הילה אור
הילה אור

לוח הטיסות של החורף התחיל בסוף אוקטובר, ועמו החלו לנחות באילת 48 טיסות ישירות וכ- 9,000 תיירים בשבוע. אל תתנו למספר המדהים הזה לבלבל אתכם – נתונים של אפריל-נובמבר 2018 מסקר משרד התיירות מציגים שבעיר לנים רק 4.8% מהתיירים הנכנסים לישראל דרך אילת (כ-190 אלף לאורך כל השנה).

נוסיף למספר המאוד נמוך הזה גם את העובדה שחברת התעופה ריינאייר צימצמה משמעותית קווים לישראל, כולל טיסות יוצאות מגרמניה לאילת (שוק חשוב בתיירות הנכנסת לישראל), וקיבלנו שני כאבים במחיר אחד.

טיילת אילתצילום: אוליבייה פיטוסי

ובכל זאת, אלו תיירים יגיעו השנה לאילת ומה הם מחפשים?

סקר התיירות של משרד התיירות לעונת החורף 2017/2018 מספק מידע רק לגבי התיירים שהגיעו ויצאו משדה התעופה באילת. כך למשל, 94% ביקרו באילת, 31% ביקרו בירושלים ו-13% בלבד ביקרו בתל אביב. 12% מתוך הטסים לאילת שילבו ביקור במדינה נוספת, ברוב המקרים בירדן. מקרב אלו שלנו בישראל, 66.1% בחרו ללון בבית מלון או כפר נופש.

אילת והנגב - אסטרטגיה שיווקית של משרד התיירות

הטיסות המגיעות לאילת הן תוצאה ישירה של פעילות אסטרטגית של משרד התיירות מול חברות התעופה, שמעניק לחברות תמריץ כספי גדול פר נוסע. המשרד מתמרץ כבר 3 שנים את חברות התעופה, מתוך הבנה שפתיחת שדה התעופה רמון, בתור שדה תעופה מודרני וחדש עם קיבולת גדולה, הוא הזדמנות משמעותיות עבור התיירות לאילת ולנגב, ובכלל כשער כניסה לישראל בנוסף לנתב"ג.

כדי לייצר ביקושים בשווקים הרלוונטיים, משרד התיירות גם מקדם אתר ייעודי לשיווק ולמכר של אילת והנגב ב-12 שפות, ומפעיל את לשכות התיירות באירופה שבניהולו במטרה לקדם פעילות B2B ו-B2C.

עיריית אילת ותאגיד התיירות

על מנת לייצר עניין וגם תוך הסתכלות על תיירות חוזרת, תאגיד התיירות של אילת בנה תוכנית אירועים לתקופת החורף, תוך שימת דגש על אטרקציות בטיילת וכן משיכה של פסטיבלי מוזיקה כגון אינדי סיטי לעיר. כמו כן, התאגיד ייצר סיורים חדשים לעיר אילת באנגלית עבור התיירות הנכנסת. האטרקציות, האירועים והסיורים יוציאו את התיירים אל העיר, כך שיכירו אותה ויבלו בה.

מקדש אלחזנה בפטרה, ירדןצילום: Aleksandra H. Kossowska / Shutte

שחקן חדש בעיר

בשורה נוספת לאילת היא כניסת קבוצת התיירות הישראלית אברהם הוסטל. לקבוצה יש 3 הוסטלים (נצרת, ירושלים ותל אביב) וחברת טיולים, והיעד הבא שהחברה סימנה הוא אילת. חברת הטיולים החלה את פעילותה באוקטובר, וההוסטל החדש של החברה - והכי גדול שלה עד כה, עם 450 מיטות - צפוי להיפתח באילת באפריל.

מבחינת אילת, החשיבות של כניסת אברהם הוסטל היא שחקן משמעותי שיוכל לייצר לקוחות חדשים לעיר, בגלל כוח המותג שלו ובסיס הלקוחות הקיימים. ערכי המותג של הקבוצה ושיתופי פעולה מקומיים יתרמו רבות לעיר ויעזרו למיצוב חיובי של אילת כעיר תיירות לתייר העצמאי בסגמנט ה-Budget Travel.

מסקנות עיקריות

הטיסות הישירות לאילת מביאות תיירים שלנים באילת, וצורכים את עיקרי המוצר של אילת והמדבר (ים וטבע). המעבר לירדן ומצרים הוא יחסית לא גדול, ואני מניחה שלרוב מדובר בטיול קצר לפטרה. כשליש מהתיירים מרחיבים מעבר למוצר האילתי והמדברי גם ביקור בירושלים, ים המלח ותל אביב, ומוסיפים חוויות לייף סטייל, מורשת, תרבות ודת.

במבט קדימה ובכדי לייצר יעד תיירות אטרקטיבי לשנים רבות, וגם תוך הסתכלות על תיירות חוזרת, נדרשת פעילות משולבת של כל בעלי העניין - החל מהרמה השיווקית, וכלה ביצירת מוצר אטרקטיבי הן ברמת העיר והן ברמת המלונות ומפעילי התיירות. רק שילוב כוחות ומוצר תיירותי ברמה גבוהה יצליחו למשוך תיירים לעיר לאורך זמן ולשים אותה בחזרה על המפה.

הילה אור

הילה אור | מלונאית בעולם החדש

בין הנשים הבודדות בארץ שניהלו מלון עד גיל 30. אחרי 12 שנה בענף המלונאות ואחרי שעבדה במגוון בתי מלון, הרגישה מחויבות אישית ומקצועית לחולל מהפכה בעולם המלונאות בארץ ולהתאים את הענף ל"עולם החדש".

כיום כותבת את הבלוג היחיד מסוגו על מלונאות בעולם החדש מנקודת מבט שיווקית, ניהולית וחדשנית. מנהלת את קהילת המלונאים של העולם החדש ומעניקה להם כלים פרקטיים וידע רלוונטי להתמודדות עם המהפכה. בין היתר מייעצת ומלווה עסקים ואנשים פרטיים למיצוי הפוטנציאל שהמאה ה-21 מביאה עמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker