"חוזרים לבריה"מ של שנות ה-30": האיסור על טיסות למדינות ירוקות הוא לעג לרש

האיסור על טיסה למדינות ירוקות מסמל תפישה ערכית מעוותת שלא שואפת לקדם את החלשים, אלא רק מנסה להביא לשוויון למראית עין על ידי פגיעה בחזקים ללא שום תועלת לחברה

עידן ארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יוסף סטאלין, שליט ברית המועצות לשעברצילום: AP
עידן ארץ

ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ראש מחלקת בריאות הציבור במשרד הבריאות, התראיינה הבוקר (ה') לדקל-לוינסון והנפיקה את אחד הנימוקים ההזויים ביותר ששמעתי מפקיד ממשלתי. כאשר ירון דקל שאל אותה בשם מאזין "מה המניעה מלטוס למדינות ירוקות?", כלומר כאלו שבהן אין התפרצות משמעותית של קורונה, היא השיבה כך: "ההצדקה לזה היא יותר הצדקה של שוויוניות. קשה כשיש אנשים שלא יכולים לזוז יותר מ-1,000 מטר, אבל מישהו שיש לו כסף יכול לקנות כרטיס טיסה ולנסוע למקום אחר. מבחינה אפידימיולוגית אין לזה סיכון".

שני השדרנים זעמו על התשובה, ולוינסון אף השווה את המדיניות שהיא מציגה לזו של "ברית המועצות בשנות ה-30". ד"ר אלרעי-פרייס, שככל הנראה נבהלה מהתגובה הנסערת, מיהרה לתרץ ולמלמל ש"מבחינה בריאותית יש סיכון בטיסה כי נמצאים במקום צפוף וסגור", זאת אף על פי שאמרה לפני כן במפורש שאין לכך הצדקה אפידימיולוגית. בנוסף, גם אוטובוס הוא מקום צפוף וסגור ועדיין מתירים לנסוע בו.

טיסה למדינה ירוקה וחזרה ממנה היא פעולה שאין בה יותר סיכון בריאותי מאשר כל פעולה שמבצעים בתוך מדינת ישראל, שכרגע שורצת קורונה ומספר הנדבקים רק עולה והולך. למרות זאת אוסרים על טיסות ככלל. לא משנה מאיפה ולאיפה וכמה בדיקות קורונה עשיתם.

אלרעי-פרייס טענה גם כי "משרד הבריאות לא קובע את המדיניות", ואז נשאלת השאלה - מי כן? ועל סמך מה הוא הגיע להחלטה הזאת? האם משרד הבריאות ממליץ לאסור על טיסות אל וממדינות ירוקות או שהוא לא ממליץ?

בין אם ההחלטה הזאת התקבלה בידי משרד הבריאות ובין אם על ידי גורמים אחרים, אנחנו נתקלים בסיטואציה שבה פקידים ממשלתיים מנצלים את סמכויות העתק שניתנו להם כדי להגן על בריאות הציבור מפני הקורונה, ליישם את המדיניות ותפישת העולם שלהם לגבי נושאים אחרים לגמרי. למשל, לתת תחושה של שוויון לאזרחי ישראל על ידי קטיעת רגלי העשירים במיטת סדום. במלים אחרות, אם חלק לא יכולים לטוס - צריך לאסור על כולם לטוס.

מדובר בתפישה ערכית מעוותת שלא שואפת לקדם את החלשים, אלא רק מנסה להביא לשוויון למראית עין על ידי פגיעה בחזקים ללא שום תועלת לחברה. גם אם מישהו מאמין בתפישה הזאת, לכפות אותה על הציבור באמתלה של מלחמה במגפה הוא לעג לרש. מדובר בניצול לרעה של סמכויות שניתנו למען מטרה אחרת לגמרי.

משרד הבריאות אישר הבוקר בשיחה עם Ynet שעניין השוויון הוא אכן השיקול המכריע בנוגע לסוגיה אם לאפשר טיסות, כולל אל מדינות ירוקות וחזרה מהן, ואלרעי-פרייס מהווה בסך הכל חלק מהדרג המקצועי שלא אמור להכריע בנושאים מסוג זה. מכאן עולה השאלה האם שר הבריאות יולי אדלשטיין מייצג את האינטרס הציבורי. ראוי שנשמע תשובות מספקות ממי שאמור לנהל את הפן הבריאותי במאבק במגפת הקורונה.

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker