קק"ל היא מפעל ג'ובים - הגיע הזמן להפריט אותה

קק"ל היא חלק מהפיגומים שעליהם נוסד הבניין הציוני, אבל כיום הארגון הוא ביתם של אנשים שמנצלים 13% ממשאבי הקרקע של ישראל - לטובתם האישית והפוליטית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קופת צדקה של קק"לצילום: Olivier Fitoussi

קק"ל שולטת על 13% מקרקעות המדינה, בשווי מדווח של כ-13.8 מיליארד שקל. כ-2.3 מיליארד שקל זורמים בתקציבה כל שנה, מתוכם 4% בלבד משמש למטרה שהיא משווקת לציבור - ייעור. קק"ל היתה בעבר גוף פרטי למהדרין, שנועד לקנות קרקעות להתיישבות יהודית בארץ ישראל. אך לאחר קום המדינה, קק"ל נהפכה למעין זרוע ביצועית של הממשלה - שמקבלת לידיה קרקעות מדינה ומנהלת אותן, אך ללא השקיפות וחובות המנהל התקין המצופים מגוף ציבורי.

בתור אחד מ"המוסדות הלאומיים", קק"ל אפילו לא משלמת מסים על רווחיה האדירים, וב-2018 המדינה היתה צריכה להיכנס איתה למשא ומתן על הסכומים שהיא תואיל בטובה להחזיר לציבור שחילק לה קרקעות. אחרת, הממשלה איימה - נעביר חוק שימסה אתכם. אלא שקק"ל הפעילה את קשריה הענפים בממשלה והכשילה את אישור החוק, מה שהכריח את הצדדים להתפשר ולהמשיך לתת לקק"ל פטור ממס תמורה ל-1.8 מיליארד שקל "בלבד". 

המצב חמור אף יותר כאשר מבינים את ההשפעה של ההתנהלות מול קק"ל על האוכלוסייה הערבית. מתוך 2.5 מיליון דונם ששייכים לקק"ל, פחות ממיליון נרכשו לפני קום המדינה מתרומות העם היהודי. השאר הולאמו על ידי המדינה, בעיקר מידי ערבים, ונמסרו לקק"ל שיישבה על קרקעותיה יהודים בלבד.

זו מדיניות הגיונית לגוף פרטי שמטרתו לקנות קרקעות למען ההתיישבות היהודית בארץ ישראל, אבל כשזה נעשה על ידי ממשלה שמלאימה את הקרקע לצורך כך - מדובר בפגיעה חסרת פרופורציות. מילא אם אפשר היה לטעון שזה עניין שקשור לקום המדינה, אבל אפילו ב-1991 הועברו 50 אלף דונם של קרקעות מדינה בגליל לידי קק"ל, כי ערבים היו עלולים לקנות אותן במכרז שהמדינה פרסמה. 

קק"ל, כמו שאר "המוסדות הציוניים", היא מפעל "ג'ובים"  – וזה לא מפתיע. קק"ל היא זרוע ביצועית של המדינה, אבל בלי החובות המצופים מהמדינה: שקיפות, מנהל תקין ושוויון ביחס לכל אזרח. לפני ארבע שנים, מינה משרד המשפטים מבקר לקק"ל, שהחל לכתוב דו"ח על הוצאות הכספים הבעייתיות והמינויים התמוהים שמצא, ובסופו המלצה: לפרק. קק"ל פתחה במאבק משפטי, שגם עליו הוציאה מיליוני שקלים, במטרה לעכב את פרסום הדו"ח עד לאחר הבחירות לקונגרס הציוני העולמי בסוף אוגוסט. ההמלצה החותכת, באורך פלא, נעלמה מהדו"ח. 

קק"ל היא שריד אנכרוניסטי לימים עברו. היא חלק מהפיגומים שעליהם נוסד הבניין הציוני, ועתה כשהוא הושלם - יש שימושים טובים יותר לארגון הזה. כיום הארגון הוא בית של אנשים שמנצלים 13% ממשאבי הקרקע של ישראל לטובתם האישית והפוליטית.

את היערות הבודדים שקק"ל עדיין מתחזקת צריך להעביר לרשות הטבע והגנים או להקים שמורות טבע פרטיות. את שאר הקרקע יש להפריט באופן שוויוני והוגן לכל אזרח ואזרחית בישראל שמעוניינים לרכוש אותן. בצורה כזאת נוכל להקל על מצוקת הדיור, להחזיר משאבים ציבוריים לציבור ולסתום את אחת ממאורות השחיתות המדושנות ביותר במדינת ישראל.

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker