רק סוציאליסטים יכולים לחשוב שכסף יכול להפוך אנשים לליברלים

כל עוד סוציאליסטים ימשיכו לנסות לנתח את הליברליזם ממשקפיים סוציאליסטיות - הם יגלו תמונה מעוותת, שרק מאשרת-מחדש את הנחות היסוד שלהם ולא תורמת שום דבר חדש

עידן ארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צילום: unsplash
עידן ארץ

לפני כמה ימים פירסם אביעד הומינר-רוזנבלום מאמר בבלוג שלו ב-TheMarker, שבו הוא טוען שהעלייה של הליברליזם בישראל, ושל מפלגת זהות בפרט, נובעים מהשקעות שביצעה "קרן תקווה" השמרנית. היא, כך ציטטו את המאמר בקרן ברל כצנלסון, "מייבאת אג'נדה רפובליקנית לישראל".

הטענה כאן היא שהסיבה שהליברליזם עולה בישראל, הוא כי בעלי הון שמרנים אמריקאים שופכים כסף. קשה לתאר דרך הסתכלות סוציאליסטית יותר - בעלי ההון הזרים שולטים בתודעה שלנו, וכל שינוי ברעיונות הנפוצים בישראל נובע מכסף זר. בעוד ברור שעמותות וקרנות יכולות להשפיע, קשה לראות בכך את חזות הכל.

הליברליזם הישראלי חייב את קיומו ואת הצלחתו יותר מכל למחאה החברתית ב-2011. היו ליברלים בישראל גם לפני כן, אבל זו לא היתה תנועת המונים עם מטרות וחזון. המחאה החברתית הביאה לראשונה שיח כלכלי לקדמת הבמה הציבורית, שקודם לכן היתה מלאה בעיקר בשיח מדיני-ביטחוני.

עם זאת, לא כל השיח הכלכלי הוא אחד. רבים הזדעזעו מהרעיונות הפופוליסטיים וההיפר-סוציאליסטיים על הלאמות וחלוקת כספים לקבוצות לחץ שעלו במהלך המחאה החברתית. הרשתות החברתיות, שאיפשרו את המחאה החברתית מלכתחילה, איפשרו גם לליברלים למצוא אחד את השני ולהתחיל לגבש תנועות לשינוי ציבורי.

התנועה הליברלית החדשה הוקמה אז, וכמה שנים אחריה גם חופש לכולנו, כל זה כשקרן תקווה רק החלה להתעניין במתרחש בישראל. במשך שנים ארוכות, הפעילות הליברלית בישראל היתה מבוססת על קבוצות דיונים אינטרנטיות ואתרים קטנים כמו קו ישר, כמו גם הרצאות חינמיות ביוטיוב של כלכלנים ופילוסופים. איש לא מימן שום סוג של פעילות, ועדיין יותר ויותר אנשים השתכנעו בצורה אורגנית לחלוטין בליברליזם.

אני, באופן אישי, נתקלתי לראשונה בליברליזם בקבוצה של שמאלנים בפייסבוק. ליברלים הגיעו אליה והחלו לשבור את ההגמוניה של השיח הכלכלי הסוציאליסטי והפופוליסטי שהיה נראה כל כך ברור מאליו. התווכחתי איתם הרבה, אך לאורך הזמן הבנתי את ההיגיון הרב ברעיונות שהם מציגים ואת היופי בערכים שהם מביאים. הבנתי שאפשר להיות פרוגרסיב חברתי, שמאלני מדינית ועדיין לתמוך בחירות הפרט ובחופש כלכלי, ונהפכתי לליברל בעצמי.

כשהתעמקתי יותר ברעיונות ליברליים והבנתי כמה הם יכולים לשפר את המצב שלנו כחברה מצד אחד, וכמה הם רחוקים מהשיח ומהמציאות הישראלית מצד שני, התחלתי לקדם ליברליזם בעצמי, לשכנע אנשים ולסחוף עוד ועוד אנשים לתופעה החדשה והנהדרת הזאת.

הקישור שהומינר-רוזנבלום עושה בין קרן תקווה למשה פייגלין ומפלגת זהות שלו שגוי אף הוא. קרן תקווה מקדמים אג'נדה ליברלית ושמרנית-חברתית, אך פייגלין משמעותית יותר רדיקל מהם. קרן תקווה מקדמת בצורה מובהקת הרבה יותר את האידיאולוגיה של ראש הממשלה בנימין נתניהו ושל בנט ושקד מאשר את פייגלין, והקישור ביניהם הוא מלאכותי. רוב התמיכה של זהות מגיעה מהצד הימני של אלו שהשתכנעו בצורה אורגנית ברעיונות ליברליים, ומאנשים שלא מוצאים בית פוליטי בשיח הישראלי הרגיל, שקידש את הבעד ונגד נתניהו יותר מאשר אידיאולוגיה והצעות מדיניות קונקרטיות.

אותו הלך מחשבה סוציאליסטי, שרואה בהון את חזות הכל, הוא זה שהניע את הקרן החדשה לישראל. אך למרות מיליונים רבים שהושקעו במגוון עמותות, תנועות ומאבקים, לא ברור כמה ההשפעה שלהם על דעת הקהל חזקה וכמה הם באמת משפיעים על המציאות בשטח בישראל.

הקרן החדשה השקיעה בארגונים סוציאליסטיים כספים רבים, הרבה יותר מאשר קרן תקווה השקיעה אי פעם, ועדיין השיח הכלכלי והחברתי בישראל הולך לכיוון ליברלי יותר, של שוק חופשי ושל חירות הפרט. כמו שהקרן החדשה לא מצליחה להפוך אנשים לשמאלנים יותר, כך קרן תקווה יכולה רק להשפיע קלות, ובעיקר לחזק מגמות קיימות. מתנשא מאוד לטעון שכסף יכול להפוך אנשים לליברלים, בייחוד בתקופה שבה היכולת ללמוד ולרכוש ידע קלה מאי פעם.

היום, בזכות הכלכלה החופשית וההתפתחות הטכנולוגית, אנחנו זוכים לזינוק ביכולת שלנו לתקשר ולהעביר מסרים ורעיונות. היום יכולה לצמוח תנועת בוטום-אפ אורגנית לחלוטין, ללא שום התערבות של "בעלי הון זרים". ההצלחה של הליברליזם היא קודם כל הצלחה של הרעיונות הליברליים, ושל מאמצי שכנוע והפצת ערכים והצעות מדיניות של שוק חופשי, סחר חופשי, ושל חיים משותפים בישראל ללא ניסיונות של כל קבוצה לכפות את סגנון חייה על האחרות.

יש ליברלים שפועלים בעזרת שכנוע והסברה, יש כאלו המנסים להתפקד למפלגות כדי "לשנות מבפנים", ואחרים מנסים להריץ לכנסת מפלגה עצמאית. אך אין הסכמה מה הדרך האפקטיבית ביותר. אך מה שבטוח - ההשפעה של הון אמריקאי על השיח בישראל אינה הגורם המרכזי להסברת העלייה של הליברליזם. כל עוד סוציאליסטים ימשיכו לנסות לנתח את הליברליזם ממשקפיים סוציאליסטיות - הם יגלו תמונה מעוותת, שרק מאשרת-מחדש את הנחות היסוד שלהם ולא תורמת שום דבר חדש.

הליברליזם הישראלי הוא תופעה שתופסת תאוצה כי הציבור הישראלי רוצה לשפר את המצב הכלכלי שלו ושל החלשים ביותר בפרט, וכי החברה הישראלית ככלל מתחילה להשתחרר מהסמכותנות שאפיינה אותה במשך עשרות שנים. עוד ועוד מתחילים להבין שאי אפשר לקיים את החברה הישראלית על רבגוניותה והשונות שבה תוך ניסיונות כפייה. מתוך כל אלו עולה הליברליזם בישראל. כל עוד נמשיך להפיץ אותו ולשכנע אנשים, הוא רק יגדל ויתחזק.

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker