח הנקי לשנת 2015, ונראה לנו כי התמחור שלה מתחיל להראות מעט גבוהה גם בהנחה שהמכירות יצמחו ב- 5% בכל אחת מהשנתיים הקרובות.  

עדיין, בכל זאת קיימת סיבה לכך שהמשקיעים מוכנים לשלם פרמיה, סיבה מוצדקת מצד אחד אך מהעבר השני קשה ובעייתי לתמחר אותה, הפרטת תע"ש. 

הליך הפרטת תע"ע, שאמור עלפי המתווה שפורסם, להסתיים עד סוף השנה, עשויה ליצור ערך מוסף עבור אלביט מערכות, במידה וזו האחרונה תזכה במכרז. כאשר בשבועות האחרונים נראה כי הסיכוי של אלביט גדל ואתו גם מחיר המנייה המשיך לעלות. הפרסומים המוקדמים בהקשר של ההפרטה הצביעו על השתתפותם של כעשר קבוצות שונות, הכוללות גם קבוצות פיננסיות, שכן מדינת ישראל אפשרה זו בתנאי המכרז הראשוניים. לפני הפרסום האחרון מלפני כחודש ימים נראה כי מספר הקבוצות המעוניינות להשתתף במכרז התכווץ לחמש בלבד: אלביט מערכות, קבוצה המשותפת למאיר שמיר וסמי קצב, קרן ההשקעות פימי, קבוצת רינקו וחברת אינווקטוס (שהוקמה לשם הרכישה על ידי פלקסטרוניקס). 

התכווצות מספר החברות מעלה מחד את הסיכוי של אלביט מערכות לזכות בו ומאידך עשוי להוריד את הלחץ על תג המחיר שידביקו לה (שמוערך עפ"י הפרסומים במדיה המקומית בטווח שבין 2 ל- 2.5 מיליארד שקלים). ההפרטה צפויה להתבצע כמקשה אחת על כל חטיבותיה, להוציא את חטיבת גבעון ולהוציא את הקרקע ברמת השרון שנשארת בידי המדינה (עליה מתקנים של החברה שצפויים לעבור לנגב עד 2020) ולאחר צמצום כמות העובדים בשליש במסגרת תוכנת התייעלות.  

לאלביט מערכות יכולת מוכחת בתחום המיזוגים והרכישות, זו באה לידי ביטוי ביכולת שלה למצות את הערכים הסינרגטיים, לפתח ולהרחיב את פעילות החברה באמצעות שילוב של הידע והמוצרים עם חטיבות בתוך אלביט כשהתוצר הסופי בד"כ הוא מתן פתרון כולל ומלא ללקוחות הקצה שלה. לאחרונה הודיעה החברה על רכישת חטיבת הסייבר מידי נייס לפי שווי של כ- 150 מיליון דולר (רכישה שעשויה לתמוך הן בפעילות הצבאית והן בפיתוח הפעילות האזרחית). מאחר ומדובר ברכישה בהיקף כספי נמוך יחסית (כ- 5% משוויה של אלביט), אנו מעריכים כי רכישה זו לא צפויה להשפיע על השתתפותה במכרז תעש.  

לגופים פיננסים האפסייד מרכישה מסוג זה נובעת פעמים רבות ממהלכי התייעלות בחברה הנרכשת ומימושם של נכסים חבויים, כדוגמת הקרקע ברמת השרון, עליה יושבים כיום חלק ממתקני ומפעלי תעש. נציין כי בהיבט של ההתייעלות, על פניו נראה כי את מרבית התהליך צפויה המדינה לבצע ולהביא אותו לידי מיצוי כמעט מלא עד לסגירת ההפרטה. במסגרת זו צפויה המדינה לפטר/ להוציא לפנסיה מוקדמת כשליש מעובדי החברה. לצד זה, תנאי העסקה אינם כוללים את הקרקע ברמת השרון שצפויה להישאר בידי המדינה. לכן, אנו מעריכים כי הדרך להשבחת הפעילות של החברה, מעבר לשיפור נוסף, בשוליים של צד ההוצאות היא על ידי הגדלת צד המכירות ונצילות ערכים סנרגטיים לפעילויות אחרות. גם העברת המתקנים לאזורים אחרים צפויה להיות יעילה יותר ונכונה יותר תחת בעלות של חברה ביטחונית אחרת (על ידי שימוש במתקנים קיימים של הרוכשת, הרחבת מתקנים קיימים ועוד), פוטנציאל שאינו טמון אצל משקיעות שאינן מהתחום ובעיקר בקרנות פיננסיות. נציין כי הגדלת צד המכירות של תעש יכול להתבצע גם באמצעות שיתופי פעולה עם חברות מעבר לים אבל לא ברור לאיזה קרן השקעות יש יתרון בתחום ובכלל נראה לנו שמדובר ביכולות "חלשות" בהשוואה ליכולת למנף את פעילות תעש באמצעות מכירה לגוף מתחום התעשייה הביטחונית. 

אנו מעריכים, שמכלול השיקולים של מדינת ישראל בהפרטת החברה הינם מעבר לפן הכספי ובתוך מכלול שיקולים אלו תבחר בסופו של דבר תעשייה ביטחונית שתאמץ את תעש ותפיק ממנה את המרב. להערכתי המועמדת הטבעית ביותר הינה אלביט מערכות ומיזוג תעש לתוך אלביט צפוי להוות מנוף צמיחה חדש ולתרום להשלמת תיק מוצרים של אלביט מערכות ולהוביל לחדירה לשווקים חדשים. מנגד, הידע והיכולות של אלביט, במקביל לנוכחותה בשווקים רבים, צפויים לפתח אל מעבר ליכולות הקיימות את פעילותה של תע"ש, כך שמדובר, לפחות בהסתכלות מלמעלה בתמורה הדדית. 

נשאלת רק שאלת המחיר וכפי שאנו למדים מעסקאות קודמות, החברה לא תהיה מוכנה לשלם כל מחיר. יתרה מזו, נראה כרגע כי המחיר שנקבו בהזדמנויות כאלו ואחרות במדיה המקומית אינן מתיישבות עם המחיר שתהיה מוכנה אלביט מערכות לשלם עבור תע"ש. תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

כתבות שאולי פיספסתם

*#