קידוש זכות השביתה פוגע בעובדים עצמם: המקרה של צרפת

כשמקרון ביטל את העלאת המס על הדלק שהציתה את המחאה, המחאה סירבה לשקוט, ובמקום זאת נהפכה לכללית יותר, נגד המצב הכלכלי הקשה בצרפת. אבל הצעת פתרונות מזיקים לא תביא לרגיעה

עידן ארץ
עידן ארץ
מחסום דרכים שהקימו מפגינים בדרום צרפת
מחסום דרכים שהקימו מפגינים בדרום צרפתצילום: AFP
עידן ארץ
עידן ארץ

צרפת נקרעת לגזרים במהומות האפודים הצהובים. היא התחילה לפני חודש כמחאה של נהגים מהפריפריה של צרפת נגד מסי הדלק של הנשיא מקרון. המס הצית מחאות וחסימות כבישים של תושבי הפריפריה בצרפת, שתלויים ברכב כדי להתנייד. בפריפריה הצרפתית כיום קשה מאוד למצוא עבודה; השכר נמוך והמחירים גבוהים.

אבל בסופו של דבר, הבעיה הגדולה של צרפת היא האבטלה. יש סיבה שתושבי הפריפריה בצרפת לא עוברים לערים הגדולות - לא מצפות להם שם הצעות עבודה מאחורי כל פינה. האבטלה בצרפת היא 9.3% (יותר מפי 2 מבישראל), ובקרב צעירים היא מגיעה ל-21%. גם גרמניה עמדה על שיעור אבטלה דומה במשבר הכלכלי של 2008, אבל בעוד האבטלה שם התאפסה כמעט לחלוטין, בצרפת היא כמעט שלא ירדה. ממה זה נובע?

לפני כשנה, ישבתי בהרצאה של נשיאת בית הדין לעבודה לשעבר נילי ארד. במהלך ההרצאה, היא סיפרה שהיא מתקנאת מאוד בחוקי העבודה ה"מתקדמים" בצרפת. שם, זכות השביתה היא זכות שמעוגנת בחוקה, והיא עליונה על כמעט כל זכות אחרת. אין שום צורך להיות חלק מארגון עובדים מסודר כדי להכריז על שביתה מוגנת (שבמסגרתה אי אפשר לפטר או להטיל שום סוג של סנקציות על העובד), פריווילגיות שביתה ניתנות גם לשביתות פוליטיות (ולא רק כלכליות), וגם - אסור על פי חוק להכניס סעיף שקט תעשייתי להסכמים קיבוציים, כי הגבלה חוזית כזאת מגבילה את זכות השביתה שקודשה בחוקה הצרפתית.

לא רק זה. במסגרת אותה מדיניות סוציאליסטית שמיושמת בצרפת, מוטלים מסים אדירים על המעסיקים לביטוח הלאומי של צרפת. כדי שעובדים יקבלו בנטו מקבילה ל-6,000 שקל בחודש, המעסיק או המעסיקה צריכים להוציא מכיסם יותר מ-11 אלף שקל על כל אחד, והעלויות האלו עולות אקספוננציאלית ככל שהשכר גבוה יותר. כל המסים האלו הם מעבר ל-33% מס חברות שכל עסק בצרפת משלם. זה הופך העסקת עובדים ליקרה להחריד מבחינת עסקים, ורבים מעדיפים לעבור לאוטומציה, להעלות מחירים או פשוט להיסגר.

שלטים נגד המיסוי של הדלק, שפוזרו בכבישים ברחבי צרפתצילום: בלומברג

כדי להתמודד מבחינה פוליטית עם כמות המובטלים האדירה, מדינת הרווחה הצרפתית נותנת דמי אבטלה של 57% מהשכר למשך שנתיים (או במקרים מסוימים - 75%, ל-3 שנים). עובדים רבים מוצאים "קומבינות" עם המעסיקים כדי שישלמו להם את ה-43% הנותרים, והם חיים במשכורת מלאה בלי לעבוד כלל. למה שהמעסיק יסכים? כי עם שיתוף פעולה של הרופא הנכון, אפשר להשיג בכיף אישורי מחלה בשכר מלא גם לשנה או לשנתיים.

במצב כזה, קשה להתפלא שמעסיקים בודקים בציציות כל עובד ועובדת חדשים שמגיעים אליהם, וחושבים אלף פעם אם להעסיק מישהו, בייחוד אם הוא צעיר וחסר ניסיון. במקרה הטוב זה יעלה המון כסף, במקרה הרע הם ייתקעו עם עובדים שאין להם אפשרות אמיתית לפטר ויכולים לפתוח בשביתות בכל רגע. העסקה של עובד הופכת למעשה לסיכון אדיר.

כשהסביבה העסקית היא היפר-סוציאליסטית, שוק העבודה הופך לקשיח. כלומר - במקום שעובדים יתניידו מאיפה שהם מייצרים מעט לאיפה שהם מייצרים הרבה, עובדים "נתקעים" איפה שהם פחות יעילים ומקבלים שכר בזמן שהם יכלו להיות פרודוקטיביים הרבה יותר במקום אחר.

במשבר הכלכלי של 2008, חלקים שלמים בכלכלה קרסו אחרי שהתברר שהם שווים הרבה פחות ממה שחשבו שהם, והשקעות וגורמי ייצור זרמו בהתאם מהחלקים הבעייתיים בכלכלה לחלקים החזקים והצומחים. לעומתם, חוסר הגמישות של שוק העבודה הצרפתי תקע עובדים במקום, והכלכלה הצרפתית כולה נתקעה איתם. בזמן שרוב כלכלות אירופה צמחו משמעותית מאז סוף המשבר, הכלכלה הצרפתית הצטמקה עוד יותר.

הפגנת האפודים הצהובים בצרפתצילום: BENOIT TESSIER/רויטרס

כשמבינים את כל זה, ברור לחלוטין למה קשה למצוא עבודה בצרפת, ובפריפריה במיוחד. גם אם המעסיק מוציא מכיסו סכומים אדירים, הנטו שנשאר לצרפתי הממוצע הוא מצומק ולא מספק ביחס ליוקר המחיה העולה. הרגולציה הכבדה על שוק העבודה הצרפתי היא אחת מהסיבות העיקריות ליוקר המחיה, וזה יוצר מעגל קסמים שקשה מאוד לצאת ממנו. יוצא שרוב השנה, העובד הצרפתי עובד עבור המדינה, ורק מיעוט קטן ממנה הוא עובד עבור עצמו. זה מצב שקשה להתמודד איתו, ויחד עם עוד לחצים פוליטיים אפשר לחלוטין להבין מה גורם לרבים מהם לזרוק הכל ולצאת לחסום כבישים עם אפודים צהובים.

כשמקרון ביטל את העלאת המס על הדלק שהציתה את המחאה, המחאה סירבה לשקוט, ובמקום זאת נהפכה לכללית יותר, נגד המצב הכלכלי הקשה בצרפת. אם כל זה לא היה מספיק, התגובה של מקרון היתה להבטיח את העלאת שכר המינימום למקבילה ל-7,000 שקל בחודש. עכשיו, אם מעלים את שכר המינימום במדינה עם אבטלה נמוכה כמו ישראל, זה בעיקר יעלה את יוקר המחיה. אבל במדינה מוכת-אבטלה כמו צרפת, המשמעות היא הקשחה עוד יותר חמורה של שוק העבודה. דווקא כשהמצב של הכלכלה כל כך קשה, היא זקוקה לגמישות בשוק העבודה כאוויר לנשימה, ומקרון עושה את ההיפך המוחלט. אם אתם לא יכולים לייצר ערך בשווי 7,000 שקל בחודש, פשוט לא תהיה לכם עבודה. מי שנפגע מזה הם בעיקר צעירים חסרי ניסיון, ועניים ללא השכלה גבוהה.

יותר משזה מהלך מחריד מבחינה כלכלית, שהוא בדיוק ההיפך המוחלט ממה שצרפת צריכה כרגע, הוא מעיד לרעה על התרבות הפוליטית של צרפת. מקרון חושב, ואולי בצדק, שהבטחות פופוליסטיות כאלו ירצו את המוחים שיצאו לרחובות בשל בעיות עומק אמיתיות בכלכלה ובחברה הצרפתית. זו תרבות מחאה בעייתית להחריד, שמבחינתה התפקיד של האזרחים הוא לצעוק שקשה להם, ותפקידה של הממשלה להציע פתרונות, גם אם הם גרועים ומזיקים.

התוצאה של זה תהיה חזרה של המחאה לרחובות, כשהמצב ייעשה גרוע אפילו יותר. זו תרבות שקיימת גם בישראל, וחייבים להילחם בה. אנחנו צריכים לפעול כדי ליצור ציבור מודע כלכלית כמה שיותר, שידרוש רפורמות שיצמיחו אותנו עוד ולא ידרדרו אותנו למצבים מהסוג שצרפת צריכה להתמודד איתם.

הפתרון היחיד למצב הביש של צרפת הוא לפתוח את השוק ולצמצם את הוצאות הממשלה. רק בצורה כזאת יהיה אפשר לטפל בבעיות העומק של צרפת, להחזיר את הצעירים והצעירות לשוק העבודה, לגשר על הפערים האדירים בין הערים המרכזיות לפריפריה, ולשים את צרפת על המסלול לצמיחה ולשגשוג.

עידן ארץ

עידן ארץ | רדיקל חופשי

עידן ארץ הוא פעיל ליברל, ממייסדי חופש לכולנו, סטודנט לכלכלה ולהיסטוריה וחוקר רגולציה בפורום קהלת.

כתבות מומלצות

קוונטום סורס. שלומית סמל, ברק דיין, עודד מלמד וגיל סמו

"זו ההחלטה הכי מפחידה שעשיתי. כשנצליח, נהיה הבסיס למהפכת המחשוב הבאה של האנושות"

בנייה בשדרות. "יש בעיר תשואות טובות יחסית להשקעה בדירה במרכז הארץ"

"נמאס מהמחירים המטורפים של המרכז. פה אני משלם 2,600 שקל על דירת גן — והכל מהטבת המס"

שיעור בבה"ד 15 . "אחוזי ההצלחה גבוהים מאוד"

"לא תיארתי לעצמי שיש דבר כזה בצה"ל": בית הספר הכי טוב בישראל נמצא בכלל בגלילות

אילנית פינטו־דרור. "על פי המחקר שלי, מורות ומורים בבתי ספר אליטיסטיים מגיעים מרקע דומה לזה של התלמידים"

"ההורים שלהם משלמים אלפי שקלים בשנה - והם מסתובבים בעולם כמו בעלי בית"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

רחוב חרות, רמת גן. לדברי המתווך, זוהי עסקה טובה לשני הצדדים

כללי המשחק השתנו: הדירה שנמכרה "על הנייר" - עם מלכוד

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות