"הביטחון הלאומי" הוא הג'וקר של צה"ל, והוא מנצל אותו לרעה

כשאין שקיפות, אין אפשרות לביקורת אזרחית אפקטיבית מצד עיתונאים, חוקרים וסתם אזרחים מהשורה. וכשאין ביקורת יש ניפוח תקציבים, שומנים והוצאות מיותרות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיילים בבסיס תל השומרצילום: מוטי מילרוד

לפני כמה שבועות אושר תקציב המדינה הזמני ל-2020: העתק של התקציב הקודם, ובנוסף עוד 11 מיליארד שקל. התקציב כולל שלל נושאים, רובם התחייבויות שהממשלה נתנה בתקופת הקורונה, אך הסעיף הגדול ביותר בפער (3.1 מיליארד שקל בשנה) לא קשור בכלל לקורונה, אלא מדובר בתוספת לתקציב הביטחון. הנימוק היחיד שניתן הוא המשפט הסתום הבא: "תוספת לצרכים שוטפים וכן צרכים ייעודיים שלא קיבלו מענה במסגרת תכנון התקציב ההמשכי לפי המתווה התקציבי שנקבע. חלק מהסכום נועד לצרכים מסווגים".

אם חלק מהסכום נועד לצרכים מסווגים, מה עם שאר הכסף? קשה מאוד לדעת: תקציב הביטחון, כפי שזה משתקף בפרויקט מפתח התקציב של הסדנה לידע ציבורי, מגיע רק עד לרמת פירוט כללית להחריד. הפירוט הרב ביותר שניתן להשיג הוא בסגנון "קניות ושירותים אחרים", בשווי 14 מיליארד שקל בשנה, או "הוצאות ביטחון נוספות", מה שזה לא אומר.

התקציב אינו מחולק לפרויקטים ואפילו לא לחילות, ואין שום אפשרות לבחון ברצינות על מה בעצם אנחנו מוציאים 70 מיליארד שקל בשנה. הוועד החזק ביותר בישראל אינו בחברת החשמל וגם לא בנמלים, אלא במטכ"ל. הם מחזיקים בשאלטר הגדול ביותר בישראל, זה של הביטחון שלנו. בכל פעם שיש סכסוך בין משרד האוצר למשרד הביטחון, אימונים מתבטלים "משיקולים תקציביים" וזאת כדי ללחוץ על הממשלה לתת להם את הכסף שהם דורשים. מה יעשו אתו? שאלה נהדרת.

מילא אנחנו כאזרחים, שצריכים רק להצביע. גם משרד האוצר שמתקצב את משרד הביטחון סובל מבעיות גישה למבנה ההוצאות של צה"ל, בדגש על הוצאות שכר וגמלאות, שמהוות חלק ניכר מההוצאה הצבאית. חלק ניכר מהן אינן סודיות, ולכל הפחות ניתן לחלק אותן בצורה שתספק תמונה של ההוצאה הביטחונית בישראל למי שרוצה להבין אותה.

בני גנץ במפקדת הקורונה של צה"ל, החודש. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: גרגורי באדו / לעמ

לבד ברשימה השחורה

זה לא חייב להיות כל כך מעורפל ומסובך: ארה"ב, שמחזיקה את תקציב הביטחון הגדול ביותר בעולם בפער גדול, היא מדינה דמוקרטית שחייבת בשקיפות תקציבית. לכן, למרות הדרישה המתמדת לסודיות וריבוי הפרויקטים האדיר בשווי 2.3 טריליון שקל בשנה, משרד הביטחון האמריקאי מוציא בכל שנה דו"ח מקיף על ההוצאה הצבאית של ארה"ב.

ב-133 עמודים מפורטים ונגישים, עם אינפוגרפיקות ותוכן עניינים אפקטיבי, מסבירים את כל החלקים הבלתי-מסווגים בהוצאה הצבאית האמריקאית. אפילו עלויות הכנת הדו"ח עצמו מופיעות בעמוד הראשון, כמתחייב על פי החוק האמריקאי.

גם בריטניה, עם תקציב ביטחון של 150 מיליארד שקל בשנה, מוציאה מדי שנה חוברת המסכמת את תקציב הביטחון. כמעט כל החוברת מורכבת מאינפוגרפיקות שמסבירות בצורה נוחה ונגישה את מהות התקציב ומה עושים אתו: על הכלים שרוכשים, על התפלגות השכר, על פרויקטים חד-פעמיים של הצבא וכל מה שאזרח מיודע, עיתונאי או חוקר צריכים להכיר.

גם תחת חוקי חופש המידע הנוכחיים, צה"ל רחוק מאוד מהצטיינות. למעשה, על פי משרד המשפטים, הוא נמצא ברשימה השחורה של גופים שאינם מצייתים לחוק חופש המידע. עד כמה שידוע לי, הוא הגוף היחיד שנמצא ברשימה הזאת.

אני בעצמי מנהל כעת מערכה שנייה מול צה"ל, דרך היחידה הממשלתית לחופש המידע, משום שצה"ל מפר בגסות את החוק שמחייב אותו לענות (או לסרב) לבקשות בתוך 60 יום. בפעם הקודמת שהגשתי תלונה על צה"ל זה הסתיים רק אחרי 5 חודשים והיה כרוך באיום ישיר בתביעה ועירוב אישי של דובר צה"ל. אני משער שגם הפעם זה יסתיים כך, וזאת משום שצה"ל מקבל פריווילגיות עצומות גם מעבר לצורך הביטחוני. יש לו את ג'וקר "הביטחון הלאומי", והוא משתמש בו גם על דברים שבבירור אינם קשורים לביטחון לאומי, כמו נושאים חברתיים ונשירה משירות. הסיבה היחידה לפנייה השנייה, אגב, היא כי צה"ל התחמק מלתת לי את כל המידע בפנייה הראשונה.

עיר הבה"דים. למצולמות אין קשר לנאמר בכתבהצילום: עופר וקנין

בזבוז בלתי פוסק

כשאין שקיפות, אין אפשרות לביקורת אזרחית אפקטיבית מצד עיתונאים, חוקרים וסתם אזרחים מהשורה. וכשאין ביקורת יש ניפוח תקציבים, שומנים והוצאות מיותרות. הוצאות הביטחון בישראל (כולל הסיוע האמריקאי) הן עדיין הסעיף התקציבי הגדול ביותר בישראל, ולכן אפילו חיסכון זעיר באחוזים יכול לחסוך לנו מיליארדי שקלים בכל שנה.

כל מי שהיה חשוף לנהלי הרכש, שכר הבכירים וניהול התקנים בצה"ל יכול להעיד על הבזבוז הבלתי פוסק; בזבוז שאפשר למנוע באותו אופן שבו אנחנו שואפים למנוע בזבוז ממשלתי ככלל - ביקורת חיצונית אפקטיבית. של מבקר המדינה, ועדת חוץ וביטחון וגם ביקורת חיצונית על החלקים הבלתי-מסווגים, שיכולים להיות גלויים לציבור כמו בכל מדינה מערבית עם תקציב ביטחון גבוה.

הגיע הזמן שגם צה"ל יהיה נתון לנורמות שקיפות בסיסיות, כדי שנוכל לבקר את תקציב הביטחון בצורה אפקטיבית. כך נחסוך מיליארדים רבים שקריטיים בתקופת הקורונה, ובעתיד נזכה ליותר ביטחון - בעלות נמוכה יותר למשלמי ומשלמות המסים.

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker