הילה אור
הילה אור

אין ישראלי שלא ראה את סדרת התחקירים שנערכה לפני שבוע וחצי בבתי המלון בארץ.
הממצאים נהפכו להיות חלק מהריכולים של הסבתות במכולת, אזכורים מסביב לארוחות משפחתיות בערב שישי ואפילו חלק מבנק השאלות הקבוע אל מול נציג המכירות בעת סגירת הנופש הבא בבית המלון.

איך הכל התחיל?

צוות החדשות של ערוץ 12 פקד 16 בתי מלון בתל אביב, ירושלים, אילת וים המלח, כשהם מצוידים בספריי מיוחד שלא ניתן לראות אלא רק על ידי תאורת אולטרה סגול. את הספריי הם ריססו על גבי מצעי המיטה, מגבות המקלחת והאסלה, ביצעו צ'ק אאוט ביום למחרת וחזרו בדמות אחרת, לאותו החדר בדיוק, על מנת להיווכח בממצאי הבדיקה.

2 מלונות בלבד צלחו את כל הבדיקות: אסטרל פאלמה אילת ורימונים שלום ירושלים. לגבי ה-14 הנותרים, ממצאי הבדיקה הראו שמצעים ומגבות לסירוגין מוחלפות ואילו מושב האסלה, באף אחד מהם לא באמת נוקה.

בתי מלון באילת
בתי מלון באילתצילום: Getty Images IL

לפני שנה וחצי בדיוק, נערך תחקיר זהה במלונות ארצות הברית על ידי תוכנית בשם "Inside Edition" ששייכת לתאגיד CBS. נבדקו מלונות דיויד אינטרקונטיננטל, הילטון ומלון אחד של רשת טראמפ, הנחשב היוקרתי ביותר.

גם שם, מסתבר, ניקיון השירותים לא נמצא בראש סדר העדיפויות של העובדים, וגם לא ניקיון רצפת המקלחת, שנבדקה גם היא. מלון מגדל טראמפ שנמצא בניו יורק היה היחיד שעבר את מבחן הניקיון בהצטיינות ובאפס שאריות.

בכל זאת, הבדיקה בוצעה לשלושה בתי מלון בלבד לעומת 16 בתי מלון בארץ. אין ספק שאנחנו הישראלים בהחלט יודעים להיות קיצוניים.

אז איך בכל זאת אפשר להסביר את הכשלים?

בהיבט הרשמי: בתי המלון טוענים שהבדיקות נועדו להכשיל מלכתחילה, שהרי החדר היה נראה כאילו מעולם לא נעשה בו שימוש. חלק מבתי המלון לקחו את מלוא האחריות ואמרו שבהחלט ינקטו צעדים לשיפור, ואילו אחדים טענו שהבדיקה לא אמינה והספריי גרם נזק לציוד המלון. ומה בנוגע לבתי המלון שקיבלו ציון "מצטיין"? כיאה לתהילה, דאגו להשתמש בה לטובתם:

אתר מלון אסטרל פאלמה אילת
אתר מלון אסטרל פאלמה אילתצילום: צילום מסך

בהיבט הלא רשמי: ענף המלונאות הוא הענף בעל שיעורי תחלופת העובדים הגבוהה ביותר (70% צפונה). הוא נתפש על ידי דור המילניאלס כענף שוחק, לא מתגמל, חסר מעוף ולא אטרקטיבי. אתם הייתם רוצים לעבוד גם שישי, גם שבת, גם חגים, וגם 10 שעות ביום בשכר מינימום? לא חשבתי ככה.

בלתי אפשרי להתעלם מהעובדה שעולם התעסוקה עובר מהפך. מלים כמו "העולם החדש", דור ה-Y, דור ה-Z, נוודות דיגיטלית, משמעות, שייכות, חוויית עובד ואיזון פנאי-עבודה הם כבר חלק מהותי מהשפה היומיומית שלנו. מנהלות משאבי אנוש של חברות ענק מצטרפות למהפכה ומשנות את התרבות הארגונית של החברה כך שתתאים למאה ה-21. כנסים שדנים ב"חוויית העובד" נכנסו לראשונה לעולמנו, ומציאות חדשה נוקשת על דלתנו – פתאום העובד הוא זה שמראיין את המעסיק, והוא בהחלט לא מוכן לשמוע יותר "בולשיט". "בולשיט", בשפתו, אגב, זה פער מובהק בין התגמול לתפוקה, הבטחות סרק, מקום עבודה מעכב ולא מאפשר ותפקיד שייאלץ אותו להיפרד מזמנו הפנוי.

איך כל זה מתקשר לאי החלפת המצעים?

גיוס משרות דרך חברות כוח אדם גדל משמעותית (מעל 20% בשנה לעומת 6% במשרות גיוס בצורה ישירה), הדרכות מתבצעות על ידי העובדים הזוטרים, תוך כדי העבודה עצמה, אין שום התייחסות לניהול זמן או איזון בין העבודה למשפחה, והכל עובד בצורה של תגמולים הנמדדים על ידי ווליום העבודה ולא איכותה. זה לא מפליא שהעובד האחרון בשרשרת החיול יעבוד בצורה שמתאימה את עצמה לתקופה של העשור שעבר.

ב-2007 נערך מבצע לשילוב עובדים ישראלים בענף. במסגרת המבצע הוקצו 65 מיליון שקל לטובת מענקים לעובדים שיתמידו בענף. המבצע נחל הצלחה רבה, וכל שוברי המענקים מוצו במלואם. זה מעיד על כך שהשכר הנמוך בענף הוא בהחלט אחת הסיבות העיקריות לקושי בגיוס כוח האדם.

בתחילת החודש, הציג משרד התיירות שיא מספרי של כל הזמנים ואין בכלל ספק שנהפכנו למדינה מתוירת ביותר. אבל האם הגאווה המספרית לא צריכה לבוא לידי ביטוי גם מאחורי הקלעים? בשיעורי תחלופת העובדים? במשכורות הוגנות? בקורסים והדרכות, ובעיקר, בהתאמת הענף למהפכת העשור? חייבים לשאול – מדוע משרד התיירות לא נרתם לעזרת בתי המלון, או שמה מדובר במקרה קלאסי של ביצה ותרנגול?

אין ספק שבתי מלון שישכילו להדביק את הקצב, להצטרף למהפכה של "העולם החדש" ולשים את אותו המשקל על חוויית העובד לפחות כמו חוויית האורח, יהיו הראשונים שיוכלו לפתוח את דלתם האחורית ואפילו להזמין בשנית את צוות החדשות לעוד בדיקה רנדומלית בליווי אור אולטרה סגול.

ואתם? בפעם הבאה שתרצו להזמין חופשה בישראל, תבחרו במלון ששם את העובדים שלו במקום הראשון.

הילה אור

הילה אור | מלונאית בעולם החדש

בין הנשים הבודדות בארץ שניהלו מלון עד גיל 30. אחרי 12 שנה בענף המלונאות ואחרי שעבדה במגוון בתי מלון, הרגישה מחויבות אישית ומקצועית לחולל מהפכה בעולם המלונאות בארץ ולהתאים את הענף ל"עולם החדש".

כיום כותבת את הבלוג היחיד מסוגו על מלונאות בעולם החדש מנקודת מבט שיווקית, ניהולית וחדשנית. מנהלת את קהילת המלונאים של העולם החדש ומעניקה להם כלים פרקטיים וידע רלוונטי להתמודדות עם המהפכה. בין היתר מייעצת ומלווה עסקים ואנשים פרטיים למיצוי הפוטנציאל שהמאה ה-21 מביאה עמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker