במקום שדה דב - טיסות חינם במסוק מאילת לתל אביב

רועי שוורץ תיכון ועידן ארץ ישבו וחישבו כמה יעלה למדינה לממן טיסות חינם במסוקים פרטיים מאילת לתל אביב ובחזרה. התוצאה: עדיין פחות יקר ומגוחך מאי-פינוי שדה דב

עידן ארץ
עידן ארץ
מסוק רובינסון R44 של סקיי-רייז
מסוק רובינסון R44 של סקיי-רייזצילום: Jason Henry/NYT

עידן ארץ ורועי שוורץ תיכון

הנה רעיון לשירות חדש - טיסה חינם במסוק מאילת לתל אביב. המסוקים ימריאו מכמה נקודות באילת, וינחתו היישר בלב תל אביב - בכיכר המדינה, בבתי חולים ובכל מקום שיאפשר את זה. כל מה שאילתי יצטרך לעשות זה למצוא עוד שני חברים, והופ - תוך שעתיים הם במרכז תל אביב. גם בכיוון ההפוך - קחו מסוק משלכם שינחית אתכם במרחק צעידה משונית האלמוגים, בחינם.

כמה זה יעלה, אתם שואלים? מסוק R44 של חברת "רובינסון" עולה קצת יותר מ-1,000 שקל לשעת טיסה, כולל שכר של טייס מסוקים. טיסה של שעתיים לאילת, אם כך, תעלה 2,100 שקל. לשלושה אנשים שנכנסים במסוק, זה יעלה 700 שקל לאחד. כיום, במסלול בין אילת לשדה התעופה דב בתל אביב עוברים 310 אלף איש בשנה, מה שאומר שעלות הפרויקט הגרנדיוזי הזה, של טיסות חינם במסוק לכל אילתי, היא 217 מיליון שקל בשנה.

נשמע מגוחך? יקר? לא יעיל בצורה מגוחכת? אתם צודקים לגמרי. אבל אתם יודעים מה עוד יותר יקר? לא לפנות את שדה דב. שדה התעופה יושב על קרקע מבוקשת בטירוף, שהשווי שלה מוערך ב-16 מיליארד שקל. אפילו אם נניח ששנה עיכוב בפרויקט עולה רק 2% מהשווי שלו, שבמונחי נדל"ן זה כלום ושום דבר, זה אומר שכל שנה, אי-פינוי שדה דב עולה 320 מיליון שקל.

שימו לב - גם אם נציע לכל אילתי ולכל מי שטס דרך שדה דב טיסה חינם במסוק שתנחית אותם היישר בכיכר המדינה, זה עדיין ייצא יותר הגיוני מלהשאיר את שדה דב. סאגת הפינוי שלו, שנמשכת מאז 1980, חייבת להסתיים. אם המדינה לא תפנה את השדה עד 1 ביולי, היא תשבור את ההסכם שלה עם בעלי הקרקעות שאותן היא גזלה בצורה לא חוקית, מה שעלול לעלות עוד 8-4 מיליארד שקל כפיצוי.

עד כה נקבו הערכות הנזק בסכום של 12 מיליארד שקל — אובדן הצפוי של ההכנסות למדינה ממכירת הקרקעות ברובע דב, שכללו בנייה של 16 אלף דירות, 4,000 חדרי מלון ועוד אלפי מ"ר של שטחי מסחר. ואולם זהו נזק מיידי בלבד, והוא מתעלם מהנזקים הנוספים הנובעים מההחלטה.

שדה דב

כל שנה של עיכוב תעלה לנו מיליוני שקלים, יותר מהסכום שיידרש כדי לעשות משהו אבסורדי במיוחד כמו שירות מסוקים בחינם. אפשר לטוס לאילת ומאילת דרך נתב"ג, אבל גם אם צריך שיטת תחבורה אחרת לאילתים - שדה דב פשוט לא יכול להיות הפתרון.

עידן ארץ

עידן ארץ | |עידן ארץ

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום