העולם צועד על קיבתו... - אילנית שרף - הבלוג של אילנית שרף - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

העולם צועד על קיבתו...

3תגובות

חמישה ימים של ירידות שערים חדות, הביאו לירידה מצטברת  ודו ספרתית במניות חברות הדשנים והחזירו אותן לרמות השפל שאפיינו אותן ב 2008. ההיסטריה שתקפה את המשקיעים בסקטור, מקורה בעיקר בשוק הגרעינים שסובל כבר תקופה ארוכה מדפרסיה. לכך מתווספים אלמנטים פיננסים, בעיקר חולשת המטבעות בעולם מול הדולר בשווקי היעד והירידה החדה במחירי הנפט. להערכתי הצפי לירידה בביקושים לדשנים עשוי לזלוג גם לשנת 2016 ולהוביל ללחץ על המחירים.

2015 נפתחה באופטימיות מצד יצרניות הדשנים, בעיקר לנוכח ביקושים מוגברים לדשנים שנה קודם לכן בנוסף לעלייה במחירי הדשנים לפי חוזים שנחתמו עם הסינים וההודים. מצד שני המשך החולשה במחירי הסחורות החקלאיות ובעיקר במחירי הגרעינים לצד התחזקות הדולר מול המטבעות של שווקי היעד והירידה החדה במחיר חבית נפט, הפכו את הקערה על פיה.  

התלות החד חד ערכית הקיימת בין מחירי הדשנים למחירי הסחורות החקלאיות ובעיקר למחירי הגרעינים נובעת מהעובדה ששלושת הגידולים העיקריים, תירס, חיטה וסויה, צורכים כ- 40% מכמות הדשנים בעולם. אלו מהווים מזון בסיסי עבור בני אדם ובהמות, כאשר התירס משמש בנוסף כחומר גלם לייצור אנרגיה חלופית (אתנול).

מחירי הגרעינים נמצאים בנסיגה זו תקופה ארוכה על רקע היחלשות הכלכלות המתפתחות, צמיחה מאוד איטית בכלכלות המפותחות ונסיגה בהיקף הצמיחה של סין. אלו לצד הירידה החדה במחירי הנפט (שמובילה כאמור לירידה בביקוש ובמחירי האתנול) מכווצים את ביקושים לגרעינים ומכווצים דרמטית את שולי הרווחיות של החקלאים  שנאלצים בתקופות אלו לחתוך בעלויות הייצור ובהוצאות.

הדשנים (אשלג, פוספט וחנקן) מהווים חלק מאוד גדול מעלות הייצור של החקלאים ברחבי העולם. אינדיקציות שונות מצביעות על כך שהדשנים מהווים כ- 40% מעלות הייצור של החקלאים בשווקים המפותחים. בצפון אמריקה למשל, הדשנים מהווים: כ- 40% מעלות הייצור של התירס וכ- 25% מעלות הייצור של הסויה. אני מעריכה, כנגזרת, שבשווקים המתפתחים עלות הדשן אף גבוהה יותר בשל עלויות כוח אדם, מים וקרקע נמוכים הרבה יותר.

שילוב של צמצום שטחי זריעה והפחתת עלויות ייצור באמצעות צמצום הדישון מובילה כמובן לירידה בביקושים ובלחץ על המחירים כלפי מטה. אני מעריכה כי ביחס לכמויות הגבוהות שנמכרו בשנת 2014 (כ- 62 מיליון טון אשלג), בשנת 2015 צפויות להימכר כמויות נמוכות יותר בטווח שבין 57-58 מיליון טון אשלג ובשנת 2016 כ- 57-59 מיליון טון אשלג. מדובר בצמיחה חד ספרתית ביחס לשנים 2011-2013, כאשר 2014 הייתה יוצאת דופן מבחינת הכמויות הנמכרות, בין היתר לנוכח ביקושים מוגברים בסוף השנה לצורך הגדלת מלאים.

מניות הדשנים ובעיקר (פוטאש, מוזאיק, אגריום, K+S וכיל) רשמו ירידות שערים של עשרות אחוזים על רקע האמור ונראה שעל אף שהמומנטום השלילי עשוי להמשך בטווח הקצר, כהשקעה ארוכת טווח נראה כי נפתחה פה הזדמנות השקעה.

בעולם של שוק ההון, תהליכים ארוכי טווח של עשרות שנים בדרך כלל לא באים לידי ביטוי בערך המניות, בעיקר לנוכח חוסר הוודאות ושינויים תמידיים בשווקים, ובחברות עצמן. לכן לשינויים בתנאי הרקע של הענף בטווחים הקצרים ישנה השפעה מכרעת על התנהלות המניות ומגמות ארוכת טווח  כמעט ולא מקבלות ביטוי. בטווח הארוך: גידול באוכלוסיית העולם, תהליכי ייעור, עלייה ברמת החיים בשווקים המתפתחים והמשך עלייה בצריכת חלבונים מהחי יובילו לעלייה בביקושם לגרעינים. לצד הצפי לעלייה בביקוש לגרעינים, מגבלות של משאבי טבע כגון: היקף מוגבל של קרקעות המיועדות לגידולים, תנאי מזג אוויר, מגבלות מים ועוד,  יובילו בטווחים מאוד ארוכים, בסופו של דבר לעלייה בצריכת הדשנים במטרה לשפר ולהגדיל את תפוקת הגידולים.

בלומברג


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

דונלד טראמפ

האם 6 ביולי 2018 ייכנס לספרי ההיסטוריה?

כפי שזה נראה כעת, כנראה שכן: ממשל טראמפ החליט להפסיק עיוות ארוך שנים, שבו הציפה סין את העולם המערבי בשפע של מוצרים זולים, ופתח במלחמת סחר. הכלכלנים מתנגדים, המשקיעים חוששים, אך ייתכן שהמהלך יסייע לארה"ב לפתור את אחת הבעיות שפוגעת בשכבות החלשות

כתבות שאולי פיספסתם

*#