משפך המכירות: באתי, ראיתי, מכרתי - עסקים קטנים גדולים - הבלוג של חוה ניסנבוים - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משפך המכירות: באתי, ראיתי, מכרתי

משפך מכירות הוא כנראה אחד המונחים שסובלים משימוש יתר, עד שנדמה שנהפך לקלישאה. אבל מדובר באחד הכלים השימושיים ביותר לגיוס ושימור לקוחות. הטור הזה מרענן את החשיבה על המשפך ומסיר אבק מפעולות שהן כל כך שגורות - שנדמה שהן שקופות. וגם בונוס – איך להפוך את המשפך לשעון חול

איש מכירות
lifeofpix

מכנים אותו בשמות שונים: "משפך מכירות", "משפך שיווק", "ערוץ המרה" או "מסע הלקוח". רובנו חושבים על ציר שבו על בעלי העסק להניע את הלקוח הפוטנציאלי מקצה אחד, שבו גילה את השירות או המוצר, אל הקצה השני שבו הוא רוכש.

למשפך יש גרסאות ודגמים שונים, אבל בכולם מופיעים כמה צעדים בסיסיים:

מודעות והגעה ללקוח: הלקוח נחשף לקיומו של המוצר או השירות שלנו;

עניין ויצירת מעורבות: הלקוח בוחן את המוצר, ומחפש עליו מידע נוסף;

כוונה: הלקוח מפתח עמדה חיובית כלפי המוצר;

פעולה של הלקוח: הלקוח מראה כוונות רכישה כמו תקופת התנסות, או קונה את המוצר.

יש הסבורים שבכך לא תם העניין ומוסיפים אחרי הרכישה שלב – של טיפוח הקשר עם הלקוח. נגיע לזה בהמשך.

משפך המכירות
חוה ניסנבוים

השמות משתנים אבל הדגשים דומים, ואני כותבת עליהם היום כי לפעמים הם חומקים מעבודת השיווק היומיומית. פעמים רבות בעלי עסקים נוטים להתמקד בשלב אחד ולפספס שלבים אחרים ולאבד לקוח. אצל רבים, משפך המכירות הוא ביטוי שחוק, כמעט קלישאה, והם לא משתמשים בו ככלי עבודה יעיל.

אז הנה הפרקטיקות החשובות מהשטח:

להניע, להניע, להניע

חבשו לרגע את כובע הלקוח – אתם רואים מוצר, אולי שומרים או מצלמים את המידע, ובמציאות העמוסה שלנו יש סיכוי סביר שמהר מאוד תשכחו מהעניין. אבל אם המוכר בצד השני ימשיך "לכתר" אתכם, כנראה שתחשבו שוב על הרכישה, תתלבטו ואולי תקנו.

עכשיו החליפו כובעים – מה למדתם? בכובע של בעלי עסקים עליכם להניע את הלקוח משלב לשלב – להגיע אליו, ליצור עניין, לסקרן אותו, לגרום לו לשקול את הקנייה. לשלוח אליו מסר ועוד מסר, לגוון את המסרים ולהתאים אותם לשלב הרלוונטי במשפך. למשל, בשלב העניין, כדי למשוך את הלקוח, אפשר להציע לו להגיע לטעימות מהמוצר, לצרף המלצה מעניינת או מידע נוסף בשיחה טלפונית. ללקוח בשלב החשיפה – זה פחות רלוונטי. הוא עוד לא שם.

גם שיווק וגם מכירות

בשלבים הראשונים של התהליך, השלבים העליונים במשפך, נמצא השיווק. כאן אתם, בעלי העסקים, שולחים את לחמכם על פני המים. כן, לפעמים לא תקבלו הרבה תגובות. פעמים רבות עסקים מפרסמים מסר אחד ומודיעים ש"זה לא עובד". יכול להיות, אבל עוד מוקדם להרים ידיים. נאמר שפרסמתם טור בעיתון – אתם לא יודעים מי קרא את הטור והאם הוא חושב לרכוש מכם מוצר. בצד השני יש גולשים או קוראים, וחלק מהם כנראה כן מתעניינים וחושבים על ההצעה שלכם. המסר שלכם יצא לדרך. עבור חלקם זו חשיפה ראשונה, או היכרות ראשונית עם המוצר, השירות או העסק שלכם. הם לא יקפצו מיד להתעניינות. תפקידכם להמשיך ולהעביר מסרים - להניע אותם במורד המשפך, לכיוון המכירה – עד שיפנו אליכם.

שלב המכירות מתחיל כשלקוח יצר איתכם קשר – התקשר, כתב מייל, השאיר פרטים. שלבי המכירות נמצאים מתחת לקו המקווקו, בחלקו התחתון של המשפך. כל מה שמעליו הוא עדיין בתחום השיווק.

בעסק שלי למשל, קורה לא פעם שלקוחות אומרים לי: "שנים שאני עוקב אחרייך – קורא, מקבל דיוור... ורק עכשיו החלטתי להגיע". מצד אחד, אני יודעת שהתנועה של לקוחות במשפך יכולה להיות אטית מאוד. מצד שני, ייתכן שאני לא מפרסמת די מסרים מכירתיים, כאלה שמאפיינים שלבים מתקדמים במשפך. אני כותבת תכנים תיאורטיים על ניהול עסק או פיתוח עסקי, וצריכה לפרסם יותר הטבות או הצעות מעניינות לייעוץ – כאלה שיניעו קוראים לפנייה.

אבל כדאי גם להיזהר עם המכירות – ולא לדלג על השיווק. הדיילות בפארמים שמייד מציעות מוצרים, אלה שגם אני בורחת מהן בכניסה – הן מתפרצות ישר לשלב האחרון של המכירה, וזה מרתיע. רגע, בואו נתחיל בהתחלה - קצת שיווק, צרו עניין, סקרנות.

מה עוד אפשר ללמוד מהמשפך?

שימו לב לצורה – המשפך נעשה צר משלב לשלב. כלומר, ככל שהמסע מתקדם העסק מאבד לקוחות פוטנציאליים. זה טבעי, בתהליכי השיווק המתקדמים יצטמצם מספר המתעניינים, והמשמעות היא שעליכם להגיע לחשיפה גבוהה מאוד בשלבים הראשונים, כדי להישאר עם כמות ראויה של קונים בשלב התחתון של הרכישה.

אם נחשוב על אחוז המרה – כלומר, כמה מהנחשפים בשלב הראשון יבצעו קנייה בשלב האחרון, נגלה שהוא מגיע בקושי ל־1%. כלומר, מכל 100 אנשים שהגעתם אליהם בשלב המודעות, רק אחד ירכוש בסופו של דבר. זו כמובן הכללה ויש לה הסתייגויות רבות, אבל היא בהחלט קרובה לאמת, והיא מלמדת שעליכם להגיע לחשיפה גבוהה מאוד כדי ליצור רכישות.

מתחמם, מתחמם

ככל שהלקוחות מדרימים ומתקרבים לרכישה, סיכויי ההמרה גדלים. לפעמים כדאי ליזום פנייה ממוקדת לקהל ששוקל רכישה של המוצר שלכם, ואז התחלתם ממקום קרוב יותר לשלב הרכישה, וחסכתם חלק מהמסע. נאמר שהגעתם לכנס לקוחות, שם אתם פוגשים את הקהילה שלכם, זו עוקבת אחריכם. כמובן שבאירוע כזה אתם קרובים יותר לרכישה, בהשוואה להפצה שהחלה בעיתון או בפרסום ברשת.

אם העיגולים האדומים הם לקוחות במסע הלקוח, מיהו העיגול האפור?

משפך המכירות
חוה ניסנבוים

העיגול האפור הוא לא־לקוח, ועסק עלול לבזבז משאבים אם ייחשף במקומות לא מתאימים, ויכניס למשפך לא־לקוחות. למשל, עסק מקומי שפונה לתפוצה ארצית. או עסק שמציע מערכות ניהול לקוחות לחברות גדולות, מנהל בפייסבוק דף עסקי עשיר בתוכן שממגנט עצמאים או עסקים קטנים.

חשיפה לקהל שאינו רלוונטי היא בזבוז משאבים. בעל העסק עלול לטעות ולחשוב שהחשיפה הגבוהה תביא פניות, אך אם מדובר בלא־לקוחות הוא יתאכזב. אם כל כך הרבה אוהדים לא מעוניינים הוא עלול לאבד ביטחון במוצר או בשירות שלו, למרות שהם לא הבעיה.

ממשפך לשעון חול

שימור לקוחות, או כמו שאני נוהגת לכנות אותו, ה"דובדבן על הקצפת". המסע של הלקוח לא מסתיים ואל לעסקים לעצור את התנועה לאחר רכישה. לקוח הגיע לקו הגמר של הרכישה – טפחו אותו, שמרו איתו על קשר במערך שימור אוטומטי או אישי. לקוח מרוצה ירכוש מכם שוב, ויהיה לקוח חוזר. כמה כדאי להשקיע בשימור? המשאבים המושקעים בשימור לקוח זולים ב־30% ממשאבי גיוס של לקוח חדש. תעשו אתם את החשבון.

יתרה מכך – לקוח מרוצה יהיה שגריר שלכם ושל העסק שלכם. לטוב ולרע, השמועה עושה לה כנפיים והעסק עובר "מפה לאוזן". לכן, הקפידו לתת שירות או מוצר איכותי, טפחו את הקשר עם הלקוח, והשקיעו בו גם אחרי שסיים את הרכישה. מערך נכון של שימור לקוחות יהפוך את המשפך לשעון חול שמתרחב ומגדיל את נפח הלקוחות. כדאי לכם.

משפך המכירות
חוה ניסנבוים

המשפך מספר עוד סיפורים רבים, בפרט כשהיום המדיה הדיגיטלית מציעה לעסקים נתונים סטטיסיטיים על כל שלב כמעט – כמות החשיפות, המעורבות, ההמרה. קצרה היריעה מלהכיל. בחרו מקום אחד, סעיף אחד לרענן, ותראו שכבר כמות הפניות עולה.  

הרשמה לניוזלטר

כל הסקירות בזירת הניתוחים של TheMarker - בתיבת המייל שלכם

ברצוני לקבל ניוזלטרים, מידע שיווקי והטבות


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

עוד פוסטים מזירת הניתוחים

שטרות אירו בטוקיו

מי רוכש אג"ח בשווי 17 טריליון דולר בתשואה שלילית?

לא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה אפס, ובטח שלא יעלה על הדעת שמחיר הכסף יהיה שלילי - שהרי בתאוריה, מחיר שלילי יזמין ביקוש אין סופי למוצר כסף ■ אולם במציאות של הרחבות מוניטריות ושיעור אינפלציה נמוך, סיטואציה בה הכסף נסחר בריבית שלילית - אינה חלום אלא מציאות

סניף ארומה ת"א במנחם בגין. הבוקר

בזמן שהלקוחה שוכבת בבית החולים: התגובה הגרועה של ארומה - ולמה אף פעם לא מאוחר לתקן

גלגול האחריות ללקוחה שמאושפזת בבית החולים נותן אולי מענה למותג לטווח הקצר - אבל הוא מעלה שאלות קשות באשר לרצינות המותג ולמחויבות שלו כלפי הלקוחות. מזל שמישהו בארומה ת"א התעורר

מפגין בצרפת

מתי עברנו משלטון העם לשלטון ההון - ואיך להציל את הדמוקרטיה

העולם המערבי עובר אט אט מדמוקרטיה לפלוטוקרטיה - שלטון בעלי ההון. קל להאשים את הקפיטליזם, אבל הבעיה העיקרית אינה טמונה בו אלא באופן היישום שלו. לא הכל אבוד: יש דרך ליצור משקל נגד לעוצמה הפוליטית של המיליארדרים

כתבות שאולי פיספסתם

*#