טוב, נשברתי: לפיד היה שר אוצר מצוין ביחס לאלו שבאו אחריו

ביקרתי את לפיד, צחקתי עליו, אבל אז הגיעו דובון איכפת לי וכחלון על סטרואידים

עידן ארץ
עידן ארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לפיד באירוע הפרידה מתפקיד שר האוצר, בדצמבר 2014
לפיד באירוע הפרידה מתפקיד שר האוצר, בדצמבר 2014צילום: טלי מאייר
עידן ארץ
עידן ארץ

בשנתיים שבהן לפיד היה שר האוצר, צחקתי עליו וביקרתי אותו קשות. מאחורי רוב הביקורת הזאת אני עומד, אבל כשאני מסתכל על כחלון וכ"ץ שהגיעו אחריו לתפקיד - קשה שלא להעריך בדיעבד את המקצועיות שבה לפיד ניהל את המשרד החשוב בישראל.

קודם כל, סגירת הגירעון. ב-2012, עם סיום כהונתו של יובל שטייניץ במשרד האוצר, הגיע הגירעון (ההפרש בין הוצאות להכנסות הממשלה) ל-39 מיליארד שקל. לפיד ביצע קיצוץ של 5% בכל משרדי הממשלה וקיצץ משמעותית בקצבאות הילדים, תחת ביקורת חריפה של יו"ר האופוזיציה דאז שלי יחימוביץ'. הוא גם קיצץ משמעותית בתקציבי בתי הספר החרדיים שאינם מגישים לבגרות, קיצוץ שבוטל אחרי שעזב את משרד האוצר. עם זאת, תקציב החינוך הכללי בתקופתו עלה משמעותית, בלי שהדבר הביא להישגים ניכרים. זה היה הדבר הנכון פוליטית לעשות, אבל ממקום מושבנו בדיעבד - קל לראות שהוספת תקציב בלי דרישה לרפורמה לא מועילה למערכת החינוך.

לפיד הבטיח במהלך קמפיין הבחירות שלו לא להעלות מסים למעמד הביניים, אך נאלץ להפר את הבטחתו כשהבין את גודל הגירעון. הוא לא העלה את מס ההכנסה ולא את מס רווחי הון (שעלה בתקופת השר שטייניץ בתגובה למחאה החברתית), אלא התמקד במס היעיל ביותר מבחינת הכנסות המדינה: המע"מ. הוא ביצע רפורמה במחירי האלכוהול, שלמרות המחאה שהיא עוררה היתה הגיונית בסך הכל: במקום למסות את האלכוהול לפי מחירו, הוא ממוסה עתה בצורה שטוחה לפי כמות האלכוהול הנקי. בצורה כזאת, המס משקף באמת את מטרתו, שהיא צמצום השימוש באלכוהול.

בסך הכל, לפיד צימצם את הגירעון מ-39 מיליארד ל-29 מיליארד שקל. יחד עם הצמיחה בתקופתו, הגירעון (כאחוז מכלל התוצר במשק) ירד מ-4.2% ל-2.8%. יחס החוב הלאומי לתוצר ירד בתקופתו מ-67% ל-63%. צמצום החוב הלאומי הוא משמעותי מכיוון שאנחנו משלמים עליו הון תועפות בריבית (כיום, כמעט 40 מיליארד שקל בשנה).

צמצום החוב איפשר הקלה בנטל הריבית על החוב, והיווה את אחד מהגורמים להעלאת דירוג האשראי של ישראל לרמתו הגבוהה אי פעם. העלאת דירוג האשראי היא איתות מצד חברות ההשקעות שאפשר לסמוך על יכולת החזרת החוב של ישראל, ובהתאם לכך הריבית על החוב הלאומי שלנו ירדה. זה איפשר לממשלה הבאה למחזר חלק מההלוואות שלנו לכאלו העולות לנו הרבה פחות ריבית.

הטעות הגדולה בקדנציה של לפיד היתה תוכנית מע"מ 0, שהיתה כל כך מטופשת כלכלית שנבחנתי עליה בקורס מיקרו א': כאשר ההיצע קשיח, סבסוד לקניית המוצר "ייבלע" כולו על ידי היצרן (במקרה הזה, בעלי הדירות והקבלנים) ויעלה את המחיר לכל מי שאינו זכאי לסבסוד. ההתעקשות של לפיד על התוכנית הביאה להתפטרות במחאה של הכלכלן הראשי באוצר, ד"ר מיכאל שראל.

למרות הטעויות של לפיד, ההשוואה הרלוונטית היא לשרי האוצר שהגיעו אחריו. משה כחלון נהנה מצמיחה גבוהה, אך לא ניצל אותה לצמצום החוב הלאומי: בחמש שנותיו באוצר, החוב הלאומי שלנו ירד מ-63% ל-61% ערב הקורונה. זו ירידה של 0.4% בשנה, לעומת ירידה של 2% בשנה בתקופת לפיד. ההזדמנות שפוספסה לצמצום החוב הלאומי הביאה לכך שכאשר הכתה בנו הקורונה ונדרשנו להגדיל משמעותית את הוצאות הממשלה, נקודת הפתיחה שלנו מבחינת החוב הממשלתי היתה גרועה בהרבה ממה שהיתה יכולה להיות תחת שר אוצר אחראי יותר.

במקום זאת, כחלון ניהל כלכלת דובוני איכפת לי: הוציא הררי כסף על פרויקטים גרנדיוזיים שנושאים את מיתוג ה"נטו" שלו. הוא קיווה לשפוך כסף ציבורי כדי להיבחר מחדש, אבל הציבור העניש אותו על כך: בבחירות 2019 הוא קיבל ארבע מנדטים בלבד, ובהמשך נאלץ להתאחד עם הליכוד ולפרוש. שאריות המפלגה שלו פזורים בין הליכוד (אלי כהן) לתקווה חדשה (יפעת שאשא-ביטון), והשאר פרשו.

משה כחלון וישראל כ"ץצילום: אמיל סלמן

שר האוצר הבא, ישראל כ"ץ, התברר כלא פחות גרוע. קשה לשפוט אותו בצורה הוגנת, מכיוון שהוא נכנס לתפקיד באמצע משבר כלכלי. עם זאת, הוא התפרסם במהירות כמי שמתנהל בצורה כוחנית ופופוליסטית. הוא הביא להתפטרות במחאה של שני בכירי אוצר: הממונה על התקציבים שאול מרידור והמנכ"לית קרן טרנר-אייל.

כ"ץ קבע דמי אבטלה ללא מגבלה עד יוני 2021; נתן 2,000 שקל ל"מובטלים מצטיינים" שישבו בבית מעל ארבעה חודשים; ועכשיו הכריז שיאריך את דמי האבטלה גם אחרי יוני 2021 עד האינסוף ומעבר לו, מבלי להתייעץ עם גורמי המקצוע. כ"ץ אפילו לא מעז לרמוז על הקיצוצים שיידרשו אחרי הקורונה, וכרגע מתנהל כמו כחלון על סטרואידים.

יאיר לפיד היה רחוק מלהיות שר אוצר מושלם. היו שלל רפורמות הכרחיות שהיתה לו הזדמנות לעשות בממשלה ללא חרדים - והוא פיספס. הוא עשה כמה טעויות קשות ושילם על כך. אבל בסך הכל, לפיד התנהל בצורה מקצועית: הוא שפך מעט כספים לריק, צימצם משמעותית את החוב שלנו, קיצץ בתשלומי רווחה לחרדים ואמר את האמת לציבור. אלו, לצערי, לא תכונות ששרי האוצר שבאו אחריו הצטיינו בהן.

עידן ארץ

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים