התשובה למשבר האקלים: אנרגיה גרעינית

חשמל זול לא רק יוריד את חשבון החשמל הביתי שלנו, אלא יוזיל את כל שרשרת הייצור של כל מוצר שהוא, וכך ישפיע באופן ישיר על יוקר המחיה במדינת ישראל

עידן ארץ
עידן ארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת הכוח הגרעינית גראפנריינפלד
תחנת הכוח הגרעינית גראפנריינפלדצילום: אי־פי
עידן ארץ
עידן ארץ

הסדרה "צ'רנוביל" שעלתה ב-2019 הדליקה מחדש את הפחד מאנרגיה גרעינית. ארגוני סביבה כמו גרינפיס נלחמים אקטיבית בשימוש בה, וגם אסון פוקושימה ביפן ב-2011 לא בדיוק עזר לתדמית הציבורית של האנרגיה הגרעינית. אך ב-2016, כמה שנים לאחר אסון פוקושימה, שבו נהרג אדם אחד, בוצע מחקר שביקש לבדוק שיטתית: כמה מתים מאסונות ובעיות הקשורות לאנרגיה גרעינית? כמה היא בטוחה ביחס לסוגי אנרגיה אחרים?

המחקר בוצע בהתבסס על היסטוריה של 216 תקריות הקשורות לאנרגיה גרעינית, ועל פעילותם של 388 כורים גרעיניים ברחבי העולם. נמצא שעל כל טרהוואט-שעה של ייצור חשמל, 0.01 אנשים מתים. מחקר אחר שבו ביצעו בדיקה זהה לגבי סוגי אנרגיה אחרים גילו שעבור כל טרהוואט-שעה של ייצור חשמל, שימוש בגז טבעי מביא למותם של 2.8 אנשים, שימוש בנפט מביא למותם של 18.4 אנשים, ושימוש בפחם מביא למותם של לא פחות מ-24.6 אנשים. כלומר, פחם הורג פי 8 יותר מגז, ופי 2000 מאנרגיה גרעינית.

מתוך הסדרה "צ'רנוביל"צילום: צילום: HBO / באדיבות

בכל זאת, 30% מייצור החשמל בישראל עדיין מתבצע בשתי תחנות פחמיות: "אורות רבין" בחדרה ו"רוטנברג" באשקלון. המשרד להגנת הסביבה ממליץ כבר שנים להסב אותן לייצור בגז (שהורג 88% פחות), אך חברת החשמל מעדיפה להוציא 775 מיליון ש"ח כל שנה על סולקנים מיותרים לתחנות הפחמיות שמיועדות להריסה או הסבה לגז. בחישוב זריז, התחנות הפחמיות בישראל הורגות 442 אנשים בשנה, יותר מ-350 האנשים שנהרגו בתאונות דרכים ב-2019. הבעיה היא שהן הורגות אותם לאט, ורחוק מהעין: בזיהומים, במחלות, ובעיקר מאיצות מאוד את מותם של קשישים ופגיעים ממילא. מי שנפגע מכך הם כמובן תושבי הפריפריה, שגרים בסמוך לחדרה ולאשקלון.

לעומת זאת, כל ההעדויות וההוכחות מצביעות על כך שאנרגיה גרעינית היא הבטוחה ביותר הקיימת כיום. הטכנולוגיה החדשה ביותר, שנקראת הדור הרביעי של כורים גרעיניים, בטוחה משמעותית מכורים גרעיניים מיושנים כמו זה בפוקושימה, שהתחיל להיבנות ב-1967. הזיהום שלהם מינימלי עד כמעט אינו קיים (בוודאי ביחס לאלטרנטיבות הנפוצות כמו פחם וגז), ואפילו לגבי הפסולת הגרעינית יש כבר פרוטוקולים מסודרים שמסייעים להיפטר מהם ללא סכנה סביבתית.

ניצולת השטח שהם דורשים קטנה במידה ניכרת מזו של אנרגיה סולרית: גם בטכנולוגיה המתקדמת ביותר וביעילות הרבה ביותר, ייצור ג'יגהוואט-שעה של אנרגיה סולרית במשך שנה דורש 12 אלף מ"ר. כלומר, אם ננסה לייצר סולרית את כל צריכת החשמל בישראל (55 מיליארד קילוואט-שעה) בטכנולוגיה המתקדמת ביותר המוכרת כיום, נידרש ל-600 קמ"ר של בטון מזהם-קרקע, פי חמישה מהשטח המוניציפלי של ירושלים ופי 11 משטח תל אביב, וכל זה בלי להתחשב באובדן האנרגיה בשינוע החשמל לבתים. מדובר על שטח גדול בהרבה מכל הערכה ריאלית לגבי השטח הנדרש לאחסון פסולת גרעינית.

לגבי איומים ביטחוניים, הטכנולוגיה החדשה של כורים גרעיניים הופכת אותם לעמידים הרבה יותר ופחות נוטים לאסונות. הסוכנות הבינ"ל לאנרגיה אטומית כבר פירסמה מדריך להגנת תחנות כוח גרעיניות מפני טילים, ובהתחשב בכך שאנחנו מאחסנים חומרי נפץ של ממש במפעל הפקת דלק חשוף בחיפה, אנרגיה גרעינית שוב מוכיחה את עצמה כאנרגיה הבטוחה ביותר שקיימת כיום.

תחנת הכוח אורות רבין בחדרה. הממשלה צריכה להבטיח עתיד נקיצילום: גרינפיס

וכל זה כמובן בלי לדבר על העלויות הזולות של הפקת אנרגיה גרעינית, זאת בהשוואה לכמעט כל סוג אנרגיה אחר. חשמל זול לא רק יוריד את חשבון החשמל הביתי שלנו, אלא יוזיל את כל שרשרת הייצור של כל מוצר, וכך ישפיע באופן ישיר על יוקר המחיה בכל מדינת ישראל.

הבעיה העיקרית, אם כן, היא דיפלומטית - ייצור חשמל מאנרגיה גרעינית ידרוש פיקוח של הסוכנות לאנרגיה אטומית, מה שיציב אותנו בסכנת חשיפה של ארסנל הנשק הגרעיני שמדינת ישראל מחזיקה בו. אך גם לכך יש אלטרנטיבה - בנייה מקומית. אם נישען רק על מומחים בינלאומיים שנשכור במסגרת חברות ישראליות, לא יהיה שום צורך בפיקוח של הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית. הקמה ישראלית של כור גרעיני היא פרויקט גדול ומסובך, אך משרד האנרגיה כבר מעסיק מומחה בינלאומי שבונה תוכנית להקמה של תחנת כוח גרעינית כחול לבן. עם מספיק דרישה ציבורית, זה פרויקט שלחלוטין יכול לצאת אל הפועל.

מטיילים בסיור לאתר אסון צ'רנוביל באוקראינהצילום: אולג חודזינסקי

למרות ההפחדות מסכנותיה של אנרגיה גרעינית, הסתכלות מפוכחת על המציאות מלמדת שמדובר באנרגיה הבטוחה ביותר שעומדת לרשות המין האנושי. הזיהום ממנה מינימלי (ומצטמצם ללא הפסקה עם השיפור בטכנולוגיה), החשמל שהיא מפיקה הוא זול ואמין, לא תלוי במשטר רוחות או שמש, דורש כמות נמוכה יחסית של שטח ויאפשר לנו עצמאות אנרגטית שלא תלויה במקורות גז או כל אנרגיה מתכלה אחרת. אנחנו צריכים להתבגר כציבור, לשים בצד את הדעות הקדומות, ולהתקדם לעבר העתיד. שהוא, בלי ספק, גרעיני.

עידן ארץ

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי