והעסק הזה הוא אני: כך תתאימו את התוכנית העסקית לאדם שאתם - עסקים קטנים גדולים - הבלוג של חוה ניסנבוים - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

והעסק הזה הוא אני: כך תתאימו את התוכנית העסקית לאדם שאתם

השאלה "מה צריך לעשות כדי שהעסק יצליח?" מציבה את צורכי העסק בראש סדר העדיפויות. אלא שלאחר שזיקקנו את הכיוון העסקי, עלינו לזכור שהדרך העסקית ארוכה ומפותלת, וכדי לצלוח אותה, כדאי להתייחס גם למי שצועד בה

שולחן עבודה מצולם מלמעלה
Unsplash

פעם אמר לי מישהו: את מערבבת בין העסקי לאישי. הוא התכוון לומר שייעוץ עסקי צריך להתמקד בעסק, ולא באדם המוביל אותו. האמנם? האם אפשר בכלל לקדם עסק בלי להביא בחשבון גם את האישיות שלכם, בעלי העסק?

ייעוץ עסקי עוסק בניתוח נתוני העסק והסביבה, בבניית מודל עסקי ובהתוויית אסטרטגיה הנגזרת מכל אלה. השאלה "מה צריך לעשות כדי שהעסק יצליח?" מציבה את צורכי העסק בראש סדר העדיפויות. אלא שלאחר שזיקקנו את הכיוון העסקי, עלינו לזכור שהדרך העסקית ארוכה ומפותלת, וכדי לצלוח אותה, כדאי להתייחס גם למי שצועד בה.

למשל, אם בעל העסק הוא אדם מופנם, נכון יותר שיעבוד עצמאית כקבלן הפועל מול מעט לקוחות גדולים. עבודה כזו תהיה לו פשוטה יותר בהשוואה לפעילות מול לקוחות רבים, הדורשת אינטראקציה עם אנשים רבים, ובכך מעמיסה על התחומים שבהם הוא חלש.

אני רוצה להאיר כאן שני מקומות משמעותיים במיוחד שבהם כדאי לשקלל את מרכיבי האישיות או דפוסי ההתנהגות שלכם בחשיבה העסקית: תוכנית העבודה והגדרת הליבה.

תוכנית עבודה

סמדר הגיעה לייעוץ העסקי בחששות גדולים: "אני לא טובה, אני לא אדע מה לעשות, איך מקימים עסק?!". הנחתי את הפחדים רגע בצד, והתחלתי לנתח בקול רם את הרעיון העסקי שהיא הביאה לפגישה – את ערכו, נחיצותו בשוק, ערוצי ההכנסה, משאבי המפתח ועוד. מדד אחר מדד, אני חושבת בקול רם והיא כבר מבינה: הרעיון חזק. עכשיו נבנה סביבו עסק. אורו עיניה.

בתום הפגישה רציתי לתת לה שיעורי בית ושאלתי, "מאיפה את רוצה להתחיל? איזה מהלך יהיה לך הכי קל?". היא ענתה שעבודת מחשב תהא נקודת פתיחה טובה. "כך אני עוד לא יוצאת לעולם, אבל בודקת אותו, מרחוק".  לפגישה השנייה היא הגיעה עם שיעורי בית מוכנים – למדה את המתחרים, סימנה ברשת קהל יעד מעניין. עכשיו היא כבר ישבה זקוף יותר, והסבה את תשומת לבי לעובדה שהיא לא נושכת את שפתה התחתונה. "מה?", שאלתי מופתעת. היא הזכירה לי שבפגישה הקודמת הפניתי את תשומת לבה לכך שהיא נושכת את השפה, ושתרפה. היא מחכה לשיעורי הבית הבאים, להוטה להתקדם.

רמת חרדה גבוהה של הנועץ היא חסם רגשי. אבל החסמים יכולים להיות גם קוגניטיביים (למשל ציפיות לא רציונליות ביחס לעסק); או התנהגותיים (למשל חוסר יכולת להתגמש מול מציאות דינמית). מניסיוני, תוכנית עבודה המתעלמת מהחסמים האישיים של בעל העסק היא תוכנית המנותקת מהדרך העסקית. היא יכולה להיות מצוינת על הנייר, אך עלולה להישאר תיאורטית, ולא תתורגם למעשה.

לכן אני מציעה לכם, בעלי העסק, להתוות תוכנית עבודה המביאה בחשבון את האדם שאתם, על כוחותיכם ומגבלותיכם, ולקשר בין אישיותכם לבין דרישות העסק שלכם. תוכנית כזו לוקחת בחשבון חשיפה הדרגתית וחוויות התנסות עסקית הדרגתית. אמנם יש הגורסים שצריך לקפוץ למים העמוקים ולהתחיל ממהלך עסקי גדול וחשוב לעסק, כדי לראות תוצאות, אך אני מוצאת שבקפיצה כזו אתם עלולים לטבוע או להתרסק, ולהותיר אתכם חרדים יותר משהייתם.

במקום זאת, אני מציעה לטבול במים את כף הרגל, לבדוק איך אתם מרגישים בהם – לסדר את האירועים על פי רמת הקושי עבורכם – להתחיל מהצעד העסקי או השיווקי שמעורר אצלכם הכי מעט חרדה, ולהתקדם לצעדים מאתגרים וקשים יותר.

אם למשל אתם מתקשים בשיחת מכירות פנים אל פנים, עבודת מחשב יכולה להיות מקום טוב להתחיל לשווק בו. טבילה כזו תיתן לכם הזדמנות לבדוק האם הדברים שאתם חוששים מהם אכן מפחידים. היא גם מאפשרת לתרגל מיומנות, לבנות ביטחון ולהתרגל בהדרגה למצב חדש. כלומר, מה שבעבר גרם לכם חרדה עתיד לאבד מכוחו.

להתחיל מהליבה

המקום השני שבו חשוב שתשקללו את המאפיינים האישיים ודפוסי ההתנהגות הוא משמעותי במיוחד: ההגדרה של המודל העסקי או ליבת העסק. ניסוח הליבה של העסק חשוב כדי להתוות תוכניות לטווח ארוך, להגדיר במה יש לעסוק ובמה לא, ולדעת היכן להשקיע.

היועץ הניהולי ג'ים קולינס מצא שליבת העסק מורכבת משלושה אלמנטים מרכזיים:

1. התשוקות, החזון, האידאה: במה אני רוצה להשפיע? במה אני רוצה לשנות ולשפר את הקיים?

2. החוזקות: הכוללות את תחום ההתמחות, הכישורים והניסיון המקצועי שאני מביאה איתי לעסק.

3. יחידת הרווח: איך אני עושה מזה כסף? אילו מוצרים ושירותים אפתח שמהם אוכל להתפרנס?

כשערך מחקר השוואתי בין חברות טובות לחברות מצוינות בארה"ב, מצא קולינס שהמנהיגים הטובים ביותר בעסקים החלו את דרכם מתוך הליבה שלהם – הדבר שהלהיב אותם, שהם חזקים בו, ושיש לו מנוע כלכלי משמעותי לעסק, יחידת רווח שמייצרת הבדל משמעותי בתזרים.

מאות חוקרים לפניו מצאו קורלציה בין השגת סטטוס זהות תעסוקתית (identity achievement) הנמדדת בעבודה המתאימה למאפייני האדם, לבין מדדים כמו הערכה עצמית גבוהה, תפקוד טוב במצבי לחץ, נטילת סיכונים והישגים. לעומת זאת, אדם שהתחייב לעבודה, מבלי שחקר לפני כן האם היא באמת מתאימה לו, יהיה בססטוס זהות משועבד (Foreclosure status).  דוגמה לכך היא היענות לתכתיבים חיצוניים בבחירה במקצועות יוקרתיים, פופולריים או מתגמלים במיוחד, שאינם מתאימים לאישיות. הדבר דומה ל'עצמי כוזב' שתיאר ויניקוט.

לתפישתי, הדרכה (או ייעוץ) עסקית צריכה לשקלל פן רגשי – כלומר, עליה לפרוט עסק למאפייני אישיות וכישורים, תוך שימוש בידע על המציאות העסקית והיכרות עם כמה שיותר מודלים עסקיים ועסקים.

הדרך העסקית היא ארוכת טווח. לכן, לעולם כדאי לכם להרכיב את המודל העסקי ואחריו את האסטרטגיה, בהתאם לעצמי האמיתי או לזהות התעסוקתית התאורטית. רק העצמי האמיתי יכול להיות מקור לתכנון דרך ארוכה, רק פעילות אותנטית יכולה להניע אתכם קדימה, ולשמש מצפן לקבלת החלטות בדרך הלא נגמרת של ניהול עסק.

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

ציון נכשל בלוחמה פסיכולוגית: ככה לא משווקים חיסול ממוקד

הבסיס של לוחמה פסיכולוגיה זה להבין מול מי אתה פועל ובאילו אמצעים אתה צריך להשתמש כדי להשפיע עליו. בכך אין זה שונה מקמפיין שיווק של מוצר, אך במקום לשדר עסקים כרגיל ולעורר בהלה אצל האויב, הפחד והבהלה כוונו אלינו

אישה עושה קניות

שופינג IL חוגג שש שנים: האם אנחנו צריכים חג קניות ישראלי?

נובמבר הוא חודש של חגיגת שופינג עולמית עם הנחות ענק: יום הרווקים הסיני, בלאק פריידי וסייבר מאנדיי. אולם בישראל החגיגה מתחילה עוד קודם, עם חג הקניות הלאומי שופינג IL ביוזמת גוגל. האם יש הצדקה ליום מכירות מקוון שכולו כחול-לבן?

כתבות שאולי פיספסתם

*#