לא עוד שחקנים שבויים: גוגל טראוול נוחת בישראל

עד לפני שבועיים, השירות של גוגל טראוול, שמאפשר להזמין ולתכנן את כל החופשה ממקום אחד, לא איפשר לנופש הישראלי לראות את מחירי בתי המלון בארץ בעת החיפוש הראשוני. כעת המצב השתנה, ובתי המלון בארץ יוכלו להעביר גולשים ישירות לאתר הבית שלהם, במקום לאתרי צד שלישי

הילה אור
הילה אור
נופש באילת
נופש באילתצילום: דניאל בר און

במאי 2019 כתבתי ממש כאן מאמר על השקת השירות החדש של גוגל – גוגל טראוול. מדובר בהרחבה של Google Hotel ADS, מנוע השוואת המחירים בין בתי המלון והספקים השונים, והוא מרכז את חיפוש המלונות, הטיסות וחוויות הנופש במקום אחד.

למרות ההתלהבות, בעת ההשקעה בחרה גוגל להשמיט את הנופש הישראלי, ולא איפשרה להציג מחירים מישראל לישראל. זאת אומרת שאם הייתם רוצים לבצע השוואת מחירים בבתי מלון בירושלים דרך גוגל טראוול, לא יכולתם. לעומת זאת, אם הייתם גרים בגרמניה והתחשק לכם לבקר בירושלים, גוגל כן הציגה לכם השוואת מחירים של בתי מלון פוטנציאליים. ההבדל נבע מנושא המע"מ שגוגל טרם פתרה עם ההשקה המדהימה של ממשק גוגל טראוול במאי אשתקד.

לא עוד: בשבועיים האחרונים פתחה גוגל טראוול את האופציה גם מישראל לישראל. למעשה, גוגל מפתחת ביחד עם חברת סימפלקס את הממשק למלונות ישראל כבר יותר מחמש שנים. נכון להיום, הממשק מאפשר לבתי מלון להציג מחירים של אתר הבית ביחד עם סוכני התיירות, ובכך מאפשר למלון עצמו לחשוף את מחיריו ולמכור את חדרי המלון דרך אתר הבית ללא עמלות תיווך מיותרות של ערוצי ה-OTA השונים (Online Travel Agent).

דריסת הרגל הזאת היא חלק ממגמה עולמית של מעבר בתי המלון להזמנה ישירה. בתי המלון לא מוכנים יותר להיות שחקנים שבויים על לוח המונופול של בוקינג, אקספידיה ודומיהן, ומנסים בכל מחיר להתמודד בעצמם, להפחית עמלות ענק ולהשאיר את המידע על האורחים שלהם בבית, תרתי משמע.

נכון להיום, חברת סימפלקס היא החברה היחידה בארץ המאפשרת להציג מחירים של בתי מלון ישראלים בעברית ובשקלים, כולל מע"מ. המשמעות היא שבתי המלון שמחליטים להתחבר לשירות גוגל טראוול, יכולים לעשות זאת דרך חברת סימפלקס בלבד. לאחר מכן, על בתי המלון לבחור מי ינהל להם את הקמפיינים בגוגל ולהגדיר תקציב פרסום.

פעולת קידום זו תאפשר לבתי המלון להתחרות במחירי הספקים השונים, ובכך להעביר ישירות לאתר הבית שלהם גולשים המעוניינים להזמין חדרים, במקום לאתרי צד שלישי. מודעות אלו בגוגל אינן מודעות מלים אלא מודעות מחיר, ובשל כך – המלון לא ישלם על חשיפות, אלא רק על הקלקות המחיר שמובילות לאתר הבית שלו. לא הקליקו - המלון לא משלם.

חשוב להבין שיש לזה שתי משמעותיות עיקריות:

1. מרגע ההתעניינות של האורח הפוטנציאלי ועד הגעתו למלון – המידע עליו נשמר במלון. זאת אומרת שכל האינטראקציות עמו נעשות על ידי צוות המלון בלבד. הוא חוגג יום הולדת? הוא מגיע לרגל נסיעת עסקים? הוא אורח חוזר? אנחנו בעידן של דאטה, ודאטה זה כוח.

2. עלות ההזמנה במערכת מתורגמת לכמה דולרים בודדים, שלא מתקרבים אפילו לתרגום העמלות שענקיות ההזמנות גובות – 20%-15%.

אז איך המערכת עובדת?

הממשק בארץ זהה לממשק בחו"ל. פשוט כותבים בשורת החיפוש בגוגל "מלונות בתל אביב" ומתחילים לקבל תוצאות. רשת פרימה, למשל, שהיתה הראשונה להתחבר לממשק דרך סימפלקס, מופיעה בציון מחיר ועל גבי המפה. קליק על הכפתור הכחול יוביל את האורח לאתר הבית של הרשת לביצוע הזמנה.

גוגל טראוול
גוגל טראוולצילום: צילום מסך

להבדיל, אם נבחר במלון דן פנורמה שנמצא ממש מתחת לפרימה, נקבל את המסך הבא ונתבקש ליצור קשר עם המלון. מה שכמובן יגרום לנו להמשיך ולשוטט ברשת למנוע השוואת מחירים אחר, שככל הנראה יוביל אותנו בסופו של דבר לבוקינג, אקספידיה, אגודה וכד'.

גוגל טראוול
גוגל טראוולצילום: צילום מסך

השירות הזה עבד קודם כל בעולם, ורק לאחרונה התאפשר בישראל, כך שברגע שמפרסמים במערכת של Google Hotel ADS אפשר לחשוף את מחירי המלון בארץ ומחוצה לה, רק שההבדל בין השניים הוא שהמחיר מחוץ לישראל יהיה ללא מע"מ, ואילו המחיר המוצג בארץ יכלול את המע"מ כחוק ויוצג בשקלים.

הפלטפורמה מתאימה לכל ענף האירוח בארץ ולא רק לבתי מלון. גם כפרי נופש, דירות יוקרה ושוק ה-AirBNB יוכלו להתחרות בדרך הזאת בדיוק בענקיות הטכנולוגיה. אפשר גם לטרגט קמפיינים לפי מיקום ולפי מדינות שבהן רוצים לפרסם, כך שמלון שמארח בעיקר תיירות נכנסת ואינו מעוניין לפרסם בשוק הישראלי יכול לעשות זאת גם כן.

אז בפעם הבאה שתצמיחו קרניים בעקבות תשלום העמלות, תזכרו שהאורח הפוטנציאלי הבא שלכם מתחיל להשוות בתי מלון קודם כל בשורת החיפוש של גוגל, ורק אז הולך לענקיות ההזמנות.

הילה אור

הילה אור | |מלונאית בעולם החדש

בין הנשים הבודדות בארץ שניהלו מלון עד גיל 30. אחרי 12 שנה בענף המלונאות ואחרי שעבדה במגוון בתי מלון, הרגישה מחויבות אישית ומקצועית לחולל מהפכה בעולם המלונאות בארץ ולהתאים את הענף ל"עולם החדש".

כיום כותבת את הבלוג היחיד מסוגו על מלונאות בעולם החדש מנקודת מבט שיווקית, ניהולית וחדשנית. מנהלת את קהילת המלונאים של העולם החדש ומעניקה להם כלים פרקטיים וידע רלוונטי להתמודדות עם המהפכה. בין היתר מייעצת ומלווה עסקים ואנשים פרטיים למיצוי הפוטנציאל שהמאה ה-21 מביאה עמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker