"נציג מעמד הביניים"? אל תתבלבלו, ניסנקורן לא בצד שלכם

בתקופה כזאת של גירעון אדיר שנוצר תחת כחלון, שבה שר האוצר הבא יצטרך לקצץ בהוצאות או להעלות מסים, מסוכן להחריד למנות אדם שתומך בשבירת תקרת ההוצאה והשתוללות תקציבית חסרת אחריות

עידן ארץ
עידן ארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אבי ניסנקורן
אבי ניסנקורןצילום: אייל טואג

בצל האיחוד המתוקשר של בני גנץ עם יאיר לפיד, עומד איחוד משמעותי הרבה יותר - עם אבי ניסנקורן, יו"ר ההסתדרות. בעוד גנץ ולפיד הם מכונות אוטומטיות הקולטות סקרי דעת קהל ופולטות נאומים שכל אחד יכול להסכים איתם, ניסנקורן הוא אדם עם היסטוריה ואג'נדה ברורים - ולא מהסוג ש"כחול לבן" מנסים להציג.

"הצטרפותו היא נדבך מרכזי בהפיכת המפלגה למי שמייצגת את מעמד הביניים, המתמודד עם יוקר מחיה טורפני, תורי ענק במערכת הבריאות וכישלון מהדהד ביכולת להשיג קורת גג", כתב גנץ כשניסנקורן הודיע על הצטרפותו למפלגה. אבל ניסנקורן וההסתדרות שהוא עומד בראשותה היא ככל הנראה הגורם הראשון במעלה לכל אותן רעות חולות.

תשתיות יקרות

כשעסק רוצה לייבא מוצרים זולים יותר כדי למשוך לקוחות, הוא חייב לעבור דרך נמלי הים, שבעל הבית בהם אינו המדינה, אלא ההסתדרות. מדי פעם, מטילה ההסתדרות מצור ימי מלא על ישראל בניסיון למנוע רפורמות או לסחוט עוד כסף לטובת המקורבים לצלחת.

ועד חברת החשמל, ככל הנראה ועד השאלטר המפורסם ביותר, מעלה לנו את יוקר המחיה לא רק דרך מחירי החשמל לצרכן, אלא בכל מוצר שנדרש חשמל כדי לייצר אותו. כלומר - הכל.

כשיש עומס של 160% ברכבת ישראל, ומציעים עוד כסף לנהגים כדי שיעבדו 4 שעות ביום במקום 3.5, וכך לקבל אפילו יותר מה-18 אלף שהם מרוויחים בממוצע, אתם יודעים מה הם עושים? מעמידים פנים שהם חולים, ומונעים מתושבי הפריפריה להגיע לעבודה בבוקר. מי שאחראי על כך היא יו"ר ועד הרכבת גילה אדרעי, שנתמכת חד משמעית על ידי ניסנקורן.

מובטלים? נדפקתם

ומילא התשתיות - במשך קרוב ל-40 יום שובתת לשכת התעסוקה נגד תוכנית "מעגלי תעסוקה", שמצליחה לעשות פלאים באבטלה במגזר הערבי. למה, אתם תוהים? כי העובדים בתכנית מועסקים בחוזה אישי, ולכן לא כפופים לשלטון הוועד ולקביעות, שתאפשר להם להיות העובדים הכי גרועים בתבל ללא שום סכנת פיטורים.

כדי לקדם את תרבות העבודה החולה שלהם, שנהפכה לחסרת רלוונטיות מתישהו בשנות החמישים, הם מוכנים לדפוק את המובטלים בישראל שלא מקבלים את הקצבאות שעבורן הם שילמו מסים. אם אתם מובטלים עם מינוס בבנק, נדפקתם. מבחינת הוועד של ההסתדרות, אתם אזרחים סוג ב'. קודם דואגים לרמי הדרג המקורבים לוועד, ופשוטי עם כמוכם מגיעים אחר כך.

מינוס בבנק

ואם כבר מינוס בבנק - אחת הסיבות שהבנקים בישראל נותנים שירות גרוע כל כך ויקר כל כך, היא שעלויות השכר בבנקים מטורפות ביחס לעולם, משום שכל הבנקים בישראל מאוגדים בהסתדרות תחת הפריווילגיות האדירות שחוקי העבודה נותנים להם. עובדי הבנקים עולים בממוצע 33 אלף שקל בחודש, ו-7,000 מהם מרוויחים בין 45 ל-90 אלף שקל בחודש. במצב כזה יש שתי אפשרויות - שירות גרוע, סגירת סניפים ושעות פתיחה הזויות, או עמלות שערורייתיות שמכבידות על הכיס של כולנו.

ועדי הבנקים הם גם הלוביסטים הגדולים ביותר נגד תחרות בבנקאות, והם הסיבה שאנחנו לא רואים בישראל סניפים של בנקים בינלאומיים כמו HSBC שיכולים לספק שירותי בנקאות איכותיים וזולים. בשם חוקי העבודה, שנועדו להגן על החלשים ביותר, ההסתדרות מקדמת קבוצות לחץ שפוגעות בכלל אזרחי ישראל.

השליש קובע

ההסתדרות היא ארגון אנטי-דמוקרטי. כדי להקים "ועד יציג" בהסתדרות, אתם צריכים שליש בלבד מהעובדים. גם אם שני שלישים מתנגדים נחרצות לקיומו של הוועד המדובר, עדיין תישלל מהם זכותם למשא ומתן עצמאי ולהתאגדות משל עצמם. ההסתדרות זוכים לבית דין לעבודה שמוטה לטובתם, שכבר פירק איגודי עובדים לא מספיק "אותנטיים" כי הם הפריעו להסתדרות - אחד פנימי ב"מנורה" ואחד של "כוח לעובדים" ב"מילועוף".

כל מי שקרא עיתונים בזמן ששלי יחימוביץ' התמודדה מול ניסנקורן במירוץ לראשות ההסתדרות ב-2017 לא יכל שלא לשים לב לשלל אי-הסדרים, הפתקים המוכנים מראש, הקלפיות הפתוחות, ושאר שחיתויות בוטות. אילו דברים כאלו היו קורים בכל ארגון אחר (ובוודאי שבבחירות הארציות בישראל), היו מביאים את בג"ץ באותה שנייה. אבל ההסתדרות, איכשהו, חסינה מכל הדברים האלו בזכות הקשרים הענפים שלה עם פוליטיקאים משני צדי המפה הפוליטית.

ברית פוליטית

האיחוד הזה הזוי במיוחד כשנזכרים באיחוד שזכה ליותר כותרות - זה עם לפיד. למרות כשליו הרבים כשר אוצר, קשה להגיד עליו שהוא תומך בגדול בהסתדרות. עליזה לביא ממפלגתו, שנשארה פרלמנטרית נוכחת ומרכזית כשיאיר לפיד לא הופיע יותר מדי בכנסת, הגישה פעם אחרי פעם הצעת חוק לביטול המעמד של אגודות עות'מניות, ומכאן להחלת שקיפות במאות המיליונים שההסתדרות מגלגלת כל שנה.

כל ההצעות האלו כמובן נדחו, אבל הביכו קשות את ההסתדרות ונציגיה בכנסת שנאלצו להסביר למה דווקא ההסתדרות, שלא משלמת מסים כמו כל עמותה ללא מטרת רווח, לא יכולה להגיש דו"חות פומביים כפי שעושה כל עמותה ללא מטרת רווח שמקבלת הטבות דומות. אותה עליזה לביא נדחקה למקום לא ריאלי ביש עתיד (ומכאן - ברשימת "כחול-לבן"), ולא קשה לדמיין שזו היתה דרישה של ניסנקורן. הכוח העצום שלו ניטרל את המפלגה היחידה בגוש השמאל-מרכז שהתנגדה לפריווילגיות של ההסתדרות.

גם נתניהו נכנע להסתדרות. בעשור שלו בשלטון, השכר במגזר הציבורי זינק ב-25% בזמן שהשכר הממוצע עלה ב-11% בלבד. עשרות מיליארדים על חשבוננו חולקו לוועדי השאלטר הגדולים תחת שר האוצר משה כחלון, שכרת ברית פוליטית עם ניסנקורן. אבל קשה לתאר את הפער בין ההשפעה העקיפה של יו"ר ההסתדרות לבין הנזק הישיר של יו"ר ההסתדרות עצמו אם יכהן כשר האוצר. יותר חמור מזה - ניסנקורן כבר מינה יו"ר הסתדרות חדש מטעמו, וקשה להפריז בנזקים הפוטנציאליים ששיתוף הפעולה ביניהם עשוי ליצור.

בשוק הפרטי השכר גדל לאט

בתקופה כזאת של גירעון אדיר שנוצר תחת כחלון, שבה שר האוצר הבא יצטרך לקצץ בהוצאות או להעלות מסים, מסוכן להחריד למנות אדם שתומך בשבירת תקרת ההוצאה והשתוללות תקציבית חסרת אחריות. לא רק אנחנו נסבול מכך, אלא גם הילדים שלנו שייאלצו לשלם את החובות הללו.

אבל יותר מהכל, הקלות שבה ניסנקורן השתלב ברשימה כ"נציג מעמד הביניים" והובטח לו תפקיד של שר, צריך ללמד אותנו על הכוח הפוליטי המוגזם שיש להסתדרות כבר היום. רק איזון מחדש של הכוח והפריווילגיות של ההסתדרות, והחזרת האוטונומיה לעובדים ולמעסיקים, תוכל לשים קץ למעגל הסחטנות הזה. אם לא נקפיד על כך, נמצא את עצמנו בבחירות הבאות ניצבים בפני אותה בעיה בדיוק.

עידן ארץ

עידן ארץ | |עידן ארץ

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker