לא מוסרי, לא חברתי ולא כלכלי: שירות לאומי חובה הוא רעיון גרוע

הפנטזיה שלפיה כל אזרח ואזרחית בני 18 יתגייסו לצבא או לשירות לאומי, ובכך יושג שוויון מלא בין כל קבוצות האוכלוסייה, תקדם את ההפך מהמטרה המוצהרת שלה ותפגע בכולם

עידן ארץ
עידן ארץ
חרדים במנהלת השירות האזרחי-לאומי
חרדים במנהלת השירות האזרחי-לאומיצילום: אמיל סלמן

שירות לאומי חובה נשמע לרבים, כמו בני גנץ ויאיר לפיד, בתור הפתרון האולטימטיבי לפלונטר הבלתי אפשרי בכל הנוגע לגיוס חרדים. כל אזרח ואזרחית בהגיעם לגיל 18, הם מדמיינים, יתגייסו לצה"ל או שילכו לאחת מיני חלופות בשירותים לאומיים כמו המשטרה, מכבי אש, בתי חולים ועמותות. כך יהיה שוויון מלא בין כלל קבוצות האוכלוסייה, כולל חרדים וערבים. אלא שהפנטזיה הזאת, שהופיעה גם במצע של גנץ ולפיד, סובלת מבעיות אדירות, שעושות אותה אפילו גרועה יותר מהמצב הנוכחי.

קודם כל, העניין המוסרי: כשאנחנו מגייסים אדם לצבא חובה, אנחנו שוללים ממנו את כל חירותו. מהרגע שאדם נהפך לחייל, המדינה שולטת על הגוף שלו, הזמן שלו והעבודה שלו בצורה מלאה. מי שמפר פקודות או מסרב להתגייס, פשוט נשלח לכלא. ניתן לקבל מצב כזה אם עצם הקיום שלנו כאן תלוי בכך, אך במנותק מהשאלה לגבי צבא מקצועי - למסלולי שירות לאומי אין שום תועלת ביטחונית, וקשה להצדיק את זה מוסרית. מדובר בשלילה כה חריפה ומלאה של החירות של בני ובנות 18, עבור… מה?

רבים יגידו שבכל זאת ראוי לשלול מאנשים כל כך הרבה חירות, כי יש לכך תועלות חברתיות. אבל כמה תועלת חברתית יפיק אדם שאינו מעוניין להיות במקום מסוים? האם בית חולים יוכל לסמוך על אדם שמחויב באיומי כלא "לשרת" שם? האם נוכל להפקיד ילדים בפריפריה לידי אנשים שהיו מעדיפים לעשות משהו אחר?

מעבר לכך, התפקידים המשמעותיים באמת דורשים שנים של השכלה, אימונים וניסיון כדי להיות אפקטיביים. לבן או בת שירות אין בהכרח את הזמן, הרצון או היכולת ללמוד מקצועות מורכבים מהסוג שבאמת צריך, ולכן מה שיקרה פרקטית הוא שרוב בני השירות יבצעו עבודות משרדיות בחוסר יעילות ובשביזות. מעין גרסה רחבה יותר של מה שג'ובניקים רבים עושים בצה"ל, ואפילו בלי התירוץ הביטחוני.

כפיית שירות לאומי היא גם אסון מבחינה כלכלית. סביר שאדם יעבוד בסופו של דבר במקצוע שונה ממה שהוא יעסוק בו בשירות לאומי חובה. לכן, מדובר בדחייה של תחילת הלימודים והקריירה שלהם, ובכך אנחנו "מקצצים" מהמשק שנות עבודה שלמות על כל "משרת".

לא רק זה - מדובר על השנים שבהן אנשים יודעים ללמוד ולרכוש ניסיון בצורה הכי מהירה ואפקטיבית, ולכן השנים שבהן הם יכולים להזניק את הקריירה שלהם ואת הפרודוקטיביות שלהם לחברה כולה. משרד האוצר העריך לפני כמה שנים את העלות האלטרנטיבית של גיוס החובה לצה"ל בכ-51 מיליארד שקל בשנה, ומדובר בהערכה שמרנית מאוד.

כלומר, אנחנו מפסידים כל שנה יותר מ-51 מיליארד שקל על שנות העבודה המבוזבזות של חיילי צה"ל. כיום, מתחת ל-50% מבני ובנות ה-18 מתגייסים לצה"ל. לכן, אם נטיל חובת שירות לאומי אוניברסלית, המשק הישראלי יסבול מנטל כפול של יותר מ-100 מיליארד שקל בשנה. מדובר במחיר עצום שיגרור את רמת החיים שלנו אחורה, יעלה מחירים, יקשה על עסקים ויפגע בכולם. קשה לקרוא למדיניות כזאת "חברתית".

ואם כבר חברתיות: צעירים רבים אינם בהכרח נמצאים במקום בחיים שמאפשר להם לעזור לאחרים. במיוחד במגזר הערבי אך ממש לא רק. הלאמת זוג ידיים עובדות עלול להטיל מעמסה קשה מנשוא על משפחה במצב כלכלי קשה. כבר כיום נפוצה בצה"ל תופעת העריקות הכלכלית, כשחיילים עורקים מהצבא כדי לעבוד ולסייע בפרנסת המשפחה קשת היום שלהם. נטל נוסף בדמות שירות לאומי חובה, בייחוד על מגזרים חלשים כלכלית ממילא כמו ערבים וחרדים, ידרדר את מצבם של העניים ביותר. והרי, זה בדיוק מה שאנחנו מנסים למנוע.

בנוסף, יש כמה שאלות פרקטיות די קשות שכל מי שמציע מדיניות כזאת חייב לענות עליהן - איזה ארגונים יוכלו לקבל תקני שירות לאומי? האם ראוי לספק עובדי חינם מהמדינה ל"בצלם", למשל, או לעמותה שעוסקת בבניית מאחזים? בוודאי שלא. כבר היום שאלת תקני השירות הלאומי בעמותות היא שאלה פוליטית קשה, שרק תיעשה קשה יותר כשיותר מ-50% מבני ובנות ה-18 יצטרפו אליה.

במקרה כזה, כל עמותה שתרצה כוח עבודה בחינם תילחם בשיניים ובציפורניים כדי להשיג כאלו, וכל זה יהיה על חשבוננו. גם ההוצאות הישירות עליהם בנסיעות, מזון ו"דמי כיס", וגם ההפסד העקיף מכך שהם לא לומדים, לא עובדים ולא צוברים ניסיון.

מדינת ישראל שסועה ממילא, ואנחנו לא צריכים עוד נושא לריב עליו. כל גוש פוליטי, כל מגזר וכל קבוצת לחץ תמשוך את ההטבה בדמות כוח אדם חינם לכיוונם, ובסוף תתקבל עוד חלוקת כספים פוליטית ומקורביסטית. ברגע שזה יתקבע, כל אותם בעלי אינטרסים יפעלו ללא הפסקה כדי לשמור על מוסד השירות הלאומי כחובה אוניברסלית, וכך הוא יישאר איתנו לעוד שנים רבות, גם כשיהיה ברור שהוא עושה נזק.

שירות לאומי חובה הוא רעיון מזעזע, שימיט עלינו צרות כלכליות, חברתיות ופרקטיות למכביר. זה פרויקט שידרדר אותנו לאחור, ייתן כוח רב מדי בידי פוליטיקאים, וישיג בדיוק את ההיפך מהמטרות המוצהרות שלו. הוא ייצור ריב ומדון במקום אחדות, פגיעה בחלשים במקום עזרה להם, ועוני במקום קידמה. את כל הדברים הללו אי אפשר להצדיק רק בשם השוויון. שוויון, אם יהיה כזה, נוכל להשיג רק במודל של צבא מקצועי.

עידן ארץ

עידן ארץ | |עידן ארץ

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker