תנו לאל על לקרוס

אין שום סיבה שנחלץ חברות כושלות-ממילא רק בשל נוסטלגיה או גאווה כוזבת בחברה שמעולם לא היתה מוצלחת במיוחד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מטוס של חברת אל על
מטוס של חברת אל עלצילום: סיון פרג'

ועד אל על הפגין היום מתחת למשרד האוצר. הם צעקו על פקידי האוצר ודרשו מהם לקחת מהכסף שלנו ולתת אותו להם ולבעלי המניות של אל על. המניה, דרך אגב, עלתה הבוקר ב-4%, ונראה שהמשקיעים מניחים שהולכים לסבסד אותם בענק.

אל על חברה כושלת לא מהיום. כבר פירטתי פה על הפגמים הרבים בהתנהלות שלה ועל התחושה שהיא פועלת מתוך הנחה שבמקרה הכי גרוע - משלמי המסים ייכנסו מתחת לאלונקה ויניפו לראשה את יו"ר הוועד. הקורונה היתה פשוט הקש ששבר את גב הגמל, וחשף את השוקת השבורה שאל על ישבה עליה כל הזמן הזה.

הפגת ועד אל על מול משרד האוצר

אלא ששלושה ימים לפני השבעת ממשלת הקבע, מתעקשים שר האוצר הזמני כחלון והמנכ"ל שהוא מינה לקבל החלטה בנוגע לאל על. אני חושש שהם יחלצו אותה על חשבוננו, פעולה שהיא כל כך הרסנית מבחינת התמריצים שהיא יוצרת שאני כבר מעדיף הלאמה. אם אנחנו צריכים להשתתף בהפסדים של אל על, בואו נשתתף גם ברווחים.

אבל הפתרון האמיתי הוא הרבה יותר פשוט: תנו לאל על לקרוס. הניחו לה לפשוט רגל. שלחו אותה לכונס הנכסים, איפה שהיא ראויה להיות. חברות אחרות יקומו ויקנו את הציוד, ונכריז על אחת מהן כעל "החברה הלאומית" שתקבל סבסוד לאבטחה בשוטף בתמורה להבטחה לטוס למשימות מיוחדות כשנדרש.

בשוק חופשי יש רווח והפסד. בדיוק כמו שעסקים מוצלחים צריכים להרוויח ולאסוף משאבים, כך עסקים כושלים צריכים להתפרק ולחלק את המשאבים שלהם ליזמים אחרים. בתקווה, החברה הלאומית החדשה לא תכיל ועד דורסני כל כך, והיא תפעל כדי לשרת את ציבור הלקוחות שלה בשוק התעופה התחרותי של המאה ה-21.

בעלי המניות של אל על לא מותרים מכל אחד מאיתנו. כל הכלכלה קרסה בשל הקורונה, ואין לנו כסף מיותר לבזבז. כל שקל שניתן לאל על זה שקל שנצטרך אחרי זה לקצץ בהוצאות הממשלה או להעלות מסים. אין שום סיבה שנחלץ חברות כושלות-ממילא רק בשל נוסטלגיה או גאווה כוזבת בחברה שמעולם לא היתה מוצלחת במיוחד. השר כחלון, המנכ"ל באב"ד: תואר "החברה הלאומית" לא רשום על שם אל על בטאבו. אל תחלצו אותם על חשבוננו. תנו להם לקרוס.

עידן ארץ

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker