מתכננים למות או לרדת מהארץ? אם לא, נכנסתם לחוב אדיר

אם זוג הורים היה לוקח בשם הילדים שלו הלוואה כמו שהממשלה לקחה ומשתמש בה להוצאות ובזבוזים - היינו אומרים שהם חסרי אחריות. חייבים לדרוש מהממשלה להביא תוכנית מסודרת לקיצוץ במגזר הציבורי ובהוצאותיה, אחרת אנחנו נשלם על כך עשרות שנים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו מציג את המענקים שיקבלו אזרחי ישראלצילום: קובי גדעון / לעמ

אלא אם תמותו או תרדו מהארץ ב-20 השנים הקרובות, הסתבכתם בחודשים האחרונים בחובות אדירים. כמה אדירים? אם נסכום את עלות התוכנית הכלכלית מהגל הראשון (53 מיליארד שקל), את התוכנית לדמי אבטלה וחילוץ עסקים שעליה הוכרז לפני שבוע (133 מיליארד שקל) ואת התוכנית האחרונה לחלוקת כסף שרירותית (25 מיליארד שקל, מתוכם הממשלה תוציא עכשיו 6 מיליארד שקל), נגיע לסכום הביזארי של 211 מיליארד שקל.

מכיוון שקשה לנו לתפוס מיליונים ומיליארדים, שווה לחלק את החוב ב-2.6 מיליון משקי הבית בישראל. נגלה, אם כן, שהממשלה לקחה בשמנו הלוואה בגודל של 81 אלף שקל לכל משק בית. אם זוג הורים היה לוקח הלוואה בסדר גודל כזה ומשתמש בה להוצאות ובזבוזים, היינו אומרים שהם חסרי אחריות. אם הם היו רושמים את ההלוואה על שם הילדים שלהם, היינו מפקפקים ברצון הכן שלהם לדאוג לילדים שלהם. אבל כשהממשלה עושה זאת בשמנו, הם משום מה בטוחים שזו נדיבות ורוחב יד.

אלא שזו אפילו לא הבעיה היחידה. בשל המשבר הכלכלי, לא רק הוצאות הממשלה גדלות, אלא גם הכנסות הממשלה ממסים צונחות. מובטלים, עצמאיים במשבר ועסקים בקריסה לא נוטים לשלם הרבה מסים. לכן, ההכנסות ממסים צפויות לצנוח בעשרות מיליארדים נוספים. המשמעות? גירעון שיזנק מעבר לפרופרציות ויביא לחוב מהגבוהים שהיו לנו.

יחס החוב/תוצר מייצג את סך החוב הממשלתי, חלקי סך הייצור של ישראל בשנה אחת. זו דרך נוחה להבין מה סדר הגודל של החובות הממשלתיים שלנו. מאז הרפורמות של נתניהו ב-2003, היחס הזה יורד לאיטו. אנחנו אמנם צוברים עוד חוב, אבל הכלכלה שלנו צומחת הרבה יותר מהר ומפצה על כך.

בעשור של נתניהו כראש הממשלה ירדנו מ-70% יחס חוב/תוצר בשנת 2009 לכ-57% ב-2019. בצורה כזאת, אנחנו משלמים פחות ריבית לבעלי הון בישראל ובחו"ל שמחזיקים את החוב שלנו. אך אם נוסיף את התוכניות של נתניהו, בנוסף להפסד הצפוי ממסים, החוב שלנו צפוי לעבור את קו טריליון השקלים ויחס החוב/תוצר שלנו יגיע ל-90%. לא היינו ברמת חוב כל כך גבוהה מאז 2004, רגע אחרי הרפורמות.

כלומר, לא רק שנתניהו מוחק בשבועות ספורים את כל הישגי העשור האחרון שלו, הוא גם מוחק את ההישגים של ממשלת אולמרט ואת אלה שלו כשר אוצר. מדובר בהגדלת החובות שלנו ב-400 מיליארד שקל, שגם אם נשיג עליהן ריבית מצוינת של 5%, הם יתורגמו לתשלומי ריבית של 20 מיליארד שקל בשנה.

בשביל הפרופורציות, סכום כזה היה מאפשר לשלם לכל אחד מ-30 אלף העובדים הסוציאליים בישראל עוד 55 אלף שקל בחודש או להעלות את קצבת הנכות לגובה של 5,300 שקל בחודש - שכר המינימום. אבל הסכום הזה יילקח מאיתנו, ויעבור לבעלי ההון בישראל ובעולם שיקנו את אגרות החוב של ישראל. בשל העובדה שכל מדינות העולם נכנסות עתה לחובות, הריבית צפויה לעלות עוד יותר ואיתה העלות של החוב שלנו.

הפגנת עובדים סוציאלייםצילום: אמיל סלמן

אז מה עושים? דורשים מהממשלה שלא תממן את ההוצאות הגרנדיוזיות שלה בעזרת לקיחת הלוואות וכניסה לחובות, אלא באמצעות קיצוץ בהוצאות ממשלה אחרות. כאשר חשבתי שההוצאות העודפות הן "רק" 133 מיליארד שקל, ביצעתי בסיוע חברי תום שדה חישוב שהראה איך באמצעות קיצוץ של 6% במגזר הציבורי, קיצוץ בקבצאות הילדים וביטול סבסודים לתעשיינים, ניתן לכסות את הסכום הזה. עתה, כשנתניהו החליט להגדיל עוד יותר את ההוצאות, אנחנו נדרשים לקיצוצים נרחבים בהרבה.

כתבתי כאן הצעה לרפורמות עומק במגזר הציבורי, שיאפשרו לנו להוציא הרבה פחות ולקבל הרבה יותר שירותים ממשלתיים. אלא שהרבה יותר מהר ממה שציפיתי, ההצעות הללו הפכו מדבר שאפשר לעשות - לדבר שאנחנו מוכרחים לעשות אם אנחנו לא רוצים לשקוע לחובות ענק שישעבדו צעירים, ילדים ואנשים שעדיין לא נולדו. כל זאת בשם הדחף הפוליטי של הממשלה להצטייר כקיסר רומאי נדיב שמפזר מטבעות על העם.

חייבים לדרוש מהממשלה להפסיק לזלזל בנו ולהביא תוכנית מסודרת לקיצוץ במגזר הציבורי ובהוצאותיה, כדי לממן את החוב הגרנדיוזי שהיא מובילה אותנו אליו. אם לא נדרוש את זה, נמצא את עצמנו משלמים עליו עשרות שנים. עם ריבית. 

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker