הבחירות קבעו: ממשלה חילונית. הבעיה: גוש רק-לא-ביבי

האוטונומיה המתוקצבת של החרדים היא בועה שסופה להתפוצץ לנו בפרצוף, וככל שנבין את זה מוקדם יותר - כך הפיצוץ יכאב פחות. אחרת, נמצא את עצמנו במצב שבו ישראל חייבת לבחור בין שירותי רווחה בסיסיים לבין רמת חיים נורמלית לאזרחים העובדים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד נתניהו מחוץ לבית המשפט העליון בירושלים

הבחירות הסתיימו, כרגיל, בתיקו. מסתבר שגם אם שואלים את אותה שאלה 4 פעמים, לא מקבלים תשובה שונה. אף ממשלה "קלאסית" לא יכולה לקום מהבחירות האלה, וגם אם נלך לבחירות חמישיות - זה לא ישתנה. הציבור הישראלי הוא אותו ציבור ישראלי, והבחירות אותן בחירות. הפרסונות משתנות, אבל הגושים והמחנות לא. אם זה יימשך ככה, נתניהו ימשיך לכהן בראשות ממשלות מעבר עם החרדים בעתיד הנראה לעין.

אז מה הפתרון? בעיני, הדבר החשוב ביותר הוא ממשלה בלי המפלגות החרדיות. השיטה שהן דאגו לקבע, של אוטונומיה חרדית ממומנת על ידי החילונים, המסורתיים והדתיים - היא שיטה הרסנית שמהווה סכנה קיומית למדינת ישראל.

חוסר השתלבות חרדית בכלכלה ובחברה, ויצירת מגזר גדל והולך של אנשים עם תלות כרונית במשאבי הציבור, היא לא עניין בר-קיימא שניתן לתחזק. הפערים בהכנסה ובתעסוקה בין החילונים לחרדים מסרבים לקטון, ואנחנו מוצאים את עצמנו עם מדינה שיש לה שתי כלכלות - כלכלה מערבית, וכלכלה של מדינת עולם שלישי. הראשונה צריכה להנשים אקטיבית את השנייה כדי שלא תקרוס או תיאלץ לשנות מבנה.

האוטונומיה המתוקצבת של החרדים היא בועה שסופה להתפוצץ לנו בפרצוף, וככל שנבין את זה מוקדם יותר - כך הפיצוץ יהיה כואב פחות. אם לא נתעורר, נמצא את עצמנו עוד כמה עשרות שנים במצב שבו ישראל חייבת לבחור בין שירותי רווחה בסיסיים לבין רמת חיים נורמלית לאזרחים העובדים. זו בחירה נוראית, אבל יש עוד הזדמנות למנוע אותה. הזדמנות טובה, שנפתחה בפנינו בבחירות האלה.

תומכי נתניהו מפגינים מול בית המשפט, ביום פתיחת משפטו הפלילי של ראש הממשלהצילום: אמיל סלמן

אני מציע, למעשה, ממשלה בהרכב הבא: הליכוד (30); יש עתיד (17); כחול לבן (8); ימינה (7); תקווה חדשה (6).

ברמה האידיאולוגית, זו ממשלה שמייצגת את רובו הגדול של הציבור - ימין-מרכז חילוני. מי שמאמינים בכלכלה חופשית, מדיניות חוץ זהירה, קשרים טובים עם שכנינו, מדינה יהודית וחברה פלורליסטית. זו ממשלה גדולה של 68 מנדטים, יציבה יחסית ולא באמת מפוצלת אידיאולוגית. אפשר גם לצרף אליה את ישראל ביתנו (7) ולקבל ממשלה רחבה של 75 מנדטים. יש מעט מאוד נושאי מדיניות מהותיים שישברו ממשלה כזאת, וכל הסיבה שהיא לא מוקמת מחר בבוקר היא שהשיח הישראלי נע על ציר הרק-ביבי ורק-לא-ביבי (רל"ב). 

וברור למה זה הציר. יש קושי רב עם נתניהו כראש הממשלה: הוא מגלומן, חתרן בלתי נלאה, עומד בפני משפט שחיתות ובטוח שהוא שליח האל עלי אדמות שנועד להציל אותנו מעצמנו. ובכל זאת, לא נראה שהוא יזוז רק כי נופפנו בדגלים שחורים בצמתים. בעוד רבים היו רוצים לראות את נתניהו נעלם, אף אחד לא מסוגל להציע ראש ממשלה שיזכה ליותר תמיכה ממנו. לכן, צריכים להתרכז במה שכן אפשר לשנות, וזה נושא שבעיני חשוב אפילו יותר מנתניהו הפרסונה - עתיד מדינת ישראל. 

קנאביס ולימודי ליבה

ממשלה כזו תוכל להילחם באיראן ולהציג חזית ישראלית אחידה מול ממשל ביידן. היא תוכל להעביר רפורמות כלכליות כמו קיצוץ בקצבאות ילדים, שחרור חרדים מהישיבות לשוק העבודה והורדת מסים. היא תוכל ליזום אוטונומיה לרשויות המקומיות להחליט האם תהיה תחבורה בשבת או לא. היא תוכל להעביר לגליזציה של קנאביס (בשיתוף קולות האופוזיציה), היא תוכל להחיל לימודי ליבה מצומצמים (אנגלית ומתמטיקה) כתנאי לקבלת תקציבי חינוך. היא תוכל להעניק לכל המורים והמנהלים, ולא רק לחרדים, את האוטונומיה הבסיסית לניהול בתי הספר. היא תוכל לעשות רפורמות עם הסכמה רחבה בציבור.

כל מה שצריך לעשות הוא להחליט שזה יותר חשוב לנו מהשיח הפוליטי הקיים. ממשלה כזאת מונחת על רצפת הכנסת, רק צריך להרים אותה. 

גילוי נאות: הכותב עבד בצוות הכלכלי של מפלגת תקווה חדשה בראשות גדעון סער

עידן ארץ

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker