אומרים די לתחלופת עובדים: סביבת עבודה כחוויית חיים

שגרת העבודה של המלונאים רצופה בשינויים ועומסים. עיצוב חדרי האוכל של העובדים, יצירת משרדים מותאמים ותכנון פינות העבודה לסוגי העובדים הם אלו שישאירו את העובד לאורך זמן, ויהפכו את עבודתו לטובה ולמהנה יותר

הילה אור
הילה אור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מלון
מלוןצילום: ANDREW HARRER / BLOOMBERG NEWS

מחקרים רבים ברחבי העולם הוכיחו כי תחלופת העובדים בין הגבוהות ביותר נמצאת בתעשיית האירוח. אותם מחקרים הראו שהתחלופה הממוצעת בקרב עובדי המלונאות עומדת על כ-50% – לעובדים זוטרים וכ-25% – למנהלים.

מומחים לשימור עובדים בתעשייה האירוח טענו שבתי מלון מוציאים אלפי דולרים מדי שנה עבור כל עובד חדש שהם צריכים להדריך - כדי להחליף עובד מנוסה שעזב. אם נתרגם את אובדן העובד המנוסה למספרים, הטווח נע בין עלות שנתית של חצי משרה למשרה וחצי. משמע, 60-30 אלף שקל לאובדן של עובד בודד אחד.

בשנים האחרונות האתגר של שימור העובדים תלוי באקלים ארגוני, סביבה פיזית וסביבה טכנולוגית. כן, העובדים של היום דורשים סביבת עבודה כחוויית חיים.

זה נשמע נורא גדול, ובכל זאת – איך מייצרים מהות לפני רווח?

במחקרו של M.A.E Zeiny על עיצוב סביבות עבודה והשפעתם על העובדים, הוא דגם 200 עובדי משרדים באירופה לפני ואחרי עיצוב סביבת העבודה שלהם. התוצאות המרתקות הראו שחוויית העבודה של העובדים עלתה ב-19% וכתוצאה מכך, הפרודוקטיביות שלהם והקשר הרגשי שלהם לחברה עלו גם הם. מחקר נוסף שנעשה על 2,000 עובדים גם הוא הראה ש-90% מהעובדים הצביעו על קשר ישיר בין סביבת העבודה לתפוקה גבוהה יותר.

סביבת עבודה שמהדקת בין העובד לחברה

כל בתי המלון, ללא צל של ספק, מתחרים על בחירות האורחים שלהם. כולם רוצים להיות רלוונטיים אז כולם משקיעים לא מעט כסף, זמן ואנרגיה בעיצוב חוויית האירוח. זה מתחיל בפרטים הגדולים, החל מתהליך חדש של מיתוג, הקניית קונספט ייחודי ועד לשיפוץ מסיבי של כלל החללים, העיקר שיצליחו להקנות ערך מוסף לאורחים על פני המתחרים.

משרדי עבודה במלון ענבל: נינוחות וחיבור למותג
משרדי עבודה במלון ענבל: נינוחות וחיבור למותג צילום: זהר שמש

זה ממשיך לפרטים קטנים יותר, החל מחוויית חושים ריחנית עם כניסת האורחים ללובי המרכזי, מצעים בעלי מגע קטיפתי שהובאו ממצרים הרחוקה ועד למכתב קבלת הפנים שחתום בכתב ידו של המנכ"ל בעט נובע בעל מרקם דיו מיוחד. דבר אחד ברור יותר מהכל - חייבת להיות הלימה בין המותג לנראות בשטח. אבל מה עם התאמה בין סביבת העבודה של העובדים לבין המותג?

עובדי המלון מעניקים שירות בסביבת העבודה המוקפדת של האורחים, אבל חיים בפערים עמוקים, כשהם נכנסים לחלק האחורי של המלון, המיועד להם עצמם - החלק המכונה back of house. מדובר בפינות העישון של העובדים, המחסנים שלהם, חדר האוכל, המלתחות והשירותים, ולעתים - אף חדרי המגורים שלהם.

חדר אוכל לעובדים במלון ענבל
חדר אוכל לעובדים במלון ענבלצילום: זהר שמש

אחד משלושת התנאים המשפיעים ביותר

עיצוב סביבת העבודה והמרחב הפיזי הוא אחד משלושת הפקטורים המשפיעים ביותר על ההחלטה של העובדים האם להגיד "כן" למקום עבודה כשהם מגיעים לראיון עבודה או האם בכלל להישאר במקום עבודה קיים.

שגרת העבודה של המלונאים רצופה בשינויים ועומסים. עיצוב חדרי האוכל של העובדים, יצירת משרדים מותאמים ותכנון פינות העבודה לסוגי העובדים הם אלו שישאירו את העובד לאורך זמן, ויהפכו את עבודתו לטובה ולמהנה יותר.

לשם המחשה, מביאה צאלה פרסמן גרנות, בעלת החברה פרסמן תדמית ושותפה עסקית בחברת היועצות כמה דוגמאות ממלונות בירושלים שבהם נטלה חלק בעיצוב: "תהליך העבודה שלי מתחיל מתוך הבנה של האתגרים והצרכים של העובדים, כך שהתוצר הוא לא רק חלל מעוצב, אלא סביבת עבודה שמשפיעה מבפנים. זה תהליך עיצובי אחר ואני שמחה שיש כבר כמה בתי מלון שלוקחים בו חלק".

חווית עבודה במלון ענבל

כך למשל, עבר לאחרונה מלון ענבל בירושלים תהליך של עיצוב מחדש שכלל גם את סביבת העובד ואת חוויית עבודתו: המלון עבר תהליך מיתוג ושיפוץ בכל אזורי האורחים אבל לא הפסיק שם, אלא המשיך לסביבת העבודה של העובדים.

את השינוי אפשר להרגיש במסדרונות ובמשרדי העובדים. בחללים השונים עוצבה תערוכה המספרת את הסיפור של הישן מול החדש, הותאמה תאורה התורמת לאווירה ומייצרת תחושת קירבה. כל אלו יוצרים הזדהות  עם המותג ותחושת נאמנות אליו. גם בחדר האוכל של המלון הותאמה סביבה נינוחה לעובד, בחירות התאורה החמה, הצבת שולחנות עגולים ותליית תמונות על הקירות ממוסגרות בזהב הממשיכות את הקו העיצובי של המלון. בחירות אלו מדגישות את חשיבות המקום ומייצרות אצל העובד תחושת נינוחות ורצון להשתייכות.

דמיינו מה יקרה לעובדים שלכם כשהם ייכנסו למלתחות, תאי הלבשה, חדרי אוכל ופינות עישון שמשדרים "אתם במרכז!". אגב, יש לזה שם. מלונות בחו"ל שמתאימים את המותג לסביבת העבודה האחורית של העובדים, לא קוראים לה יותר "Back of house" אלא "Heart of house".

הילה אור

הילה אור | מלונאית בעולם החדש

בין הנשים הבודדות בארץ שניהלו מלון עד גיל 30. אחרי 12 שנה בענף המלונאות ואחרי שעבדה במגוון בתי מלון, הרגישה מחויבות אישית ומקצועית לחולל מהפכה בעולם המלונאות בארץ ולהתאים את הענף ל"עולם החדש".

כיום כותבת את הבלוג היחיד מסוגו על מלונאות בעולם החדש מנקודת מבט שיווקית, ניהולית וחדשנית. מנהלת את קהילת המלונאים של העולם החדש ומעניקה להם כלים פרקטיים וידע רלוונטי להתמודדות עם המהפכה. בין היתר מייעצת ומלווה עסקים ואנשים פרטיים למיצוי הפוטנציאל שהמאה ה-21 מביאה עמה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker