אל תצילו את הבית היהודי ומפלגת העבודה

עמיר פרץ ורפי פרץ, שלכאורה נמצאים בצדדים מנוגדים של סקאלת ה"ימין ושמאל" המוכרת, מאוחדים ברצונם לסחוט את כספי הציבור למען קבוצות הלחץ שהריצו אותם לפוליטיקה מלכתחילה

עידן ארץ
עידן ארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמיר פרץ בכנסת, במאי
עמיר פרץ בכנסת, במאיצילום: עדינה ולמן / דוברו
עידן ארץ
עידן ארץ

אחרי הבחירות לכנסת ה-23, התפצלו חברי כנסת ועברו לקואליציה בראשות נתניהו. חלקם, כמו צבי האוזר ויועז הנדל מתנועת דרך ארץ, עשו זאת מטעמים לכאורה אידיאולוגיים, כדי למנוע ממשלת מיעוט הנשענת על קולות הרשימה המשותפת, לטענתם. אחרים, כמו הבית היהודי בראשות הרב רפי פרץ והעבודה בראשות יו"ר ההסתדרות לשעבר עמיר פרץ, עשו זאת כדי להיטיב עם קבוצות לחץ שמחוברות אליהם.

רפי פרץ דרש את המשרד לענייני ירושלים, מורשת, ו"אגפים מסוימים מתוך משרד החינוך העוסקים בתחומים של המגזר הדתי-לאומי". כלומר, הוא נכנס לממשלה כדי לוודא שהתקציבים ממשיכים לזרום; שתקני השירות הלאומי נפתחים לעמותות הנכונות ושהישיבות הנכונות ממשיכות לקבל עדיפות תקציבית על שאר אזרחי ישראל.

רפי פרץ, בשנה שעברהצילום: עופר וקנין

אריה יואלי, אחד מכתבי המגזר, תיאר זאת כך: "אל תטעו. בימים הקרובים צפוי הרב רפי לקבל קיתונות של לעג ובוז בתוך המגזר ומחוצה לו על התנהלותו. אבל בעוד שבוע, לקראת פתיחת שנת הלימודים תשפ"א, יעמדו מנהלי המוסדות וראשי הארגונים בתור בלשכתו, או במזנון הכנסת, כדי שידאג להם לתקן שירות לאומי לארגון שלהם או לבת של מקורבים, לתקציבים לחמ"ד או לגרעינים התורניים". והם אכן קיבלו תקציבים, בסך כולל של 250 מיליון שקל למטרות שמיועדות בלעדית לעסקני המגזר הדתי-לאומי.

עמיר פרץ, לעומתו, קיבל את משרד הכלכלה. משם, הוא פעל למען מדיניות שהיטיבה עם תעשיינים ישראלים: הוא נאבק למען הגבלת יבוא מלט כדי לסייע ללן בלווטניק, הבעלים של מונופול "נשר". בלווטניק, אגב, הוא אחד הבעלים של ערוץ 13. פרץ גם הוביל מדיניות של מענקים ישירים למפעלים, מה שהזרים עשרות מיליונים ל"כתר פלסטיק", ש-80% ממנו בכלל בבעלות של קרן השקעות בריטית, והשאר בבעלותו של סמי סגול, תורם ותיק למפלגת העבודה. פרץ גם ניסה להשתמש בכוחו של היועץ המשפטי לממשלה כדי לשלוח תביעת השתקה נגד יבואן מלט שביקר את המדיניות שלו.

שני האישים האלה, שלכאורה נמצאים בצדדים מנוגדים של סקאלת ה"ימין ושמאל" המוכרת, מאוחדים ברצונם לסחוט את כספי הציבור (ובמקרה של עמיר פרץ, להעלות את יוקר המחיה) למען קבוצות הלחץ שהריצו אותם לפוליטיקה מלכתחילה. העבודה והבית היהודי הן הגלגול המודרני של מפא"י והמפד"ל, שתי מפלגות שהתמחו לאורך השנים בסחטנות תקציבית, ואיבדו את האידיאולוגיה שפעם הובילה אותן לטובת חבורות עסקנים ששולטים במנגנוני המפלגה. העסקנים הללו נשלטים בידי קבוצות אינטרס, שכפו על המפלגות להצטרף לממשלה למרות הרצון המפורש של בוחריהם ושל שותפיהם לפוליטיקה (ימינה, מרצ).

כעת, נראה שהממשלה לא הצליחה לשרוד אפילו שנה אחת, והעסקנים לא הספיקו לעשות הרבה. אז הם מתכוננים לבחירות הבאות. בסופן הן יצטרפו לקואליציה, תהיה אשר תהיה, בתמורה לתקציבים ולשליטה. עושה רושם שאורלי לוי-אבקסיס, שמייצגת בעצמה משפחה חזקה בפוליטיקה, תשוריין ברשימת הליכוד לכנסת הקרובה. אבל עמיר פרץ בדיוק פרש מראשות מפלגת העבודה, ורפי פרץ מחפש מי שיציל את הבית היהודי וירוץ איתה כדי לעבור את אחוז החסימה.

אורלי לוי אבקסיסצילום: ניר קידר

לכן, אני מבקש מעומק הלב מכל המפלגות בישראל - אל תצילו את הבית היהודי ואת מפלגת העבודה. הפיתוי גדול: מפלגת העבודה שולטת על נכסים בשווי 150 מיליון שקל, ומפלגת הבית היהודי עמוסה בעסקני ישיבות שיכולים לגייס כוח אדם ורבנים. אבל העסקנים האלה לא רואים שום אידיאולוגיה מול עיניהם, אלא רק סחיטת תקציבים ואת טובת אנשי שלומם. הם יבגדו בכם עבור התקציבים הללו בלי לחשוב פעמיים.

אלו שתי חבורות עסקנים שמלוות את ישראל במשך עשרות שנים, והגיע זמנם לפרוש לפנסיה. כמאמר האינטרנציונל, הגיע הזמן שעולם ישן עד היסוד נחריבה. בכך שתבחרו לא להציל אותם, תצילו את ישראל מסחטנות תקציבית ותקדמו אותנו לתרבות פוליטית קצת יותר טובה. פשוט תנו להם לקרוס.

עידן ארץ

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים