ממשלת ישראל צריכה למצוא אומץ - ולעמוד מול הוועדים

בעשור האחרון הבינו הוועדים בישראל שאם רק יאיימו בשביתה - הם יוכלו לקבל את כל מבוקשם. התוצאה היא שכדי להזיז כל דבר קטן במדינה, נדרשים ויתורים עצומים לקבוצות הלחץ השמנות ורבות העוצמה ביותר בישראל

עידן ארץ
עידן ארץ
שביתה ברכבת
שביתה ברכבתצילום: מוטי מילרוד

ב-2005 נחתם הסכם קיבוצי היסטורי בין הממשלה לוועדי הנמלים. לאחר שביתה שהטילה מצור ימי על ישראל במשך 23 ימים ועלתה לנו 5 מיליארד שקל, נחתם הסכם.

הממשלה הציעה בשמנו הטבות ענק כמו תוספות שכר, תוספות פנסיה, מענקים בסך של יותר מחצי מיליון שקל לכל עובד ותיק שמסכים לפרוש מוקדם, חסינות מפיטורים לעובדים הוותיקים שנשארים וגם 50 אלף שקל במזומן לכל עובד בנמל בלי שאלות - פי 7 מהשכר הממוצע אז. כל זה, בתמורה להסכמה של הוועד לכך שב-2010 הנמלים יופרטו ומניותיהם יימכרו בבורסה כך שכל אחד מאיתנו יוכל לקנות. על ההסכם הזה חתום שר האוצר - בנימין נתניהו.

פחות מ-5 שנים עברו, ואותו נתניהו נבחר לראשות הממשלה, כשהוא צריך לממש את ההבטחות של נתניהו שר האוצר. אלא שבשנים האלו, המדיניות שלו השתנתה. נתניהו חשב שהרפורמות הליברליות שהוא העביר כשר אוצר פגעו בו בקלפי, ולכן הוא נטש לחלוטין את האג'נדה. הוועד איים ב"מלחמת עולם" שתעשה נזק במיליארדים לכל מי שתלוי בסחר הישראלי לפרנסתו, ולאחר שביתה קצרה - נתניהו ביטל את הפרטת הנמלים והסכים לתוספות שכר. רק שלא ישבתו שוב. 

המהלך הזה, שקרה שנה בלבד מאז שחזר לשלטון, התברר במבט לאחור כהרסני. מאז, ועדי השאלטר של ההסתדרות הבינו את השיטה - הם צריכים לאיים ולהיות כוחניים, ואיש לא יעז לעמוד מולם ולצאת "לא חברתי". וכך הוועדים שבתו ב-2011 וב-2012. ב-2013 הם איימו בשביתה וקיבלו כל מה שהם רוצים. זה ריצה אותם עד 2015, ואז הם שבתו שוב, וב-2017 הם יצאו לשביתה של 3 ימים נגד הקמת הנמלים הפרטיים החדשים בחיפה ובאשדוד.

יו"ר ועד הרכבת, גילה אדרעי
יו"ר ועד הרכבת, גילה אדרעיצילום: מוטי מילרוד

השביתה הזאת עשתה נזק אדיר, ובמהלכה ראשי הוועדים "ירדו למחתרת" וסירבו להתייצב בבית הדין לעבודה. רק לאחר שהם הפרו כמה צווים של בית המשפט, הורו להתחיל לקנוס אותם על כל יום של שביתה, ורק אז, בדיון נסתר מהציבור, החליטו לסיים את השביתה בתמורה ל"חידוש המשא ומתן". בסופו של דבר, הציעו להם הטבות אדירות וחסינות מלאה מפיטורים ל-15 שנה אם רק יואילו בטובם לא להתנגד להחלטת הממשלה להקים נמלים פרטיים חדשים בחיפה ובאשדוד שיכניסו תחרות לענף.

ולא רק בנמלים, אלא גם במונופול החשמל. אחרי עשרים שנה בניסיון לקדם רפורמה אכן קמו תחנות כוח פרטיות. אבל עובדי חברת החשמל לא באמת רצו לאפשר תחרות מלאה. ב-2017 החליט הוועד על סוג מיוחד של שביתה ולא העביר לתחנות הכוח את התשלום שמגיע להן, כך שהביא אחדות מהן לכדי סף פשיטת רגל.

בנקודה זו המדינה עתרה לבג"ץ בטענה שהחוק לא מתיר לעובדים לשבות נגד מדיניות כלכלית של פתיחת שוק לתחרות. עתירה זו היתה יכולה לשרטט מחדש את יחסי העבודה בישראל, ולאפשר לנקוט במדיניות כלכלית למען האינטרס הציבורי הרחב בלי פחד משביתות של ועדי שאלטר. אבל נתניהו, עם שר האוצר משה כחלון, החליטו במקום זאת למשוך את העתירה ולחתום על רפורמה חלקית בחברת החשמל.

הרפורמה הביאה לתוצאות טובות, כולל מכירה של תחנות כוח של חברת החשמל והסכמה להקמת תחנות כוח פרטיות, אבל היא לא שינתה את יחסי הכוחות הבסיסיים בין האינטרס הציבורי לבין האינטרס של ועדי השאלטר. עדיין, כדי להזיז כל דבר קטן, נדרשים ויתורים עצומים לקבוצות הלחץ השמנות ורבות העוצמה ביותר בישראל. כל ויתור כזה נועד "להשביע את המפלצת" ולרצות אותם כדי שלא יטלטלו את הכלכלה הישראלית.

אבל עם האוכל בא התיאבון, כך שנוצרה מערכת תמריצים שבמסגרתה הוועדים יודעים שככל שיהיו אגרסיביים יותר כלפי הציבור, כך הם יקבלו יותר. את המערכת הזאת צריך לשבור. בעוד השכר הריאלי במשק עלה ב-11% בעשור האחרון, השכר במגזר הציבורי עלה בלא פחות מ-20% - תוצאה של מדיניות הוויתורים. הקדנציה של כחלון במשרד האוצר היתה הקצנה של המדיניות הזאת, אבל היא רק המשך טבעי של כל העשור האחרון. 

בשוק הפרטי השכר גדל לאט

הממשלה הבאה חייבת לשנות גישה, ולמצוא את האומץ לעמוד מול ועדי השאלטר. כיום, הציבור בישראל מבין הרבה יותר את המחיר שאנחנו משלמים על הסחטנות שלהם, ויגבה אותה במקרה הצורך. בשביל לזכות באמון הזה, הממשלה צריכה להתעקש על האינטרס הציבורי, ולסרב לתת עוד הטבות לוועדי השאלטר בלי לקבל משהו בתמורה.

עידן ארץ

עידן ארץ | |עידן ארץ

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker