צה"ל בהלם: השירות של עדי ביטי לא רלוונטי

לכאורה, הגיוס ב"מסלול הטאלנט" חשוב כי עדי ביטי ונועה קירל, שמשרתות בו, מהוות מעין "פרזנטוריות" של צה"ל. אבל ביטי וקירל הן פרזנטוריות ממש גרועות - הן מפרות פקודות ללא הפסקה ובגדול לא שמות על צה"ל, ואפשר להבין אותן

עידן ארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך הקליפ לשיר "חמסה חמסה" של עדי ביטי
עידן ארץ

עדי ביטי הוציאה את השיר "חמסה חמסה", שעורר סערה מיידית בשל התכנים המיניים בו וגילה הצעיר (19). חברת הכנסת תהלה פרידמן אף הגדילה ואמרה שהשיר מוכיח ש"גם נשים יכולות לחזק את תרבות האונס" ושהשיר הוא "לא תרבות. לא אמנות. זאת סכנה ברורה ומיידית עבורנו ועבור הבנים והבנות שלנו. להיפגע ולפגוע. מחליא". 

אם חברת כנסת היתה אומרת שאתם "מחזקים את תרבות האונס", הייתם שותקים ומתעלמים? כנראה שלא. גם עדי ביטי חשבה כך, ומיהרה להגיב לתקשורת ולהסביר שאין בשיר שום דבר פורנוגרפי באופן יוצא דופן, ושאם ח"כ פרידמן מזדעזעת מכך, "הייתי מציעה לה גם לסגור את חוף הים". עד כאן, ריב סטנדרטי בין חברת כנסת שמרנית לבין יוצרת פרובוקטיבית.

אלא שעדי ביטי, בנוסף להיותה זמרת פופ, היא גם חיילת. צה"ל נרעש - לא מהמיניות בקליפ, אלא דווקא מזה שעדי ביטי ענתה לתקשורת בלי אישור דובר צה"ל. דובר צה"ל, באופן טבעי, אחראי על האינטראקציות בין החיילים לתקשורת. זאת, כדי להציג חזית הסברתית אחידה לפעולות צה"ל, במקום שכל חייל יתאר את הפרספקטיבה האישית שלו.

במקרה הזה, לא מדובר על נושא צבאי כלל ועיקר, אלא על דבר שקשור אך ורק לקריירה המקצועית של עדי ביטי. מעמדו התקשורתי של צה"ל לא יעלה ולא יירד בעקבות כל התפתחות בתגובות לקליפ החדש שלה, אבל בכל זאת צה"ל דורש ממנה להעביר כל תקשורת עם התקשורת דרכו.

ביטי לא היתה יכולה לחכות עד שהפקיד מגויס החובה ששובץ בדובר צה"ל יכריע האם מותר או אסור לה להגיב לביקורת כלפיה. בתקשורת, הקצב הגבוה של האירועים מחייב תגובה כמעט מיידית כדי להישאר רלוונטיים. לכן, לעדי ביטי לא היתה את הפריווילגיה לחכות, והיא הגיבה בלי תיאום. אין אמן שהיה עושה אחרת במקומה, ככל הנראה. כתוצאה מכך, היא עמדה למשפט, וחטפה 5 ימי מחבוש על תנאי.

גם נועה קירל על הכוונת

אלא שהסיפור הקטן הזה על היחסים בין הזמרת הצעירה והמפורסמת לבין צה"ל מלמד על משהו גדול יותר: נועה קירל, שמבוגרת מביטי בחודש בלבד, כבר נכנסה תחת הכוונת של צה"ל כשהשתתפה בפרסומת שבה היא זוחלת בבוץ במדי הצבא האמריקאי דווקא, וכשהשתתפה בסרטון קורונה של רה"מ בנימין נתניהו.

צה"ל עולה לתקשורת בכעס גדול בכל פעם שמשהו כזה קורה, אבל לא נראה שיש לו ממש מה לעשות. הרי שתי הזמרות גויסו ב"מסלול טאלנט" מיוחד, שהקשר בינו לבין השירות הסדיר של רובנו הוא קלוש עד לא קיים. הטאלנטים מופרדים משאר החיילים, עושים טירונות מיוחדת, ומקבלים כמות גדולה של ימי חופש בשנה כדי להמשיך ולמנף את הקריירה שלהם שהצבא עצר.

גיוסים של זמרות-נערות לצה"ל אינו משפר בשום צורה ומובן את ביטחון ישראל. מתן פטור משירות יהיה כמובן הפרה של עקרון השוויון. אבל מצד שני, גם גיוסן. זה לא שהחוויה שלהן והתנאים המוצעים להן קשורים איכשהו לאלו של החייל או החיילת הממוצעים.

נועה קירל ביום גיוסה לצה"ל בפברואר השנהצילום: תומר אפלבאום

על איזה "עיקרון השוויון" אתם מדברים?

על פי הנתונים העדכניים, רק 45% מכלל בני ובנות ה-18 בישראל מתגייסים לצה"ל. עקרון השוויון שבשמו צה"ל מגייס אנשים שאין להם שום תועלת ביטחונית התאייד מזמן, ונשאר במקומו רק קליפה חלולה של צבא כלל-ישראלי שאולי התקיים בעבר. ערבים, נשים דתיות, חרדים לומדי תורה וחרדיות מקבלים פטור מלא מגיוס, שנהפך ל"מס ציונות" הנופל דווקא על האוכלוסיות הפטריוטיות ביותר בישראל. חלום השוויון בנטל, שהיה לא כל כך ריאלי כבר לפני 20 שנה, נהפך כיום לפנטזיה מנותקת מהמציאות.

טענה נוספת שנשמעת היא שהגיוס ב"מסלול הטאלנט" חשוב כי הן מעין "פרזנטוריות" של צה"ל, המשווקות את צה"ל לבני הנוער שמעריצים אותן. אך מעבר לכך שהמסלול שלהן לא קשור בכלל לזה של בן או בת הנוער הסבירים, ביטי וקירל הן פרזנטוריות ממש גרועות. הן מפרות פקודות ללא הפסקה, ובגדול לא שמות על צה"ל. הצבא מקבל מקום שני (במקרה הטוב) לקריירה שלהן. אפשר להבין אותן - הן ישתחררו עוד פחות משנתיים, אבל מה שהן עושות כזמרות יישאר אתן למשך כל החיים.

בסופו של דבר, השירות שלהן רק מוזיל את צה"ל בעיני הציבור שעוקב אחריהן. המעריצים לא מטומטמים, ומבינים בדיוק את סוג ה"שירות" שהן נמצאות בו. אז אם ככה, למה בכלל לטרוח לגייס אותן? הן יתרמו יותר לביטחון ישראל אם יעבדו במשרה מלאה וישלמו מסים שיוכלו לממן טנקים ומטוסים שלמים. שוויון בפני החוק, בכל מקרה, יהיה אפשר להשיג רק במסגרת צבא מקצועי.

עידן ארץ

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker