שר הבריאות משקר לציבור - ויש לו סיבה מצוינת לעשות זאת

מערכת הבריאות כל כך מורעבת, שהיא שבעה יותר מכל המשק. תוספות תקציב נשפכות עליה במשך עשור, תוך שאנחנו כצרכני קצה מרגישים במעט מאוד הבדל. לכן, תוספת תקציב כמוה כניסיון להטביע את בעיות העומק בעזרת שפיכת שטרות ממשאית

עידן ארץ
עידן ארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
השר יולי אדלשטיין במשרד הבריאות בירושלים
השר יולי אדלשטיין במשרד הבריאות בירושליםצילום: אמיל סלמן
עידן ארץ
עידן ארץ

תמר זנדברג מצאה אתמול (ג') "סימן להתבגרות סוציאל-דמוקרטית", בכך ששר הבריאות יולי אדלשטיין "הודה שמערכת הבריאות הורעבה שנים". זה אכן מה שקמפיין תקשורתי נרחב ניסה לטעון ללא הפסקה בשנים האחרונות. ואכן, שר הבריאות יולי אדלשטיין הכריז שהוא מתכוון לפצות את מערכת הבריאות על "הזנחה של שנים". בעוד במקרה של זנדברג ניתן לטעון שמדובר בחוסר הבנה או טעות, משר הבריאות אני מצפה ליותר. זו הטעיה חד משמעית של הציבור, ויש לו סיבה מצוינת להטעות אותנו.

קודם כל, התקציב. כדי להבין כמה אנחנו באמת מוציאים על בריאות, אנחנו צריכים להתחשב בכמות האזרחים, בגיליהם ובמחירי השירותים הרפואיים. באמצעות התאמה זו, שביצעתי בעזרת חישוב של תום שדה ומחקר של מכון ון ליר, ניתן לראות כמה אנחנו מוציאים על מערכת הבריאות הציבורית. נגיע, אם כך, לתוצאה המדהימה הבאה:

בניגוד לטענה על "הרעבה", לא היה שום סוג של קיצוץ במערכת הבריאות. לא היתה שחיקה, ואפילו לא עלייה מתונה ביחס לעולם. בזמן שמדינות ה-OECD העלו את ההוצאה הרפואית שלהן ב-9.6% בלבד, אנחנו הזנקנו את ההוצאות שלנו ב-31%. כל זאת בעשור של נתניהו, בין 2009 ל-2018.

לאיפה הכסף הזה הגיע? למשל, למשכורות הרופאים הבכירים: שכרם עלה ב-82% בעשור האחרון, וכלל השכר במערכת הבריאות הציבורית עלה ב-44%. ריאלית, מדובר בעלייה של 30%, מעל ה-20% של המגזר הציבורי בכללותו והעלייה של 11% בלבד בכלל המשק. לא רק זה, גם מספר העובדים במערכת הבריאות עלה מ-2011 ב-23%, בזמן שהאוכלוסיה בישראל צמחה ב-14% בלבד. בקרוב, ייפתח מחדש ההסכם הקיבוצי של הרופאים הבכירים, ושוב ההסתדרות הרפואית תזרוק את המתמחים לכלבים בשביל עוד תוספות שכר.

אם אלו הנתונים, למה הפוליטיקאים מתעקשים לדבר על "הרעבה" ו"הזנחה" במערכת הבריאות, שלא היו ולא נבראו? הסיבה לכך פשוטה: זה הדבר הקל ביותר מבחינתם. קל מאוד להוסיף תקציב ולקרוא לזה "ניצחון", וקשה מאוד להתמודד עם בעיות אמיתיות של חוסר יעילות, תכנון ממשלתי כושל ומערכות תמריצים שבורות שניתנות למנהלי בתי החולים הממשלתיים.

מחקר שפירסמו ד"ר אורי כץ מפורום קהלת וד"ר זיו גיל מבית החולים רמב"ם, כולל הצעות שישפרו את הקיבולת של בתי החולים הממשלתיים במסגרת התקציב הקיים: שינוי התמריצים של מנהלי בתי החולים ומנהלי המחלקות, הכשרת אחיות מומחיות להחליף רופאים בחלק מהמשימות השגרתיות, והשקעה בבתי החולים הקיימים במקום הקמה של נוספים.

הצעות אלו, על פי החוקרים, "עשויות לעורר התנגדויות מצד גופים כגון ההסתדרות הרפואית, ארגון האחיות, בתי החולים וקופות החולים. קל יותר להוסיף כסף למערכת מאשר להוביל מהלכי התייעלות". ואכן, גם הפוליטיקאים אינם רוצים להסתבך עם קבוצות הלחץ בתוך מערכת הבריאות. אלו עלולים לשבות ולהציג אותם כמקור כל הרוע, בכך שהם מונעים תוספות תקציב חיוניות. אך למעשה, תוספות תקציב נשפכות על מערכת הבריאות במשך עשור, תוך שאנחנו כצרכני קצה מרגישים במעט מאוד הבדל. לכן, תוספת תקציב כמוה כניסיון להטביע את בעיות העומק בעזרת שפיכת שטרות ממשאית.

מערכת הבריאות שלנו צריכה שר בריאות אמיץ, שלא חושש לעמוד בפני קבוצות הלחץ הגדולות ולהציב מולן את האינטרס של החולים והחולות בישראל. לא עוד פחדן שמעדיף שנשלם יותר כדי שהוא יוכל להצטלם מוסיף כסף שלא ישפר את מצבה של מערכת הבריאות הציבורית שאנחנו תלויים בה. אנחנו זקוקים לשר בריאות שיבצע רפורמות עומק, ויגדיל את הקיבולת של בתי החולים הממשלתיים בתקציב האדיר הקיים. כדי שהפוליטיקאים יידעו שנעמוד מאחורי מהלך כזה, חייבים להשמיע את קולנו כמה שיותר חזק.

עידן ארץ

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים