שר הבריאות משקר לציבור - ויש לו סיבה מצוינת לעשות זאת

מערכת הבריאות כל כך מורעבת, שהיא שבעה יותר מכל המשק. תוספות תקציב נשפכות עליה במשך עשור, תוך שאנחנו כצרכני קצה מרגישים במעט מאוד הבדל. לכן, תוספת תקציב כמוה כניסיון להטביע את בעיות העומק בעזרת שפיכת שטרות ממשאית

עידן ארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר יולי אדלשטיין במשרד הבריאות בירושליםצילום: אמיל סלמן
עידן ארץ

תמר זנדברג מצאה אתמול (ג') "סימן להתבגרות סוציאל-דמוקרטית", בכך ששר הבריאות יולי אדלשטיין "הודה שמערכת הבריאות הורעבה שנים". זה אכן מה שקמפיין תקשורתי נרחב ניסה לטעון ללא הפסקה בשנים האחרונות. ואכן, שר הבריאות יולי אדלשטיין הכריז שהוא מתכוון לפצות את מערכת הבריאות על "הזנחה של שנים". בעוד במקרה של זנדברג ניתן לטעון שמדובר בחוסר הבנה או טעות, משר הבריאות אני מצפה ליותר. זו הטעיה חד משמעית של הציבור, ויש לו סיבה מצוינת להטעות אותנו.

קודם כל, התקציב. כדי להבין כמה אנחנו באמת מוציאים על בריאות, אנחנו צריכים להתחשב בכמות האזרחים, בגיליהם ובמחירי השירותים הרפואיים. באמצעות התאמה זו, שביצעתי בעזרת חישוב של תום שדה ומחקר של מכון ון ליר, ניתן לראות כמה אנחנו מוציאים על מערכת הבריאות הציבורית. נגיע, אם כך, לתוצאה המדהימה הבאה:

בניגוד לטענה על "הרעבה", לא היה שום סוג של קיצוץ במערכת הבריאות. לא היתה שחיקה, ואפילו לא עלייה מתונה ביחס לעולם. בזמן שמדינות ה-OECD העלו את ההוצאה הרפואית שלהן ב-9.6% בלבד, אנחנו הזנקנו את ההוצאות שלנו ב-31%. כל זאת בעשור של נתניהו, בין 2009 ל-2018.

לאיפה הכסף הזה הגיע? למשל, למשכורות הרופאים הבכירים: שכרם עלה ב-82% בעשור האחרון, וכלל השכר במערכת הבריאות הציבורית עלה ב-44%. ריאלית, מדובר בעלייה של 30%, מעל ה-20% של המגזר הציבורי בכללותו והעלייה של 11% בלבד בכלל המשק. לא רק זה, גם מספר העובדים במערכת הבריאות עלה מ-2011 ב-23%, בזמן שהאוכלוסיה בישראל צמחה ב-14% בלבד. בקרוב, ייפתח מחדש ההסכם הקיבוצי של הרופאים הבכירים, ושוב ההסתדרות הרפואית תזרוק את המתמחים לכלבים בשביל עוד תוספות שכר. 

אם אלו הנתונים, למה הפוליטיקאים מתעקשים לדבר על "הרעבה" ו"הזנחה" במערכת הבריאות, שלא היו ולא נבראו? הסיבה לכך פשוטה: זה הדבר הקל ביותר מבחינתם. קל מאוד להוסיף תקציב ולקרוא לזה "ניצחון", וקשה מאוד להתמודד עם בעיות אמיתיות של חוסר יעילות, תכנון ממשלתי כושל ומערכות תמריצים שבורות שניתנות למנהלי בתי החולים הממשלתיים.

מחקר שפירסמו ד"ר אורי כץ מפורום קהלת וד"ר זיו גיל מבית החולים רמב"ם, כולל הצעות שישפרו את הקיבולת של בתי החולים הממשלתיים במסגרת התקציב הקיים: שינוי התמריצים של מנהלי בתי החולים ומנהלי המחלקות, הכשרת אחיות מומחיות להחליף רופאים בחלק מהמשימות השגרתיות, והשקעה בבתי החולים הקיימים במקום הקמה של נוספים.

הצעות אלו, על פי החוקרים, "עשויות לעורר התנגדויות מצד גופים כגון ההסתדרות הרפואית, ארגון האחיות, בתי החולים וקופות החולים. קל יותר להוסיף כסף למערכת מאשר להוביל מהלכי התייעלות". ואכן, גם הפוליטיקאים אינם רוצים להסתבך עם קבוצות הלחץ בתוך מערכת הבריאות. אלו עלולים לשבות ולהציג אותם כמקור כל הרוע, בכך שהם מונעים תוספות תקציב חיוניות. אך למעשה, תוספות תקציב נשפכות על מערכת הבריאות במשך עשור, תוך שאנחנו כצרכני קצה מרגישים במעט מאוד הבדל. לכן, תוספת תקציב כמוה כניסיון להטביע את בעיות העומק בעזרת שפיכת שטרות ממשאית.

מערכת הבריאות שלנו צריכה שר בריאות אמיץ, שלא חושש לעמוד בפני קבוצות הלחץ הגדולות ולהציב מולן את האינטרס של החולים והחולות בישראל. לא עוד פחדן שמעדיף שנשלם יותר כדי שהוא יוכל להצטלם מוסיף כסף שלא ישפר את מצבה של מערכת הבריאות הציבורית שאנחנו תלויים בה. אנחנו זקוקים לשר בריאות שיבצע רפורמות עומק, ויגדיל את הקיבולת של בתי החולים הממשלתיים בתקציב האדיר הקיים. כדי שהפוליטיקאים יידעו שנעמוד מאחורי מהלך כזה, חייבים להשמיע את קולנו כמה שיותר חזק. 

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker